Kako prenosi austrijska tiskovna agencija APA, istaknuo je Kaiser u priopćenju, povijest je jasno pokazala da nuklearne elektrane predstavljaju nekontroliran sigurnosni rizik koji može imati razorne posljedice. Prema njegovim riječima, to se posebno odnosi na Krško koje se nalazi na potresno ugroženom području.
Koliko god ta mogućnost bila mala, moramo iskoristiti sve mogućnosti na pokrajinskoj, nacionalnoj i na kraju, ali ne manje važno, europskoj razini kako bismo zaštitili interese našeg stanovništva, posebice naše djece, poručio je.
Schuschnig je gradnju nuklearne elektrane u potresnom području komentirao kao "potpuno neprihvatljivu i jednostavno neodgovornu". Prema njegovim riječima, ukoliko Slovenija provede planove, austrijska Koruška će iscrpiti sva pravna i politička sredstva na svim razinama da to spriječi.
Austrija se već dulje vrijeme protivi proširenju postojeće nuklearne elektrane Krka, stotinjak kilometara udaljenoj od austrijsko-slovenske granice, ili izgradnji nove. Kako upozoravaju sjeverni susjedi, nuklearna energija nije sigurna i predstavlja ogromne rizike. Sloveniju su pozvali da pronađe alternativne izvore energije.
Slovenija još nije donijela nikakvu konkretnu odluku o novoj nuklearnoj elektrani Krško (JEK 2). Trenutno se raspravlja o mogućnosti reaktora od 2400 megavata ili dva reaktora. U igri su američka, francuska i južnokorejska tehnologija.
U svakom slučaju, postavljanje zgrade i njezino spajanje u najboljem slučaju, odnosno uz odgovarajuću prilagodbu zakonodavstva i maksimalno ubrzanje procedura, neće se dogoditi prije 2037. godine. Pritom je sasvim moguć i referendum.
U ponedjeljak će se na inauguralnoj sjednici sastati Radna skupina za koordinaciju pripremnih aktivnosti za projekt JEK 2, koju je Vlada osnovala u rujnu.