GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

LNG terminal u Omišlju udvostručuje kapacitet; aukcija dodatnih kapaciteta u svibnju

LNG terminal u Omišlju udvostručuje kapacitet; aukcija dodatnih kapaciteta u svibnju
KAPACITETI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.04.2025 / 07:48
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Ugradnja novog modula za uplinjavanje, kojim će se maksimalni kapacitet LNG terminala u Omišlju povećati s 3,1 na 6,1 milijardu prostornih metara plina godišnje je pri kraju i u listopadu se očekuje njegovo puštanje u rad, a za svibanj je najavljena aukcija za raspodjelu dodatnih kapaciteta uplinjavanja za narednih 15 godina, prenosi HRT.

Iz tvrtke LNG Hrvatska, koja upravlja LNG terminalom u Omišlju, potvrdili su da će, u sklopu prve faze faze povećanja kapaciteta uplinjavanja terminala za ukapljeni prirodni plin, 12. svibnja ponuditi dodatne kapacitete uplinjavanja za idućih 15 plinskih godina, od 2025./2026. do 2039./2040. Dodatni kapaciteti bit će ponuđeni putem aukcije koju LNG Hrvatska organizira u suradnji s aukcijskom platformom za ugovaranje kapaciteta europske plinske infrastrukture, PRISMA European Capacity Platform GmbH.

Postojeći kapaciteti terminala već su zakupljeni za sljedećih 12 godina.

Do sada je, od početka komercijalnog rada LNG terminala u siječnju 2021., uz taj terminal pristalo 117 brodova za prijevoz ukapljenog prirodnog plina, prihvaćeno je oko 16,4 milijuna kubičnih metara ukapljenog prirodnog plina, a isporučeno gotovo 9,9 milijardi kubičnih metara prirodnog plina.

Tagovi: #LNG terminal, #krk, #plin, #lng, #REPowerEU, #PRISMA European Capacity Platform GmbH
PROČITAJ I OVO
Europska komisija predložila potpunu zabranu uvoza ruskog LNG-a
PRIJEDLOG
Europska komisija predložila potpunu zabranu uvoza ruskog LNG-a

BRUXELLES - Europska komisija danas je predložila 19. paket sankcija protiv Rusije. Paket između ostaloga uključuje zabranu uvoza ruskog ukapljenog plina (LNG) na europsko tržište od 1. siječnja 2027., godinu dana ranije nego što je prvotno planirano.
Cijene nafte pale prema 67 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale prema 67 dolara
LONDON - Cijene nafte spustile su se danas na međunarodnim tržištima prema 67 dolara budući da su procjene američke banke o usporavanju gospodarskog rasta raspirile zabrinutost za potražnju, uz nagovještaje Washingtona da nije sklon ograničavati opskrbu iz Rusije.
Njemački analitičar: EU treba pritisnuti Mađarsku i Slovačku u vezi ruskih energenata
STAVOVI
Njemački analitičar: EU treba pritisnuti Mađarsku i Slovačku u vezi ruskih energenata
BERLIN - Europska unija trebala bi izvršiti veći pritisak na Mađarsku i Slovačku u vezi s uvozom energenata iz Rusije, rekao je bivši predsjednik Münchenske sigurnosne konferencije Christoph Heusgen.
Lukoilova bugarska rafinerija potonula u gubitak od 107 milijuna eura
GUBITAK
Lukoilova bugarska rafinerija potonula u gubitak od 107 milijuna eura
SOFIJA - Ruska rafinerija nafte Lukoil Neftochim u blizini Burgasa, najveća na Balkanu, izvijestila je o velikom gubitku od 213 milijuna leva (107 milijuna eura) za 2025. godinu, što znači da je tvrtka od bugarske vlade primila više nego što je platila poreza.
EU razmatra brže uvođenje zabrane ruskog LNG-a
ZABRANE
EU razmatra brže uvođenje zabrane ruskog LNG-a
BRUXELLES - Europska komisija razmatra prijedlog za brže uvođenje zabrane ruskog LGN-a u 19. paketu sankcija protiv Moskve zbog rata u Ukrajini, rekao je europski dužnosnik.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE