GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Manjak ponude dovest će do smanjenja zaliha nafte

Manjak ponude dovest će do smanjenja zaliha nafte
ANALITIČARI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.08.2021 / 12:33
Autor: RBA analize
ANALIZA - Snažan oporavak cijene nafte (+40% od početka godine) na razine zadnji put zabilježene 2018., zajedno s pojačanim tenzijama unutar zaljevskih država oko niza pitanja ekonomske politike, potresa snažno jedinstvo unutar OPEC+.

Na svom sastanku u srpnju predstavnici članica zemalja OPEC+ nisu uspjeli postići dogovor o daljnjem povećanju proizvodnje i predloženom produljenju sadašnjeg dogovora nakon isteka u travnju 2022. godine. Cijena nafte tipa Brent dosegnula je jučer na međunarodnim robnim burzama razinu od 72 dolara po barelu dok se WTI naftom trguje oko 67 dolara za barel.

Pod uvjetom da OPEC+ ostane ujedinjen, tržište nafte moglo bi ostati nedovoljno opskrbljeno do kraja 2022. što će zadržavati cijene nafte trenutnim ili višim razinama još godinu i pol. Štoviše, velika naftna poduzeća i dalje su visoko disciplinirana u raspodjeli kapitala, favorizirajući nisko-ugljična kapitalna ulaganja u odnosu na potrošnju na istraživanje i razvoj, što bi moglo smanjiti njihove rezerve nafte. Kao rezultat povećanog oslanjanja tržišta na nacionalne naftne kompanije (NOC), cijena nafte mogla bi ostati iznad 60 dolara po barelu tijekom 2023./24.

U svom najnovijem izvještaju, Američka agencija za energiju (EIA) predviđa prosječnu globalnu potrošnju od 97,7 mil. b/d u 2021. (+5,4 mil. b/d na godišnjoj razini što je potpuno u skladu prognozom Međunarodne agencije za energiju, IEA-e). Svjetska potražnja će se 2022. povećati za još 3,6 mil. b/d i očekuje se da će dosegnuti dnevni prosjek od 100,13 mil. barela, što je nešto iznad razine prije Covid-19.

Predviđamo prosječnu globalnu proizvodnju sirove nafte od gotovo 95 mil. b/d u 2021. i 100,6 mil. b/d u 2022. (u odnosu na 100,3 mil. b/d u 2019. i 91,2 mil. b/d u 2. pol. 2020.). Budući da se OPEC+ suzdržava od bržeg oslobađanja dodatnih zaliha, očekujemo da će se globalno tržište suočiti s manjkom ponude u drugom dijelu ove te i tijekom većeg dijela 2022. što bi trebalo dovesti do većeg smanjenja zaliha. Iako bi Iran mogao postići sporazum sa SAD-om već do kraja ove godine, povećanje njegove proizvodnje moglo bi se vjerojatno nadoknaditi manjim doprinosom drugih članica OPEC -a.

Ostajemo pri očekivanjima da bi unatoč trenutnom zastoju u pregovorima između UAE-a i ostatka OPEC+-a, grupa trebala nastaviti igrati aktivnu ulogu u upravljanju tržišnom ravnotežom. Čak i agresivniji povratak iranske nafte ne bi trebao poremetiti takva kretanja sve dok u SAD-u nema snažnog rasta proizvodnje. Slijedom toga, predviđamo da će cijena Brent biti u rasponu između 70-80 dolara po barelu u drugoj polovici ove godine i između 65-70 USD/bbl u 2022. Unatoč sve snažnijim nagađanjima o novom super-ciklusu, ne prihvaćamo mišljenje da bi cijena nafte mogla ići prema ili iznad 100 USD/bbl. Štoviše, vjerujemo da bi globalna potrošnja nafte mogla doseći svoju najveću razinu već do kraja ovog desetljeća, stoga, s obzirom da će svijetu trebati manje sirove nafte, predviđamo da će se dugoročna cijena nafte kretati oko 60 dolara po barelu.

Tagovi: nafta, Brent nafta, WTI nafta, Morgan Stanley, naftno tržište, OPEC
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
LONDON - Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 86 dolara budući da su ulagače umirile poruke Irana nakon incidenta sa "sumnjivim" dronovima, prigušivši strahovanja od eskalacije izraelsko-iranskog sukoba.
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
GAS
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
BEOGRAD - Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je danas da će gas za privredu, odnosno industrijske potrošače, od 1. maja biti jeftiniji za oko 15 odsto, ali i naveo da se cena za domaćinstva neće menjati.
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
DIVIDENDA
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
LJUBLJANA - Uprava i nadzorni odbor Petrola predlažu skupštini da se za isplatu prošlogodišnje dividende izdvoji 1,80 eura bruto po dionici, što je 30 centi više od dividende za 2022.
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
REAKCIJE
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u petak više od 3% nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo strahove od širenja rata na Bliskom istoku.
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE