MMF, Svjetska banka i WTO upozoravaju: Hormuški tjesnac ključan, ljeto će biti problematično |
| Objavljeno: 30.05.2026 / 09:04 |
| Autor: SEEbiz |
| WASHINGTON - Čelnici Međunarodne agencije za energiju, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Svjetske banke i Svjetske trgovinske organizacije (WTO) upozorili su danas da zbog rata na Bliskom istoku postoji rizik za opskrbu gorivom tijekom ljeta, ako se isporuka nafte kroz Hormuški tjesnac ne vrati u normalu. |
|
Globalne institucije rekle su da je američko-izraelski rat protiv Irana poremetio trgovinu, uzdrmao financijska tržišta i izazvao zabrinutost zbog globalne opskrbe energijom, posebno kroz Hormuški tjesnac, ključnu rutu za pošiljke nafte i plina. U zajedničkoj izjavi navodi se da je svjetsko gospodarstvo ostalo otporno, ali da posljedice sukoba na Bliskom istoku nesrazmjerno pogađaju siromašnije zemlje kroz više cijene goriva i gnojiva, povećanu neizvjesnost i rizike za radna mjesta. Dodaje se da su se čelnici tih institucija jučer sastali kako bi razgovarali o tome kako bi trebali odgovoriti na ekonomski utjecaj rata. „Ako se brodski tokovi ne vrate u normalu, kontinuirano brzo smanjenje globalnih zaliha nafte prije vrhunca ljetne potražnje za naftom na sjevernoj hemisferi predstavljalo bi sve veći rizik za sigurnost goriva, tržišne uvjete i širu ekonomsku otpornost“, navodi se u zajedničkoj izjavi. Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će danas donijeti odluku o potencijalnom sporazumu s Iranom o produljenju primirja, koji bi morao uključivati otvaranje Hormuškog tjesnaca i demontiranje Teheranovih kapaciteta za proizvodnju nuklearnog oružja, ali sastanak je, prema medijima, završio bez odluke, javlja Tanjug. |
|
|
| Tagovi: #MMF, #Svjetska banka, #WTO, #Hormuški tjesnac, #nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo |
| LJUBLJANA - Slovenska vlada je produžila regulaciju cijena određenih naftnih derivata do prosinca. Istovremeno se povećavaju maksimalno dopuštene marže za trgovce. |
| Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara |
| LONDON - Energetski div Shell privremeno je obustavio program otkupa dionica od 3 milijarde dolara do 14. srpnja zbog regulatornih ograničenja na planiranu kupnju kanadske tvrtke ARC Resources u poslu vrijednom 16,4 milijarde dolara. |
| Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta |
| ZAGREB - Ini su uplaćena sva dospjela potraživanja vezana uz poslovanje u Egiptu, priopćila je ta kompanija u petak. |
| Od utorka jeftinije gorivo |
| ZAGREB - Vozače u Hrvatskoj od utorka očekuju niže cijene goriva, doznaje RTL Danas. Najviše će pojeftiniti benzin, dok će cijene dizela i plavog dizela također biti nešto niže |
| Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici |
| ZAGREB - Glavna skupština Ine u petak je donijela odluku o raspodjeli dobiti Ine za 2025. godinu, prema kojoj će dioničarima pripasti dividenda od 16,80 eura po dionici. |