MOL Grupa i partneri započinju proizvodnju plina na polju ACG u Azerbajdžanu |
| Objavljeno: 03.06.2026 / 15:52 |
| Autor: SEEbiz |
| BUDIMPEŠTA – MOL Grupa i njezini partneri u zajedničkom ulaganju (JV) izvadili su prvi plin u polju ACG u Azerbejdžanu, gdje su prethodno identificirana nepridružena plinska ležišta (NAG) ispod i iznad proizvodnih naftnih ležišta. |
|
Partneri su sada završili bušenje početne proizvodne bušotine i započeli aktivnosti testiranja. Ovo označava prvu komercijalnu proizvodnju plina iz ACG-a, jednog od najvećih svjetskih naftnih polja. Početna bušotina, napravljena s postojeće platforme West Chirag, predstavlja ključni prvi korak u otključavanju značajnog nepridruženog plinskog potencijala polja. Osim što omogućuje ranu proizvodnju, bušotina će pružiti vrijedne podatke o ležištima i protoku, podržavajući procjenu baze resursa i informirajući budući razvoj plina u punom polju. Nepridruženi plinski resursi polja Azeri-Chirag-Gunashli ("ACG") smatraju se značajnima, s do 4 bilijuna kubičnih stopa (oko 112 milijardi kubičnih metara) na lokaciji i potencijalnim povećanjem od 6 bilijuna kubičnih stopa. Plin i kondenzat proizvedeni iz bušotine bit će usmjereni prema terminalu Sangachal putem postojeće infrastrukture ACG-a. Nakon Državne naftne kompanije Republike Azerbajdžan (SOCAR) i BP-a, operatera zajedničkog poduzeća, MOL je treći najveći suvlasnik u ACG-u. "Nakon uspješne proizvodnje nafte u polju ACG, prva proizvodnja plina predstavlja važan korak prema daljnjem razvoju polja, nadograđujući našu snažnu suradnju s partnerima u projektu. Naše veliko partnerstvo u Azerbejdžanu sa SOCAR-om traje dugi niz godina i ključni je stup našeg međunarodnog upstream portfelja. Posvećeni smo iskorištavanju našeg bogatog iskustva u istraživanju i proizvodnji kako bismo dodatno unaprijedili upstream sektor Azerbejdžana i podržali sigurnost opskrbe u Srednjoj Europi," rekao je Zsombor Marton, izvršni potpredsjednik MOL Grupe za Istraživanje i proizvodnju nafte i plina. MOL Grupa ušla je u Azerbejdžan 2020. godine stjecanjem 9,57 % udjela u Azeri-Chirag-Gunashli ("ACG"), jednom od najvećih naftnih polja na svijetu, te efektivnih 8,9 % udjela u naftovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan ("BTC") koji prevozi sirovu naftu do mediteranske luke Ceyhan. Azerbejdžan ima važnu ulogu u energetskoj opskrbi Srednje i istočne Europe: do sada je gotovo 18 milijuna barela sirove nafte MOL-a prevezeno iz polja ACG kroz naftovod BTC i teretne brodove do rafinerija MOL Grupe, uključujući Slovnaftovu Bratislavu i Ininu Rafineriju nafte Rijeka. ACG čini 14 % ukupne proizvodnje MOL-a i 26 % ukupnih rezervi prema podacima iz 2025. godine. U prosincu 2025. MOL Grupa i SOCAR potpisali su sveobuhvatni sporazum o istraživanju, razvoju i dijeljenju proizvodnje za kopneno područje u regiji Shamakhi-Gobustan u Azerbejdžanu. MOL Grupa, kao operater, drži 65 % udjela, dok SOCAR ima 35 % u zajedničkom istraživačkom projektu. Kao dio sljedećih koraka, seizmičko istraživanje planirano je za početak 2026. godine, nakon čega slijedi istraživačko bušenje u kasnijoj fazi. Kao dio međunarodnog portfelja MOL Grupe, tvrtka ima polja za istraživanje i proizvodnju nafte i plina u deset zemalja, s proizvodnjom u osam zemalja: u Hrvatskoj, Azerbejdžanu, Iraku, Kazahstanu, Rusiji, Pakistanu, Egiptu i Mađarskoj. Kako bi se održao ažurirani cilj strategije SHAPE TOMORROW od najmanje 90 tisuća barela ekvivalenta nafte dnevno tijekom sljedećih pet godina, MOL nastoji dodatno ojačati svoj međunarodni portfelj i traži dodatna strateška partnerstva. Posljedično, nedavno su potpisani sporazumi o suradnji s nacionalnom naftnom kompanijom Kazahstana (KazMunayGas), nacionalnom naftnom kompanijom Azerbajdžana (SOCAR), nacionalnom naftnom kompanijom Turske (TPAO) i s libijskom nacionalnom naftnom korporacijom (NOC). |
|
|
| Tagovi: #mol grupa, #plin, #nafta, #azerbajdžan, #SOCAR |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Ini ažurirana dozvola za Sjeverni Jadran |
|
ZAGREB - Ministarstvo gospodarstva u ožujku je izdalo INA-i ažuriranu dozvolu za pridobivanje ugljikovodika na eksploatacijskom polju Sjeverni Jadran, kojom je zamijenjena dozvola iz rujna 2025.
|
| OFAC produžio operativnu licencu Naftnoj industriji Srbije za još 15 dana |
|
BEOGRAD - Ured za kontrolu inozemne imovine američkog ministarstva financija (OFAC) dodatno je u u utorak produžio operativnu licencu Naftnoj industriji Srbije (NIS), javila je Radio-televizija Srbije, pozivajući se na izvore iz Washingtona. |
| Potpisan Ugovor dioničara o upravljanju NIS-om između Vlade Srbije i MOL Grupe |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, potpisala je Ugovor dioničara s MOL Grupom u vezi s budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS), ali on će stupiti na snagu tek kada MOL kupi ruski udio u NIS-u, objavilo je danas Ministarstvo rudarstva i energetike. |
| Petrol i Shell: Ni povećana marža ne odražava troškove poslovanja |
| LJUBLJANA - Petrol tvrdi da je maksimalna dopuštena marža u Sloveniji i dalje među najnižima u usporedivim zemljama regije i još uvijek ne odražava cijeli rast operativnih troškova. U međuvremenu, Pokret za slobodom smatra da koalicija brine samo o svojim bogatim prijateljima. |
| Završili radovi na magistralnom plinovodu Zabok – Lučko |
| ZABOK - Završetak radova na magistralnom plinovodu Zabok - Lučko vrijednom 80 milijuna eura, svečano je obilježen u ponedjeljak u Zaboku. |