GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Može li Europa bez ruskog plina? Evo što kaže analiza Allianza

Može li Europa bez ruskog plina? Evo što kaže analiza Allianza
ALTERNATIVE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.03.2022 / 09:18
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Ruski plin trenutno čini 36 % ukupne opskrbe plinom u Europskoj uniji.

Prema Allianzovoj analizi, Europa raspolaže sa zalihama plina dovoljnim za narednih mjesec dana, posebice zahvaljujući relativno blagoj zimi. Pred Europom je težak zadatak - što hitnije pronaći rješenje kako osigurati dovoljnu opskrbu plina za sljedeću zimu.

Istraživanje koje je provedeno za sve europske zemlje, pa tako i za Hrvatsku, pokazuje kako je 8 % hrvatskih energetskih potreba potencijalno izloženo riziku zbog ovisnosti o ruskom plinu.

Sada više nego ikad, Europi je potreban ambiciozni i koordinirani akcijski plan za osiguranje energetske sigurnosti za sljedeće zime. Povratak energetskog suvereniteta zahtijeva predanost povećati proizvodnju obnovljive energije u EU za 1 eksajoul (278 TWh) godišnje ili po količini uvoza ruskog plina u roku od šest godina. To bi zahtijevalo godišnja ulaganja od 170 milijardi eura ili 1,3% BDP-a EU. Naš prijedlog uključuje dodatak od 44 TWh godišnje za najvećeg kontributora, Njemačku, koja je u skladu sa srednjoročnim ciljevima najavljene revizije Njemačkog zakona o obnovljivoj energiji.

Mađarska, Slovačka i Češka imaju najveći udio ugrožene potrošnje energije. U 2019. domaći proizvedeni i uvezeni prirodni plin, bioplin i LNG u EU dodali su ukupno 17800 PJ energije iz metana. Od toga je ruski uvoz činio 36%. Oduzimajući od uvoza količinu koja se koristi za povećanje razine zaliha (tj. 700 PJ) ostaje nam oko 5600 PJ ruskog plina koji će se morati zamijeniti ako Europa odluči zabraniti uvoz plina ili ruske vlasti odluče uzvratiti sankcijama zatvaranje izvoza plina u Europu.

Tagovi: plin, ruski plin, Allianz, Gazprom
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE