GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Može li Ina vratiti naftna i plinska polja u Siriji?

Može li Ina vratiti naftna i plinska polja u Siriji?
STRATEŠKI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.12.2024 / 07:43
Autor: SEEbiz / HRT
ZAGREB - Nova situacija u Siriji otvara pitanje i u kakvom su stanju naftom i plinom bogata polja nad kojima je INA imala koncesiju, kao i mogućnost njihova povratka jednom kada se ukinu sankcije koje su 2012. uveli Europska unija i Ujedinjeni narodi.

U pustinji u središnjem dijelu Sirije naftu su pokušavali pronaći Amerikanci i Mađari, no u tom poslu uspjeli su samo Inini geolozi. Ugovor je potpisan 1998. godine.

- I nakon nekoliko godina i uloženih skoro milijardu dolara u to polje to polje je počelo davati proizvode naftu i kondenzat i pokazalo se jako izdašno. I prije mog odlaska iz INE negdje 2000. godine već smo dobivali. ja mislim da je mjesečan faktura za proizvedenu robu oko 60 milijuna dolara, kaže za HRT Davor Štern, energetski stručnjak.

No zbog rata i uvođenja sankcija Vladinom odlukom Ina se 2012. povlači iz Sirije.

Štern je tada bio član Nadzornog odbora kompanije.

- I bilo je tada mogućnosti i ponuda ruskih i kineskih kompanija da oni preuzmu upravljanje nad tim poljem, a onda da dobit dijelimo, međutim, tada je bilo tvrdo rečeno da se mi moramo povući bez ikakvog traga kao da tamo nismo nikada bili i morali smo napraviti što je politika rekla, kazao je Štern.

Nova politička previranja u Siriji otvaraju mogućnost povrata nalazišta.

- Sve dok su sankcije na snazi, kompanija ne može obavljati poslovne aktivnosti niti upravljati svojom imovinom u Siriji ni na koji način. INA aktivno prati situaciju sve ove godine i spremna je reagirati u slučaju promjene okolnosti, stoji u priopćenju INA-e.

Pristaša nove sirijske vlasti kaže da je vlasništvo nad poljima neupitno.

- Svatko tko ima pravo mora dobiti svoje pravo, bez obzira pogotovo kad je diktator režim Bašar al Asad otišao iz Sirije, sankcije se moraju povući iz Sirije i sada svatko tko ima svoje pravo, nije samo Hrvatska, ima i drugih ima i Rusija ima i Iran, bez obzira na to što i nije prijatelj, svatko tko ima pravo mora dobit svoje, a pogotovo Hrvatska, kada je bilo najpotrebnije Hrvatska je pomagala, rekao je Jamal Assad, pristaša nove sirijske vlasti.

- Situacija nije jednostavna, ima puno otvorenih pitanja ali mislim da je vrijeme da se o tome počne razmišljat, da se o tome vodi briga i da se "dijete vrati materi", rekao je Štern.

To se sigurno neće dogoditi dok se ne uspostavi stabilna vlast, a Europska unija i UN ukinu sankcije.

U središnjem Dnevniku HTV-a gostovao je energetski stručnjak Ivica Jakić. Kazao je kako INA investirala veliki novac, preko milijardu dolara, u tri naftna polja te da ih vrijedi vratiti u vlasništvo RH.

- To su izuzetno značajna polja koja su nosila godišnje oko 700-800 milijuna dolara prihoda. Tako da vrijedi se boriti i vratiti ta polja u vlasništvo Republike Hrvatske, kazao je Jakić.

Kazao je i kako je teško procijeniti u kakvom su stanju ta polja.

- Razaranja su bila velika. Međutim, dok se ne napravi ekspertiza u kojoj su sada u stanju, koliko košta investicija da se vrati na početno stanje, teško je prognozirati, istaknuo je.

Dodao je i kako smatra da će Vlada RH, te Ministarstvo vanjskih poslova odraditi posao dobro i korektno.

- Znaju svi u kojem je stanju Hrvatska, znaju svi u kojem je stanju Europa, a znamo i u kojem su stanju Ukrajina i Rusija. To je za Hrvatsku jedna velika mogućnost, da se vrati ponovo na jednu značajnu scenu s plinskim poslom u Siriji, rekao je

- Ne zaboravimo da se LNG terminal nalazi na sirijskoj obali u blizini plinskog polja i to bi u budućnosti omogućilo veliki iskorak naprijed prema izvozu plina i preko LNG terminala prema Hrvatskoj i prema drugim kupcima koji se nalaze na Mediteranu, pojasnio je.

Kazao je i kada je INA 2012. godine napustila Siriju, pozvali smo se na višu silu.

- Hrvatska je, pretpostavlja, mogla dati nekoj državi na čuvanje ta plinska polja, da ostane opet u hrvatskom vlasništvu. Ali to je bila tadašnja odluka koja je Hrvatska napravila i moramo ju poštivati, kazao je Jakić.

Dodao je i kako se teško sada vratiti u 2012. godinu i govoriti što je trebalo napraviti.

- No, ako bi se Hrvatskoj dala mogućnost da se plinska polja vrate INA-i, na taj bi se način Hrvatska etablirala kao izuzetno aktivna diplomacija u funkciji gospodarstva, a da onda INA eksploataciju plina radi prema Hrvatskoj i prema drugim državama, to bi Hrvatskoj puno značilo, zaključio je.

Tagovi: #ina,  #sirija,  #inina polja u siriji,  #štern,  #lng terminal,  #ivica jakić
PROČITAJ I OVO
Beč prihvaća toplinske pumpe kako bi se odrekao ruskog plina
RJEŠENJA
Beč prihvaća toplinske pumpe kako bi se odrekao ruskog plina
BEČ - Glavni grad Austrije ima plan vrijedan 21 milijardu dolara da prekine svoju ovisnost o uvozu prirodnog plina pomoću dizalica topline, bušotina i energetske učinkovitosti.
Svijetla očekivanja snažno podižu dionice Petrola
RAST
Svijetla očekivanja snažno podižu dionice Petrola
ANALIZA - Dionica Petrola ove je godine na meti optimista, s rastom vrijednosti od preko 20%, što je odraz pozitivnih očekivanja ulagača o budućem poslovanju tvrtke.
Isporuke ruskog plina Europi plinovodom Turski tok dosegnule rekordnu razinu
PLIN
Isporuke ruskog plina Europi plinovodom Turski tok dosegnule rekordnu razinu
MOSKVA - Isporuke ruskog plina u Europu plinovodom Turski tok dosegnule su prošli tjedan najvišu razinu otkada je pušten u rad, izvijestila je novinska agencija TASS, pozivajući se na podatke Europske mreže operatora prijenosnog sustava za plin (ENTSOG).
NIS je već obustavio prodaju plavog dizela na nekim pumpama
KRIZA
NIS je već obustavio prodaju plavog dizela na nekim pumpama
BEOGRAD - Naftna industrija Srbije (NIS) obavijestila je poljoprivrednike da 27. siječnja ističe uredba po kojoj imaju pravo na povlaštenu cijenu dizela od 179 dinara po litri i pozvala ih da nabave gorivo do tog datuma. No, kako prenosi agencija Beta, NIS je već obustavio prodaju dizela na agrokartice na nekim benzinskim postajama u Subotici.
Blagi pad cijena nafte
NAFTNO TRŽIŠTE
Blagi pad cijena nafte
LONDON - Cijene nafte danas su nešto niže nego u četvrtak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE