GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

NIS isplaćuje 54,62 dinara dividende, država bez bonusa ili donacije

NIS isplaćuje 54,62 dinara dividende, država bez bonusa ili donacije
DIVIDENDA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 01.07.2024 / 17:41
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad usvojila je Odluku o raspodeli dobiti za 2023. godinu, isplati dividendi i utvrđivanju ukupnog iznosa neraspoređene dobiti, na osnovu koje će akcionarima na ime dividende isplatiti 10,48 milijardi dinara u bruto iznosu – odnosno 64,26 dinara bruto po akciji.

U neto iznosu to je 54,62 dinara po akciji, što je gotovo dva i po puta manje nego prošle godine, kada je neto dividenda po akciji NIS iznosila 121,79 dinara.

Odluka Skupštine NIS znači da će građani koji nisu u međuvremenu prodali svoje akcije na ime dividende dobiti ukupno 273,1 dinar za svoj paket – što je opet značajno niže od prošlogodišnjih 608,98 dinara za ceo paket besplatnih akcija.

Kada je reč o državi Srbiji, ona je drugi po veličini akcionar NIS i poseduje više od 48 miliona akcija, odnosno 29,87 odsto kapitala. Na osnovu odluke Skupštine akcionara NIS može se izračunati da će država ove godine na ime dividende „zaraditi“ 2,66 milijardi dinara.

U poređenju sa dividendom za rekordnu 2022. poslovnu godinu, koja je isplaćena prošlog avgusta i taj rezultat je dosta skromniji – država je pre godinu dana na ime dividende, ali i Ugovora o donaciji 60 miliona evra iz dobiti dobila ukupno 23 milijarde dinara.

Tagovi: #NIS, #DIVIDENDA, #NAFTNA INDUSTRIJA SRBIJE
PROČITAJ I OVO
Dogovor SAD-a i Kine podigao cijene nafte
NAFTNO TRŽIŠTE
Dogovor SAD-a i Kine podigao cijene nafte
LONDON - Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima iznad 68 dolara budući da je ulagače ohrabrila objava američko-kineskog dogovora o trgovini, stišavši strahovanja da bi napetosti između dva vodeća svjetska gospodarstva mogle naškoditi potražnji za energentima.
EK predlaže snižavanje gornje cijene ruske nafte
PRIJEDLOG
EK predlaže snižavanje gornje cijene ruske nafte
BRUXELLES - Europska komisija danas je predložila snižavanje gornje cijene ruske nafte, koja ima za cilj ograničiti izvoz ovog energenta iz Rusije u treće zemlje, sa 60 na 45 američkih dolara po barelu.
Slovenski trgovci naftnim derivatima nezadovoljni prijedlogom pooštravanja regulacije cijena
NEZADOVOLJSTVO
Slovenski trgovci naftnim derivatima nezadovoljni prijedlogom pooštravanja regulacije cijena
LJUBLJANA - Slovenski trgovci naftom nezadovoljni su planiranim promjenama regulacije cijena goriva, kojima bi vlada trebala smanjiti maksimalno dopuštene marže na već regulirane cijene i proširiti regulaciju na benzinske postaje uz autoceste. Petrol predviđa da će u tom slučaju morati pribjeći nepopularnim mjerama, uključujući zatvaranje prodajnih mjesta.
Šušnjar u Mađarskoj: Janaf je pouzdan partner
PORUKE
Šušnjar u Mađarskoj: Janaf je pouzdan partner
VELIKA KANIŽA - Ministar gospodarstva Ante Šušnjar sudjelovao je danas, zajedno s ministrom vanjskih i europskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom na bilateralnom sastanku s ministrom vanjskih poslova i trgovine Mađarske Péterom Szijjártóom u Velikoj Kaniži.
Cijene nafte prošloga tjedna porasle nakon razgovora Xija i Trumpa
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte prošloga tjedna porasle nakon razgovora Xija i Trumpa
LONDON - Na svjetskim su tržištima cijena nafte prošloga tjedna porasle više od 2,5 posto jer se trgovci, nakon razgovora između predsjednika SAD-a i Kine, nadaju napretku u trgovinskim pregovorima između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE