GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Njemačka usporila s postavljanjem vjetrenjača, ali razvoj je i dalje pozitivan

Njemačka usporila s postavljanjem vjetrenjača, ali razvoj je i dalje pozitivan
OIE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.07.2024 / 16:21
Autor: SEEbiz / DPA
BERLIN - Kopnene vjetroelektrane igraju važnu ulogu u energetskoj tranziciji Njemačke, no u prvoj polovici godine razvoj ovog izvora energije malo je usporen.

Prema podacima strukovnog udruženja, u prvih šest mjeseci ove godine u zemlji je izgrađeno 250 novih vjetroturbina ukupne snage oko 1,3 gigavata. To je 19 posto manje nego u prvoj polovici 2023. godine.

S druge strane, vlasti su izdale dozvolu za još nerealiziranu ugradnju 847 jedinica, odnosno 32 posto više nego lani.

Predsjednik Savezne udruge za energiju vjetra Bärbel Heidebroek ocijenio je da druga brojka ukazuje na pozitivan razvoj potencijala.

Komentirajući sporiju gradnju u prvom polugodištu, istaknula je neuobičajeno jak vjetar koji je u travnju onemogućio postavljanje dizalica te druge tehničke probleme, poput zatvaranja autoceste kod Cuxhavena na sjeveru zemlje, što je otežavalo za transport rotora.

Naime, većina rotora za vjetroturbine stiže u luku Cuxhaven i odatle se cestovnim prometom prevozi u unutrašnjost zemlje.

Heidebrekova je, međutim, primijetila da još uvijek postoji veliki jaz između sjevera i juga Njemačke u izgradnji kopnenih vjetroturbina. Najviše novih jedinica u prvoj polovici godine postavila je pokrajina Sjeverna Rajna-Vestfalija, a slijede je Donja Saska i Schleswig-Holstein.

Nasuprot tome, pokrajine Baden Württemberg i Bavarska na jugu zemlje manje su učinile na postavljanju vjetroturbina.

Jug zemlje jednostavno mora uhvatiti korak sa sjeverom i osigurati više zemljišta za izgradnju, naglasila je Heidebroek.

Tagovi: #vjetroelektrane, #vjetar, #oie
PROČITAJ I OVO
Nova energetska regulativa prilika je za investitore
PRILIKE
Nova energetska regulativa prilika je za investitore
KOLUMNA - Predsjednik Donald Trump počeo je provoditi opsežne promjene u energetskoj politici nakon ponovnog izbora za predsjednika SAD-a, usredotočujući se na povećanje upotrebe fosilnih goriva, posebice ugljena, i smanjenje podrške obnovljivim izvorima energije.
Hrvatska ipak mora platiti MOL-u 200 milijuna dolara
PRESUDA
Hrvatska ipak mora platiti MOL-u 200 milijuna dolara
ZAGREB - Američki savezni sud u Washingtonu odbio je zahtjev Hrvatske da odbaci nalog mađarskog MOL-a za provođenje odluke arbitraže iz 2022. godine, čime je još jednom potvrđena međunarodna pravna snaga arbitražnih presuda i obveza država prema investitorima u skladu s međunarodnim ugovorima, piše Večernji list.
Katarski fond drži 18,99 posto udjela u Rosneftu
OTKRIĆA
Katarski fond drži 18,99 posto udjela u Rosneftu
DOHA - Katarski stabilizacijski fond QIA uložio je u Rusiji preko 13 milijardi dolara, Rusiji, rekao je veleposlanik Šeik Ahmed bin Nasser Al-Thani u razgovoru s Katarskom izvještajnom agencijom (QNA), izdvojivši 18,99 posto udjela u Rosneftu i u sektorima bankarstva i maloprodaje.
Benzin pojeftinjuje za devet, a dizel za osam centi
CIJENE GORIVA
Benzin pojeftinjuje za devet, a dizel za osam centi
ZAGREB - Vlada je u petak na telefonskoj sjednici odredila najviše maloprodajne cijene goriva, prema kojima će od utorka 22. travnja osnovni benzin pojeftiniti za devet, a dizel za osam centi za litru.
U BiH potpisan memorandum o zapadnoj plinskoj interkonekciji s Hrvatskom
PLINOVOD
U BiH potpisan memorandum o zapadnoj plinskoj interkonekciji s Hrvatskom
SARAJEVO - Predstavnici Vlade entiteta Federacije BiH, triju županija i Brčko Distrikta potpisali su u četvrtak memorandum o realizaciji projekta "Zapadna plinska interkonekcija BiH i Republike Hrvatske", kojim bi se ta područja trebala povezati s hrvatskim plinskim sustavom.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE