Njemački ministar financija: Strahovi od nestašice kerozina u EU su opravdani |
| Objavljeno: 18.04.2026 / 18:40 |
| Autor: SEEbiz / DPA |
| BERLIN - Njemački ministar financija Lars Klingbeil pozvao je na poduzimanje koraka za rješavanje rastuće nestašice kerozina u Europi, istovremeno pozivajući koalicijsku vladu da ubrza prelazak s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije u kontekstu rata u Iranu. |
|
"Moramo vrlo ozbiljno shvatiti upozorenja o nestašici kerozina", rekao je Klingbeil, koji je ujedno i vicekancelar, u komentarima za časopis Der Spiegel objavljenim u subotu. "Za mene je jasno: Ne bismo trebali rješavati samo problem cijena, već moramo u svakom trenutku imati na umu i sigurnost opskrbe." Međunarodna agencija za energiju upozorila je u petak da bi se nekoliko europskih zemalja moglo suočiti s nestašicom kerozina u sljedećih šest tjedana. Ministrica gospodarstva Katherina Reiche istaknula je kao odgovor da Njemačka nije isključivo ovisna o uvozu, jer se kerozin - koji se koristi za gorivo zrakoplova - proizvodi i u njemačkim rafinerijama. Međutim, prema Njemačkom udruženju zračnog prometa, čak i ako rat u Iranu završi u kratkom roku, situacija na energetskim tržištima će se smirivati samo polako. Cijene kerozina više su se nego udvostručile od početka rata u Iranu 28. veljače. Velik dio uvezenog goriva dolazi s Bliskog istoka, a mnogi naftni objekti u kriznoj regiji su oštećeni ili uništeni. Klingbeil je također naglasio da bi učinci rata mogli biti dugotrajni. "Nalazimo se u situaciji koja je slično izazovna kao energetska kriza nakon ruske invazije na Ukrajinu", rekao je na povratku iz Washingtona nakon sudjelovanja na proljetnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke. Klingbeil, koji je također suvoditelj njemačkih socijaldemokrata, apelirao je na konzervativnog koalicijskog partnera stranke za reforme energetske politike. "Moramo učiniti zemlju otpornijom, manje ovisnom o uvozu fosilnih goriva." Rat s Iranom pokazao je da je to ključno pitanje za zemlju, dodao je. "Zato se zalažemo za daljnje ubrzanje širenja obnovljivih izvora energije i ubrzavamo širenje mreže." Klingbeil je u četvrtak upozorio Reichea da ne usporava energetsku tranziciju, ističući da koalicijski sporazum predviđa kontinuirano širenje obnovljivih izvora energije. |
|
|
| Tagovi: #lars klingbeil, #kerozin, #mlazno gorivo, #njemačka |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo |
| LJUBLJANA - Slovenska vlada je produžila regulaciju cijena određenih naftnih derivata do prosinca. Istovremeno se povećavaju maksimalno dopuštene marže za trgovce. |
| Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara |
| LONDON - Energetski div Shell privremeno je obustavio program otkupa dionica od 3 milijarde dolara do 14. srpnja zbog regulatornih ograničenja na planiranu kupnju kanadske tvrtke ARC Resources u poslu vrijednom 16,4 milijarde dolara. |
| Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta |
| ZAGREB - Ini su uplaćena sva dospjela potraživanja vezana uz poslovanje u Egiptu, priopćila je ta kompanija u petak. |
| Od utorka jeftinije gorivo |
| ZAGREB - Vozače u Hrvatskoj od utorka očekuju niže cijene goriva, doznaje RTL Danas. Najviše će pojeftiniti benzin, dok će cijene dizela i plavog dizela također biti nešto niže |
| Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici |
| ZAGREB - Glavna skupština Ine u petak je donijela odluku o raspodjeli dobiti Ine za 2025. godinu, prema kojoj će dioničarima pripasti dividenda od 16,80 eura po dionici. |