GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

OMV najavljuje val investicija u obnovljive izvore energije

OMV najavljuje val investicija u obnovljive izvore energije
INVESTICIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 01.08.2024 / 15:04
Autor: SEEbiz
BEČ - Austrijska grupacija za naftu i plin OMV napravila je značajan korak prema energetskoj neovisnosti. Izvršni direktor Alfred Stern izjavio je na konferenciji za novinare da OMV više ne ovisi o opskrbi plinom iz Rusije.

Ova objava označava kraj dvogodišnjeg strateškog prestrojavanja usmjerenog na diverzifikaciju izvora plina i transportnih ruta.

Prema riječima izvršnog direktora OMV-a Alfreda Sterna, tvrtka u djelomičnom državnom vlasništvu ne ovisi o ruskom plinu. “Već više od dvije godine radimo na diverzifikaciji naših izvora plina i transportnih ruta tako da više ne ovisimo o ovim isporukama iz Gazproma”, rekao je Stern, a prenosi ORF.

OMV je značajno smanjio svoje količine kupovine od Gazproma od početka sukoba u Ukrajini. To je bio dio sveobuhvatne strategije za smanjenje ovisnosti o ruskim energetskim opskrbama i istodobno osiguranje sigurnosti opskrbe. Stern je naglasio da je OMV sada u poziciji opskrbljivati sve ugovorne kupce čak i bez ruskog plina. Grupa je za to razvila alternativne izvore, uključujući opskrbu iz Norveške i ukapljeni prirodni plin (LNG).

Ključna točka u ovoj preusmjeravanju je strogo poštivanje postojećeg ugovora o opskrbi plinom s Gazpromom. Prema Sternovim riječima, dogovoreno mjesto isporuke je na slovačko-austrijskoj granici. Promijene li se geopolitički uvjeti, posebno u vezi sa sporazumom o tranzitu plina između Ukrajine i Rusije, Gazprom bi mogao imati poteškoća s ispunjavanjem ugovora od kraja 2024. Međutim, OMV vjeruje da je dobro opremljen za ublažavanje takvih rizika zahvaljujući svojoj diversificiranoj strategiji nabave.

Komunikacija između OMV-a i Gazproma sada se uglavnom odvija preko odvjetnika, a u tijeku je nekoliko postupaka pred arbitražnim sudovima, navodi Stern. Vjerojatno će se više o tome moći reći u drugoj polovici godine.

OMV je u drugom tromjesečju 2024. ostvario solidne poslovne rezultate, unatoč blagom padu prihoda zbog nižih cijena prirodnog plina. Neto dobit razdoblja koja pripada dioničarima iznosila je 378 milijuna eura, što je smanjenje u odnosu na isto tromjesečje prošle godine. Međutim, dobit u prvoj polovici godine porasla je za deset posto na 846 milijuna eura, naglašavajući čvrstu financijsku poziciju tvrtke.

Prilagođeni poslovni rezultat (CCS operativni rezultat) prije posebnih stavki porastao je za četiri posto na 1,23 milijarde eura. Osobito je poslovanje s kemikalijama, podržano pozitivnim razvojem zajedničkih ulaganja Borealisa, doprinijelo ovom rastu. Poslovi goriva i sirovina također su zabilježili rast, podržan većom iskorištenošću kapaciteta u rafinerijama u Europi i poboljšanom strukturom troškova.

S druge strane, divizija Energetika bilježi pad poslovnih rezultata, ponajviše zbog regulatornih promjena u Rumunjskoj, koje su dovele do povećanja poreza. Unatoč ovim izazovima, Grupa ostaje optimistična. Za cijelu 2024. godinu OMV očekuje stabilnu proizvodnju nafte i plina između 330.000 i 350.000 barela dnevno i prosječnu cijenu Brenta od oko 85 USD po barelu.

OMV se sve više fokusira na projekte održive energije. U lipnju 2024. Grupa je dobila drugu licencu za hvatanje i skladištenje CO2 u Norveškoj, čiji je kapacitet 215 milijuna tona CO2. Ovaj projekt dio je šire strategije za smanjenje ugljičnog otiska tvrtke.

Još jedan projekt koji gleda u budućnost je proširenje pogona za koprocesiranje u rafineriji Schwechat. Ovo postrojenje, u koje je uloženo više od 200 milijuna eura, godišnje će pretvoriti do 160.000 tona tekuće biomase u obnovljive komponente dizela. To bi trebalo smanjiti emisije CO2 tvrtke do 360.000 tona godišnje.

OMV Petrom, podružnica OMV-a, također planira opsežna ulaganja u proizvodnju održivih goriva u rafineriji Petrobrazi u Rumunjskoj. Od 2028. tamo će se godišnje proizvoditi oko 250.000 tona održivih goriva, uključujući održivo zrakoplovno gorivo i obnovljivi dizel.

Tagovi: OMV, STERN, OIE, NAFTA, GAZPROM, PLIN
PROČITAJ I OVO
RWE u devet mjeseci s gotovo upola manjom dobiti
SLABO
RWE u devet mjeseci s gotovo upola manjom dobiti
ESSEN - Njemački energetski div RWE u prvih je devet mjeseci ove godine ostvario neto dobit od 1,64 milijarde eura, nakon što je u isto vrijeme prošle godine imao dobit od 3,10 milijardi eura.
Analitičari predviđaju dramatičan pad cijena nafte
PREDVIĐANJA
Analitičari predviđaju dramatičan pad cijena nafte
NEW YORK - Cijene nafte mogle bi doživjeti drastičan pad u slučaju da naftni savez OPEC+ ukine postojeća smanjenja proizvodnje, rekli su analitičari koji predviđaju lošu godinu za sirovu naftu.
Iran izvozi plin unatoč nedostatku zaliha za vlastite potrebe
PLIN
Iran izvozi plin unatoč nedostatku zaliha za vlastite potrebe
TEHERAN - Iranska vlada suočava se s nedostatkom zaliha plina za podmirenje vlastitih potreba zbog zatvaranja termoelektrana koje su činile temelj energetske strukture zemlje.
Siemens Energy neće predložiti dividendu za fiskalnu godinu 2024.
DIVIDENDA
Siemens Energy neće predložiti dividendu za fiskalnu godinu 2024.
MÜNCHEN - Siemens Energy nije predložio dividendu za fiskalnu godinu 2024., navodeći ograničenja svoje politike isplate kao rezultat dobivanja jamstava za projekte prošle godine koje je poduprla njemačka vlada.
Norveška nacionalizira dio plinovodne mreže
POTEZI
Norveška nacionalizira dio plinovodne mreže
OSLO - Norveška je u utorak objavila da je postigla dogovor sa skupinom kompanija o nacionalizaciji velikog dijela plinovodne mreže, istaknuvši da dobro od nacionalnog interesa mora biti u vlasništvu države
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE