GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Oporavak naftnih kompanija u 2021.

Oporavak naftnih kompanija u 2021.
POBOLJŠANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.08.2021 / 21:29
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Stabilizaciju tržišnih uvjeta u prvoj polovici ove godine iskoristile su naftne kompanije za konsolidaciju poslovanja nakon velikih gubitaka koje su zabilježili tijekom 2020. godine.

Sudeći prema rezultatima za drugi kvartal koje su objavili naftni divovi, ovaj sektor je na dobrom putu da pokrije neočekivane minuse, uzrokovane pandemijom koronavirusa.

Tome je značajno pridonio rast cijena nafte koje su u prvih šest mjeseci 2021. godine u prosjeku vrijedile 64,9 dolara po barelu, odnosno 63 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, kao i oporavak potražnje za gorivima zbog ublaženih ograničenja. No, gotovo bez iznimke, tvrtke su objavile da nastavljaju s radom u izazovnim okolnostima, da postoje naznake da se kriza s koronavirusom može nastaviti, te da će u narednom razdoblju nastaviti s opreznim poslovanjem, osobito kad je riječ o novim investicijama.

Na moguću nestabilnost na tržištu i osjetljivost na vanjske utjecaje ukazuje i oscilacija cijena na svjetskom tržištu nafte krajem srpnja i početkom kolovoza, kada je nafta naizmjenično gubila i dobivala na vrijednosti za nekoliko dolara dnevno.

Unatoč svemu, Royal Durch Shell u prvom je polugodištu zabilježio dobit od 9,3 milijarde dolara, dok je isto razdoblje prošle godine završilo s gubitkom od 18 milijardi. British Petroleum zaradio je više od sedam milijardi dolara, dok je prošle godine gubitak bio veći od 20 milijardi dolara. Francuski Total iskazao je neto dobit od oko 5,5 milijardi dolara, dok su u isto vrijeme prošle godine imali minus od 8,3 milijarde dolara.

Tagovi: naftne kompanije, Royal Dutch Shell, Total, British Petroleum
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE