GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ovo su vladari hrvatskog vjetra, sunca i vode

Ovo su vladari hrvatskog vjetra, sunca i vode
SVE BOLJI POSAO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.05.2023 / 10:37
Autor: SEEbiz / Jutarnji list
ZAGREB - Samo u prošloj godini za “zelenim” stolom zavrtjelo se oko 500 milijuna eura, a prava uzbuđenja tek nas čekaju, piše u nedjelju Jutarnji list analizirajući tko su proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora.

Ukratko, ako imate puno novca, uložite u solarne elektrane, a ako imate jako puno novca, uložite u vjetroelektrane, navodi Jutarnji list.

I jedno i drugo će vam se vratiti vrlo konkretno, po 1,03 kune po kilovatu proizvedene električne energije, sve ostalo su igre brojki. Iz te kune će vam dio otići na kredit za investiciju, nešto državi za porez, točno jedna lipa lokalnoj zajednici za rentu, a ostatak, što je otprilike 30 posto od naplaćenog – vama u džep.

Paradoksalno, iako je u snažnom zamahu ovaj vid proizvodnje energije, kod nas je zapravo vrlo skroman u odnosu na potencijale koje imamo, kao i na zemlje Europske unije s kojima nastojimo držati korak.

U Hrvatskoj udio obnovljivih izvora u potrošnji električne energije iznosi visokih 53,5 posto, što nas svrstava odmah iza Austrije, Švedske, Danske i Portugala, no Hrvatsku na toj ljestvici “gura” hidroenergija.

Prava uzbuđenja tek nas čekaju, vlasnik tvrtke Acciona Energía s investicijom od 100 milijuna eura jedan je od najbogatijih Španjolaca, norveški Statkraft vodi Thorhild Widvey, bivša ministrica energetike, a njemački WPD AG osnovali su tihi milijarderi Gernot Blanke i Klaus Meier…

Kineska tvrtka Norinco International Cooperation Ltd. kupila je 76-postotni udio u senjskoj tvrtki Energija projekt d.d, za 32 milijuna eura te energiju proizvodi za tržište, odnosno bez unaprijed ugovorenih državnih poticaja. Iza Norinca stoji kineska država, pa uloženi kapital od 230 milijuna eura ne treba puno propitivati. Tko, međutim, stoji iza energije projekta? Poduzetnik Aleksandar Đombić, koji si je ostavio dio zlatne koke poduzeća čiji je većinski paket prodao kinezima.

O tome koje su kod nas glavne (birokratske) prepreke u realizaciji projekata, odnosno u čemu zaostajemo za drugima, Ante Renić, direktor hrvatske podružnice tvrtke VSB Holding kaže: “Mogla bi se napisati knjiga. Imamo dobar zakon o tržištu električne energije koji regulira razvoj energetskih projekata, no neshvatljivom sporošću državne administracije podzakonski akti nužni za njegovo provođenje kasne već godinu i pol dana. Rezultat toga je blokada u razvoju novih projekata, što nema smisla za zemlju koja vapi za svojim izvorima energije.

Tagovi: #solarna energija, #vjetroelektrane, #Acciona Energía, #Ante Renić, #Statkraft, #Thorhild Widvey
PROČITAJ I OVO
Britanci žele suradnju sa Slovenijom u području nuklearne energije
SURADNJA
Britanci žele suradnju sa Slovenijom u području nuklearne energije
LJUBLJANA - Ujedinjeno Kraljevstvo nudi Sloveniji suradnju u postizanju ciljeva dekarbonizacije korištenjem nuklearne energije, uključujući organiziranje financiranja i tehnologije malih modularnih nuklearnih reaktora (SMR).
Šušnjar: Moguće polaganje podmorskog kabela između Hrvatske i Italije
IDEJE
Šušnjar: Moguće polaganje podmorskog kabela između Hrvatske i Italije
ZAGREB - Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je u utorak na konferenciji Poslovnog dnevnika Energetska revolucija - Put prema održivoj budućnosti, da Hrvatska i Italija razmatraju polaganje podmorskog električnog voda koji bi riješio neke poteškoće u opskrbi hrvatskog priobalja i omogućio izvoz struje u Italiju.
Slovenija: U veljači pala proizvodnja električne energije
TRENDOVI
Slovenija: U veljači pala proizvodnja električne energije
LJUBLJANA - Neto proizvodnja električne energije u veljači smanjena je i na mjesečnoj i na međugodišnjoj razini, u oba slučaja za oko desetinu. Smanjena je i potrošnja električne energije.
Shell će povećati isplate dioničarima
ODLUKE
Shell će povećati isplate dioničarima
LONDON - Shell je u utorak povećao svoju politiku raspodjele dioničarima na 40-50% novčanog toka iz poslovanja s 30-40% s fokusom na otkup dionica i smanjio svoje izglede potrošnje na raspon od 20 do 22 milijarde dolara do 2028.
Vlada Srbije uputila pismo američkoj administraciji, traži odgodu sankcija NIS-u
SANKCIJE
Vlada Srbije uputila pismo američkoj administraciji, traži odgodu sankcija NIS-u
BEOGRAD - Vlada Srbije uputila je pismo američkoj administraciji u kojem je podržala zahtjev Naftne industrije Srbije (NIS) za novu odgodu primjene sankcija koje su Sjedinjene Američke Države najavile zbog ruskog vlasništva u toj kompaniji, javio je danas RTS.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE