GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Pad američkih zaliha podigao cijene nafte prema 46 dolara

Pad američkih zaliha podigao cijene nafte prema 46 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.08.2020 / 17:55
Autor: SEEbiz / H

LONDON - Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima prema 46 dolara, poduprte padom zaliha sirove nafte u SAD-u i slabijim dolarom, koji su nadjačali zabrinutost za potražnju u uvjetima rasta broja zaraženih Covidom 19.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 48 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i izosila je 45,65 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 43 centa višoj cijeni, od 42,62 dolara.

Potporu cijenama pružilo je izvješće američke vlade koje je pokazalo pad zaliha sirove nafte u prošlom tjednu za 7,4 milijuna barela.

Zalihe derivata, uključujući dizel i lož-ulje, dosegnule su pak najvišu razinu u 38 godina a neočekivano su porasle i zalihe benzina, drugi tjedan zaredom, i to na kraju sezone vožnje u SAD-u.

Vlada u Washingtonu procjenjuje da potražnja za benzinom i dalje iznosi oko 8,6 milijuna barela dnevno, što znači da je oko 10 posto manja nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

"Srednjoročno gledano, slaba će potražnja vjerojatno i u predstojećem razdoblju odnositi prevagu nad pozitivnim raspoloženjem (u funkciji potpore), pa očekujemo korekciju cijena u bliskoj budućnosti", istaknuo je Eugen Weinberg iz Commerzbanka.

Dodatnu potporu cijenama pružio je danas i slabiji dolar koji jača kupovnu moć imatelja ostalih valuta a time posredno potencijalno i potražnju za naftom.

Dolarov indeks, koji mjeri kretanje američke prema šest ostalih ključnih svjetskih valuta, zabilježio je u srpnju najveći pad u deset godina a analitičari su u Reutersovoj anketi procijenili da bi trebao nastaviti slabiti do kraja ove i početkom iduće godine.

Danas je dolarov indeks bio nepromijenjen u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosio je 92,83 boda, ali se zadržao blizu najniže razine u dvije godine.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas objavila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u srijedu iznosila 45,34 dolara, što znači da je bila 1,07 dolara viša nego prethodnog trgovinskog dana.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE