Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta |
| Objavljeno: 20.06.2025 / 13:30 |
| Autor: SEEbiz |
| LJUBLJANA - Petrol je poduzeo nekoliko mjera zbog nove regulacije cijena goriva. Prema riječima glavnog izvršnog direktora tvrtke Saše Bergera, od danas zaustavlja sva razvojna ulaganja u Sloveniji, zamrzava isplate sponzorskih i donacijskih sredstava te će revidirati ugovore s dobavljačima. Također najavljuje zatvaranje određenih neprofitabilnih prodajnih mjesta. |
|
Na današnjoj konferenciji za novinare u Ljubljani, Berger je još jednom izrazio razočaranje novom uredbom o određivanju cijena naftnih derivata, kojom je vlada proširila prethodno važeću uredbu i u uredbu uključila cijene goriva na benzinskim postajama na autocestama i brzim cestama. "Već neodrživi regulatorni okvir se novom uredbom dodatno pooštrava", naglasio je. „Petrol je prisiljen prilagoditi svoje poslovanje novom regulatornom okviru, uključujući i neke neželjene mjere“, naglasio je. Od danas Petrol zaustavlja sva razvojna ulaganja u Sloveniji i preusmjerava ih na tržišta koja, prema Bergeru, imaju povoljniji regulatorni okvir. Tvrtka je također odlučila zamrznuti sva plaćanja sponzorskih i donacijskih sredstava, koja godišnje iznose oko dva milijuna eura. Petrol podržava oko 180 industrijskih udruženja, društava i organizacija. Pregledat će i sve ugovore s dobavljačima te nastaviti s optimizacijom troškova i zatvaranjem određenih neprofitabilnih prodajnih mjesta. Još nije jasno koja će prodajna mjesta diljem zemlje biti zatvorena. Prema Bergeru, više će se o tome znati sljedeći tjedan, jer su analize još uvijek u tijeku. Međutim, dostupnost Petrolovih benzinskih postaja, posebno u ruralnim područjima, znatno će se pogoršati, dodao je član uprave Jože Smolič. Berger je objasnio da bi velika većina prodajnih mjesta poslovala s gubitkom kada bi se uzela u obzir samo prodaja motornih goriva. Međutim, ako se uzme u obzir i trgovinski program, prema Smoliču, takvih benzinskih postaja ima oko 10 posto. Prema Bergeru, razmotrit će se i prilagodba prodajnih mjesta uz autoceste u smislu broja i rasporeda benzinskih postaja s reguliranim ili premium gorivima. Petrol navodi da manje od pet posto Slovenaca puni spremnike uz autoceste. Prema Bergeru, neki stranci u tranzitu mogu se odlučiti za točenje goriva u Sloveniji, ali inače će im regulirana cijena u Hrvatskoj, gdje su porezi niži, ipak biti povoljnija. Član Uprave Drago Kavšek naglasio je da su spomenute mjere privremene prirode i da će se prilagođavati ovisno o stvarnom rezultatu i daljnjim regulatornim mjerama. Petrol će i u budućnosti težiti konstruktivnom dijalogu s donositeljima odluka s ciljem pronalaska odgovarajućih rješenja. To je do sada nedostajalo. „Želimo da nas se čuje“, rekao je Berger. Mjere će imati značajan utjecaj na dioničare, među kojima je država značajan vlasnik s otprilike trećinom udjela. Tvrtka je procijenila da će negativan utjecaj novih regulatornih promjena na operativnu dobit grupe ove godine iznositi do 30 milijuna eura. Petrol je za ovu godinu najavio 6,1 milijardu eura prihoda, 339 milijuna eura bruto operativne dobiti (EBITDA), 177,8 milijuna eura neto dobiti i 150 milijuna eura neto investicija. Međutim, prema Kavšeku, nova vladina uredba značajno odstupa od polazišta u pripremi poslovnog plana. Petrol već neko vrijeme upozorava da su glavna odrednica prodajne cijene motornih goriva državni porezi. To predstavlja 60 posto cijene i, prema Petrolu, poraslo je za 42 posto za benzin i 35 posto za dizel od 2023., dok je gornja dopuštena marža ostala praktički ista. Istodobno, troškovi rada porasli su za 19 posto, dodao je Petrol. Prema Petrolu, marža predstavlja samo sedam posto konačne cijene, 33 posto je nabavna cijena goriva. Prema Ninčeviću, Petrol je sada efektivno prisiljen prodavati regulirano gorivo ispod njegove pune cijene koštanja. |
|
|
| Tagovi: #petrol, #sašo berger, #benzinske crpke, #gorivo, #cijene goriva |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |
| Kinezi preuzeli vjetroelektranu Alibunar |
| NOVI SAD - Norveški Emergy i njegov nizozemsko-belgijski partner, WV International, završili su prodaju projekta vjetroelektrane Alibunar ukupne snage 168 megavata, a kupac većinskog udjela od 90 posto je hongkonška tvrtka Heavy Energy International, tvrtka-kćer kineskog diva u proizvodnji vjetroturbina SANY Renewable Energy, piše eKapija. |