GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Rekordna dobit norveškog proizvođača Equionir na kraju 2021.

Rekordna dobit norveškog proizvođača Equionir na kraju 2021.
ENERGETSKI DIV
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.02.2022 / 14:43
Autor: SEEbiz / H
OSLO - Norveška državna naftna i plinska tvrtka Equinor izvijestila je u srijedu o rekordnoj dobiti u posljednja tri mjeseca 2021. godine zahvaljujući snažnom rastu cijena energenata i ukrajinskoj krizi koja je potaknula val potražnje za norveškim plinom.

Prilagođena dobit prije poreza poskočila je u posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju 15,0 milijardi dolara, najvišu razinu otkada je Equinor osnovan. U istom mjesecu 2020. godine iznosila je 756 milijuna dolara.

Prilagođeni ukupni prihod više je nego udvostručen, na 31,8 milijardi dolara, što u Equinoru objašnjavaju višim cijenama nafte i europskim cijenama plina "bez presedana", a izdvajaju i povećanu proizvodnju.

Equinorova proizvodnja nafte i plina porasla je u četvrtom tromjesečju šest posto, na 2,16 milijuna barela ekvivalenta nafte dnevno.

"Izvukli smo vrijednost iz visokih cijena plina i nafte, uz izvrsne performanse i povećanu proizvodnju", izjavio je u priopćenju izvršni direktor Anders Opedal.

U kompaniji očekuju rast proizvodnje nafte i plina u ovoj godini za dva posto.

Krajem siječnja objavili su da će popravci na pogonu za ukapljivanje plina u norveškom Hammerfestu nakon požara trajati dulje no što se očekivalo, produljivši obustavu proizvodnje za šest tjedana, do sredine svibnja.

Europa se pak zbog ukrajinske krize oslanja na norveški plin, iako su iz vlade u Oslu poručili da Europskoj uniji već isporučuju maksimalne količine plina i da je ponuda LNG-a na tržištima tijesna.

Industrija nafte i plina doživjela je ogroman zaokret u prošloj godini, nakon snažnog pada tržišta u prvoj godini pandemije. Tako se cijena europskog prirodnog plina učetverostručila dok je cijena nafte iz Sjevernog mora porasla više od 50 posto.

Tagovi: Quinor, nafta, plin
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE