GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Rusija bi mogla prihvatiti bitcoine kao sredstvo plaćanja za naftu i plin

Rusija bi mogla prihvatiti bitcoine  kao sredstvo plaćanja za naftu i plin
IDEJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 25.03.2022 / 09:00
Autor: SEEbiz / H
MOSKVA - Šef Odbora za energetiku ruske Dume Pavel Zavalni iznio je mogućnost prihvaćanja bitcoina kao sredstva plaćanja za naftu i plin iz "prijateljskih zemalja" poput Kine i Turske.

Rekao je da bi te zemlje mogle početi plaćati energiju u ruskim rubljama, kineskim juanima, turskim lirama - ili čak bitcoinima (BTC) - umjesto američkim dolarima.

Prema ruskim medijima, predsjednik Odbora Državne dume za energetiku izjavio je na tiskovnoj konferenciji 24. ožujka da su on i predstavnici Kine i Turske raspravljali o promjenama preferiranih valuta za namirenje za njihov najveći izvoz.

“Već dugo predlažemo Kini da prijeđe na obračune u nacionalnim valutama rublja i juana. S Turskom će to biti lire i rublje. Skup valuta može biti različit i to je normalna praksa. Ako postoje bitcoini, mi ćemo trgovati bitcoinima.”

Nadalje je naveo da bi "neprijateljske zemlje" mogle platiti svoju naftu u rubljama ili zlatu. Međutim, nije jasno može li Rusija promijeniti uvjete postojećih ugovora sa zemljama koje plaćaju u eurima ili dolarima.

Rusija istražuje načine na koje može zaobići međunarodne ekonomske sankcije koje su joj nametnute zbog invazije na Ukrajinu. Ruske banke su uklonjene iz SWIFT sustava kako bi se spriječile u podmirenju prekograničnih plaćanja, a većini poduzeća zabranjeno je poslovanje s Rusijom, osim trgovine naftom i plinom.

Energija je najvažnija roba koju Rusija izvozi — i ključni je izvor energije u Europi i drugim zemljama koje je teško zamijeniti. Prema Reutersu, trgovina naftom i plinom osigurala je 119 milijardi dolara prihoda Rusiji 2021. godine.

Uključujući električnu energiju, kerozin, ugljen i prirodni plin, trgovina energijom činila je 53,8% ukupnog ruskog izvoza od 388,4 milijarde dolara u 2021. prema ruskom brifingu.

Čini se da je kripto tržište pozitivno reagiralo na vijest o proširenoj međunarodnoj upotrebi BTC-a. Bitcoin je porastao za 2,5% tijekom proteklog dana i sada se približava 30-dnevnim maksimumima trgovanja na 43.917 dolara prema CoinGecko.

Tagovi: bitcoin, nafta, plin, Pavel Zavalni, sankcije Rusiji
PROČITAJ I OVO
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
OIE
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
ZAGREB - Hrvatska još uvijek ima najdugotrajniji proces razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Europi. Prije točno godinu dana HGK i njezino Udruženje za obnovljive izvore energije predstavili su Position paper – dokument koji sažeto analizira najveće prepreke u ovom području te nudi rješenja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE