GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Saudi Aramco nadmašio očekivanja

Saudi Aramco nadmašio očekivanja
DOBRE BROJKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.05.2021 / 10:43
Autor: SEEbiz
RIJAD - Naftni div Saudi Aramco izvijestio je u utorak o 30-postotnom skoku neto dobiti, u znak nastavka oporavka od prošlogodišnjeg pada naftnog tržišta u kojem je cjelovita zarada državne tvrtke bila prepolovljena.

U priopćenju objavljenom u utorak, tvrtka je priopćila da je neto dobit porasla na 21,7 milijardi dolara u prva tri mjeseca godine, u odnosu na 16,6 milijardi dolara u istom razdoblju prošle godine.

Nadmašio je procjene nekih analitičara od 17,24 milijarde dolara, unatoč manjoj proizvodnji nafte u veljači i ožujku. Brojka se približava razini neto dobiti tvrtke u prvom tromjesečju 2019, koja je iznosila 22,2 milijarde dolara.

Tvrtka je priopćila kako je slobodni novčani tok u prvom tromjesečju 2021. godine iznosio 18,3 milijarde dolara, u odnosu na 15 milijardi dolara u istom razdoblju prošle godine.

Proizvođač nafte iz Saudijske Arabije također je zadržao svoju dividendu, s 18,8 milijardi dolara koje je trebalo isplatiti u prvom i drugom tromjesečju.

Zarada odražava dramatično poboljšanu klimu na naftnim tržištima od prvog tromjesečja prošle godine, kada je Aramco izvijestio o padu neto dobiti od 25%, pošto se borio s početnim padom pandemije koronavirusa i krateriranjem globalne potražnje.

Aramco, poput svojih globalnih konkurenata, kreće se u nesigurnom okruženju cijena nafte i nepredvidivom globalnom gospodarskom oporavku.

Tagovi: Saudi Aramco, nafta, naftno tržište, Amin Nasser, poslovni rezultati
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE