GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Snažan rast globalne potražnje za strujom podvlači važnost ugljena

Snažan rast globalne potražnje za strujom podvlači važnost ugljena
POSLJEDICE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.07.2024 / 16:25
Autor: SEEbiz
LONDON - Svjetska potražnja za strujom snažno će porasti u ovoj i idućoj godini zbog "robusnog" kineskog i indijskog gospodarstva, toplinskih valova i 'zelenih' tehnologija i podržati stabilnu upotrebu ugljena u proizvodnji, procjenjuje Međunarodna agencija za energiju (IEA).

Potrošnja struje porast će u ovoj godini oko četiri posto, najsnažnije od 2007., ako se izuzmu iznimna razdoblja nakon financijske krize i pandemije, izračunala je IEA, a sličnu stopu rasta trebala bi bilježiti i u 2025.

Lani je uvećana za 2,5 posto.

U skupini velikih gospodarstava posebno bi snažno ove godine trebala porasti potražnja u Indiji, za čak osam posto, zbog snažne gospodarske aktivnosti i toplinskih valova, procjenjuju u agenciji.

Kineska potražnja trebala u ovoj godini veća oko šest posto, odražavajući "robusnu" aktivnost uslužnih kompanija i niza industrijskih sektora, uključujući prerađivačku industriju i proizvodnju 'zelene' tehnologije.

I SAD bi u ovoj godini trebao bilježiti veću potrošnju, za oko tri posto, pod utjecajem stabilnog gospodarskog rasta i pojačane potražnje za hlađenjem prostorija, izračunali u IEA-i, izdvojivši među izvorima i ekspanziju sektora podatkovnih centara. U 2023. potrošnja se bila smanjila zbog blagih vremenskih prilika, napominju.

I potražnja za strujom u EU trebala bi se oporaviti u ovoj godini, za skromnih 1,7 posto, nakon dvije godine pada pod utjecajem energetske krize, dodaju.

Upotreba klima-uređaja zbog toplinskih valova bit će značajan izvor potrošnje i u ovoj godini, prema IEA-i, a pozornost sve više privlači i potražnja podatkovnih centara, naglašavajući potrebu za pouzdanijim podacima i boljim metodama mjerenja.

I obnovljivi izvori energije trebali bi bilježiti snažan rast u ovoj godini, uz prognozirani udio u globalnoj opskrbi strujom od 30 posto u ovoj godini i 35 posto u 2025. Solarni sustavi pokrivat će otprilike polovinu rasta potražnje u ovoj i idućoj godini, izračunali su.

Proizvodnja struje u termoelektranama na ugljen zadržat će se u ovoj godini otprilike na razini iz 2023., zbog snažnog rasta potražnje, posebno u Kini i Indiji, upozorili su, uz napomenu da procjena ovisi o upotrebi hidroenergije u Kini.

Tek u 2025. proizvodnja struje iz obnovljivih izvora trebala bi nadmašiti onu proizvedenu u termoelektranama na ugljen, procjenjuju u IEA-i.

U takvim uvjetima emisija ugljičnog dioksida iz globalnog energetskog sektora trebala bi u ovoj godini porasti za 1,4 posto, kao i lani, izračunali su.

Tagovi: #ugljen,  #struja,  #energija,  #iea,  #oie,  #kina,  #indija
PROČITAJ I OVO
SO-EN Solarna Energija preuzima MAMODO
AKVIZICIJE
SO-EN Solarna Energija preuzima MAMODO
ZAGREB - Hrvatski proizvođač električne energije SO-EN Solarna Energija kupila je lokalnog partnera MAMODO, operatera pet solarnih elektrana, rekao je u petak savjetnik kupca za poslove.
Đedović Handanović: Srbija ima dovoljno nafte, plin iz Azerbajdžana ne stiže zbog tehničkih problema
SMIRIVANJE
Đedović Handanović: Srbija ima dovoljno nafte, plin iz Azerbajdžana ne stiže zbog tehničkih problema
BEOGRAD - Ministrica energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je jutros da građani i privreda Srbije nemaju razloga za brigu zbog uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), jer ima dovoljno rezervi sirove nafte i derivata, te da će raditi na sprječavanju tržišnih fluktuacija.
Idući tjedan poskupljuju sve vrste goriva
CIJENE GORIVA
Idući tjedan poskupljuju sve vrste goriva
ZAGREB - Nove sankcije ruskom energetskom sektoru podignule su cijene nafte na međunarodnim tržištima. Neslužbeno, idući tjedan i u Hrvatskoj poskupljuju sve vrste goriva.
Veselica: Janaf je napravio stres test, vjerujem da će se naći rješenje za provedbu ugovora
NIS-JANAF
Veselica: Janaf je napravio stres test, vjerujem da će se naći rješenje za provedbu ugovora
ZAGREB - Nakon novih američkih sankcija Rusiji i njezinu energetskom sektoru, na udaru su se, između ostalog, našli Gazprom Njeft te njegova podružnica Naftna industrija Srbije.
Gujaničić: SAD sankcioniranjem NIS-a želi promijeniti vanjsku politiku Srbije
SANKCIJE
Gujaničić: SAD sankcioniranjem NIS-a želi promijeniti vanjsku politiku Srbije
BEOGRAD - Ako su točne tvrdnje srpskih dužnosnika da je američka administracija naredila potpunu neutralizaciju ruskog vlasničkog udjela u NIS-u (bez mogućnosti smanjenja vlasništva ispod praga od 50 posto dionica), onda se ne radi o sankcijama protiv NIS-a. tvrtka već samo mjere protiv neke države kako bi promijenila svoju vanjsku politiku, rekao je danas burzovni analitičar Nenad Gujaničić.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE