GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Stabilna kretanja cijena nafte

Stabilna kretanja cijena nafte
NAFTA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.11.2020 / 10:34
Autor: RBA analize
ANALIZA - U posljednjih nekoliko tjedana zabilježen je rast cijena sirove nafte. Iako postoji izgledna mogućnost izraženije volatilnosti, niz je faktora koji bi u narednom razdoblju mogli pružiti svojevrsni oslonac stabilnim kretanjima.

Uz globalne važne ekonomske pokazatelje koji bilježe relativno stabilna kretanja, trenutačna gospodarska ograničenja manje su izražena u odnosu na ožujak/travanj. U Europi, osobito u industrijskom sektoru, nije zabilježeno poduzimanje mjera koje bi rezultirale gašenjem industrijske proizvodnje. Također, u ovom kontekstu bitnu ulogu ima i međunarodno okruženje (gospodarska situacija u Kini i SAD-u) koje trenutno pruža značajno veću potporu u odnosu na proljeće. Doza optimizma zasigurno je stigla i od vijesti o pronalasku cjepiva protiv Covid-19. Međutim, još uvijek je prerano za znati u kojem smjeru će napredovati planovi o cijepljenju, koliko vremena će biti potrebno i koliko će ono biti uspješno.

Ipak, najznačajniji čimbenik kretanja/rasta cijena i dalje su mjere smanjenja proizvodnje u zemljama OPEC+. Ovdje se posebno ističe izrazito visoka stopa usklađenosti po pitanju rezova, koja je posljednjih mjeseci kreće oko 100%, dok je u prošlosti ta brojka varirala oko 70-80%. Navedena usklađenost oko smanjenja osnovni je čimbenik smanjenja zaliha koje su narasle od početka pandemije. Time je omogućeno da se potražnja polako oporavlja te u srednjem roku vrati u ravnotežu. OPEC+ će vjerojatno nastaviti sa smanjenjem proizvodnje u 2021., a službeni sastanak predstavnika članova OPEC-a održat će se 30. studenog.

Ponovni porast slučajeva Covid-19 u Europi i SAD-u doveli su do revizije kratkoročnih izgleda za globalnu potražnju. Najnoviji podaci IEA (International Energy Agency) za studeni pokazuju da će se potražnja smanjiti za 8,8mb/d u 2020. (naspram 8,4mb/d u prošlomjesečnom izvješću) i porasti za 5,8mb/d u 2021. (naspram 5,5mb/d prošlog mjeseca).

Stoga valja naglasiti kako su očekivana kretanja cijena nafte značajno izložena negativnim rizicima ovisnih o razvoju/širenju pandemije. Broj novozaraženih u mnogim je zemljama snažno povećan, a vlade pooštravaju gospodarske mjere. To povećava neizvjesnost u dinamiku očekivanog gospodarskog oporavka, a time i perspektivu za rast potražnje za naftom.

Značajan rast cijena očekuje se u 2021. godini. Na kretanja cijena nafte ponajprije će utjecati situacija oko Covid-19, obujam prijevoza (kopneni i zračni), globalni oporavak gospodarstva i industrijske aktivnosti te, vezano uz sve navedeno, oživljavanje potražnje za sirovom naftom. Većina ovih čimbenika izložena je već spomenutim rizicima, zbog čega ostajemo pri očekivanjima o prosječnoj cijeni nafte tipa Brent na razini od 41 dolar po barelu u ovoj godini, dok bi sredinom sljedeće godine (kraj lipnja) mogla porasti do 47 dolara po barelu.

Prema podacima Bloomberga, cijena futures ugovora (sljedeća isporuka) sirove nafte tipa Brent na kraju jučerašnjeg dana porasla je 75 centi (na 48,61 dolara po barelu) dok je cijena istog ugovora sirove nafte tipa WTI (referentna za američko tržište) porasla za 80 centi (na 45,71 dolara po barelu).

Tagovi: nafta, barel nafte, potražnja za naftom, OPEC+, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
OIE
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
KOPER - Luka Koper će sljedećih godina u elektrifikaciju uložiti više od 100 milijuna eura, najavljeno je na današnjem otvorenju solarne elektrane na krovovima skladišta generalnih tereta.
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
PLINOVOD
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
NEUM - Potrebno je u Federaciji BiH usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva prije nego to bude zauvijek izgubljeno, upozorio je ambasador SAD u BiH Michael Murphy na Energetskom samitu 2024 koji se oržava u Neumu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE