GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Studija: EU svoje zagađenje izvozi u Srbiju, Crnu Goru, Albaniju...

Studija: EU svoje zagađenje izvozi u Srbiju, Crnu Goru, Albaniju...
ZAGAĐENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.01.2023 / 18:42
Autor: SEEbiz / DPA
BERLIN - Europska unija svoju ekološku štetu prenosi na treće zemlje, a prije svega na svoje istočne susjede, među kojima je i Srbija, pokazali su rezultati istraživanja međunarodne skupine istraživača.

Emisije stakleničkih plinova i potrošnja materijala iz Europske unije povećavaju se izvan i smanjuju unutar država članica, prema studiji objavljenoj u četvrtak u časopisu "Nature Sustainability".

"Potrošnja u EU uglavnom koristi zemljama članicama, a ima loš utjecaj na okoliš istočnih susjeda poput Albanije, Crne Gore, Srbije, Ukrajine i Moldavije", rekao je koautor studije i profesor na Sveučilištu u Birminghamu, Yuli Shan.

Ni u jednoj drugoj regiji omjer štete i koristi nije tako nepovoljan kao u istočnoj Europi. Osim toga, Brazil, Kina i Bliski istok također osjećaju posljedice "pretjeranog trošenja" u EU.

S druge strane, 85 posto gospodarske dobiti ostaje u Uniji.

Istraživačka skupina usredotočila se na 10 ekološki štetnih posljedica konzumacije u EU, uključujući pokrovnost tla, potrošnju podzemne vode i ispuštanje toksina u tlo i vodu.

Grupa je u analizama ispitivala kako su se faktori potrošnje u EU razvijali između 1995. i 2019. Oslanjali su se na bazu podataka "Exiobase" Europske agencije za okoliš koja prati utjecaj potrošnje na ekološki sustav.

Tagovi: ZAGAĐENJE, eUROPSKA UNIJA, sRBIJA, Nature Sustainability
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE