Šušnjar: Idemo s plinskom interkonekcijom prema Srbiji |
| Objavljeno: 27.01.2026 / 13:15 |
| Autor: SEEbiz |
|
ZAGREB - Za poticaje i otkup električne energije iz obnovljivih izvora dosad je potrošeno više od četiri milijarde eura, ali bruto dodana vrijednost u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom u zadnjih deset godina manja je za 25 posto, poručio je ministar gospodarstva Ante Šušnjar. |
|
Tijekom konferencije Jutarnjeg lista "Energetika 2026. - Hrvatska pred odlukama desetljeća", rekao je da je energetska tranzicija u Hrvatskoj počela prije 15-ak godina, kada su se donosile odluke desetljeća. "Danas bez imalo okolišanja mogu reći da neke nisu bile dobre. Prebrzi modeli poticanja, nedovoljna analiza sustava, zanemarivanje mreže i potrošača, sve to ima cijenu i tu cijenu i danas plaćamo", ustvrdio je. "Nisam skeptik kad je riječ o obnovljivim izvorima" Naglasio je kako imamo 10 tisuća megavata zahtjeva za priključenje na mrežu iako, tvrdi, ni sami ne znamo što ćemo s tom električnom energijom. Ministar, doduše, smatra da spomenute četiri milijarde eura nisu bačene u vjetar, budući da danas imamo te elektrane, no i da se u budućnosti mora optimalno ulagati. "Prošle su se mreže radile radi kupaca, potrošača, a danas se smatra kako bi se trebale raditi radi proizvođača", napomenuo je ministar. "Srbija je zainteresirana za projekt" "Idemo i s plinskom interkonekcijom prema Srbiji, čime dodatno jačamo sigurnost opskrbe i regionalnu energetsku stabilnost", rekao je Šušnjar, dodavši da će se Srbiji na taj način omogućiti pristup LNG terminalu na Krku. Za tu interkonekciju, za početni kapacitet, potrebno je izgraditi 15-ak kilometara plinovoda. Srbija je, naveo je, zainteresirana za taj projekt. Vezano uz HEP, istaknuo je da jedino snažan HEP, koji je podnio sav teret energetske krize, može u krizi osigurati stabilnost sustava i sigurnost opskrbe. Po njemu, HEP mora biti ambiciozan, a ne da ključne kapacitete kupuje od drugih developera. Osvrnuo se i na važnost geotermalne energije, izrazivši uvjerenje kako je tu snažan potencijal za proizvodnju električne energije. Isto tako, kazao je da je vrijeme poticanja energije iz sunca i vjetra iza nas, kao i da se naknada za razvoj obnovljivih izvora koju plaćaju građani neće povećavati. Šef Uprave HEP-a ukazao na pomoć Ukrajini Otkrio je i da je nastavljen trend povećanja priključenja solarnih elektrana na mrežu. Istaknuo je i doprinos HEP-a ratnoj pomoći Ukrajini jer Hrvatska najbolje zna što znači uništavanje elektroenergetske infrastrukture u ratu budući da je u Domovinskom ratu pretrpjela štetu od 4,3 milijarde tadašnjih njemačkih maraka na mreži. Američka veleposlanica: LNG terminal smanjio ovisnost o Rusima Naglasila je da je LNG terminal smanjio ovisnost Hrvatske, ali i drugih zemalja u regiji o ruskim energentima. Zalaže se za intenziviranje suradnje američkih i hrvatskih kompanija u energetskim investicijama što bi uz ostalo Hrvatskoj osiguralo sigurnu energetsku budućnost. |
|
|
| Tagovi: #ANTE ŠUŠNJAR, #VICE ORŠULIĆ, #HRVATSKA ELEKTROPRIVREDA, #PLINSKA INTERKONEKCIJA PREMA SRBIJI, #LNG TERMINAL |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo |
| LJUBLJANA - Slovenska vlada je produžila regulaciju cijena određenih naftnih derivata do prosinca. Istovremeno se povećavaju maksimalno dopuštene marže za trgovce. |
| Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara |
| LONDON - Energetski div Shell privremeno je obustavio program otkupa dionica od 3 milijarde dolara do 14. srpnja zbog regulatornih ograničenja na planiranu kupnju kanadske tvrtke ARC Resources u poslu vrijednom 16,4 milijarde dolara. |
| Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta |
| ZAGREB - Ini su uplaćena sva dospjela potraživanja vezana uz poslovanje u Egiptu, priopćila je ta kompanija u petak. |
| Od utorka jeftinije gorivo |
| ZAGREB - Vozače u Hrvatskoj od utorka očekuju niže cijene goriva, doznaje RTL Danas. Najviše će pojeftiniti benzin, dok će cijene dizela i plavog dizela također biti nešto niže |
| Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici |
| ZAGREB - Glavna skupština Ine u petak je donijela odluku o raspodjeli dobiti Ine za 2025. godinu, prema kojoj će dioničarima pripasti dividenda od 16,80 eura po dionici. |