Šušnjar: Janaf bi mogao kupiti ruski udjel u Naftnoj industriji Srbije |
| Objavljeno: 16.03.2025 / 07:46 |
| Autor: SEEbiz |
| ZAGREB - Ministar gospodarstva Ante Šušnjar u intervjuu Jutarnjem listu iznio je zanimljivu ideju. |
|
Janaf bi, kaže, trebao otkupiti ruski udjel u Naftnoj industriji Srbije. - Nema prirodnije poslovne simbioze. Janaf bi funkcionirao na partnerskim odnosima s ostalim suvlasnicama te ne bi težio prevlasti i dominaciji, kao što je to slučaj s nekim drugim kompanijama koje se spominju u eteru, kazao je Šušnjar za Jutarnji list. Nije poznato je li bilo ikakvih stvarnih kontekata između Janafa i NIS-a na ovu temu. Zna se tek da je NIS najvažniji klijent Janafa. Podsjetimo da je u siječnju prošle godine Janaf s NIS-om sklopio ugovor o transportu 10 milijuna tona nafte do prosinca 2026. godine. Prema ugovorenom volumenu, kako je objavila Uprava, koju vode Stjepan Adanić i Vladislav Veselica, to je bio rekordni ugovor, “zahvaljujući kojemu još jednom potvrđujemo značaj Janafa kao ključnog dionika energetskog sektora Republike Hrvatske, ali i cijele regije.” Taj ugovor, rečeno je također, jamči sigurnost i profitabilnost poslovanja u narednom razdoblju. NIS je dugogodišnji klijent Janafa, a količine transporta nafte su zadnjih godina doista esklirale. Primjerice, u prethodnom ugovoru, sklopljenom u prosincu 2022. godine (trebao je biti na snazi do kraja 2024. godine) radilo se o 6,2 milijuna tona nafte. Za 2022. godinu je postojao ugovor za 3,2 milijuna tona, a za 2021. godinu 2,75 milijuna tona. U najnovijem priopćenju su iz Janafa objavili kako se od prosinca 2022. putem njihova sustava u Srbiju transportira isključivo nafta neruskog podrijetla. |
|
|
| Tagovi: #ante šušnjar, #janaf, #naftna industrija srbije, #nafta, #adanić, #veselica |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |
| Kinezi preuzeli vjetroelektranu Alibunar |
| NOVI SAD - Norveški Emergy i njegov nizozemsko-belgijski partner, WV International, završili su prodaju projekta vjetroelektrane Alibunar ukupne snage 168 megavata, a kupac većinskog udjela od 90 posto je hongkonška tvrtka Heavy Energy International, tvrtka-kćer kineskog diva u proizvodnji vjetroturbina SANY Renewable Energy, piše eKapija. |