GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Švedski div postao vlasnik 49 posto geotermalnog istražnog polja u Slatini

Švedski div postao vlasnik 49 posto geotermalnog istražnog polja u Slatini
PROMJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.10.2024 / 08:35
Autor: SEEbiz / Jutarnji list
ZAGREB - Dok su radovi na istražnom geotermalnom polju Slatina 3 u Virovitičko-podravskoj županiji ljetos stali zbog predstečaja investitora, tvrtke EES Dravacell Energetika, najnoviji podaci s tržišta kapitala pokazuju da taj projekt ima novog suvlasnika.

Riječ je o švedskoj kompaniji Danir AB, korporaciji s godišnjim prihodima od 1,2 milijardi dolara i 11 200 zaposlenih koja dio poslovanja bazira na razvoju biznisa koje je sama pokrenula a dio na ulaganjima u biznise koje su pokrenule druge kompanije.

Tako je Danir AB, među ostalim, uložio i u britansku kompaniju Cindrigo, u čijem je vlasništvu 90 posto EES Dravacell Energetike, koncesionara na Slatini 3. Cindrigo je ljetos objavio da nakon uloženih pet milijuna funta u slatinski projekt odustaje od daljnjeg bušenja na tom polju zbog, kako su obrazložili, odluke Agencije za ugljikovodike (AZU) da im ne udovolji zahtjevu za produljenje dozvole za Slatinu 3. Prava je, međutim, istina da dozvole za istraživanje geotermalnih izvora produljuje Ministarstvo gospodarstva, da su Britanci iskoristili maksimalni broj produljenja, probili sve rokove za bušenje i da im je koncesija istekla u travnju ove godine.

Istodobno s objavom o odustajanju od projekta Slatina 3, Cindrigo je na zagrebačkom Trgovačkom sudu pokrenuo postupak otvaranja stečaja u EES Dravacell Energetici. Prema pripadajućoj dokumentaciji dostavljenoj sudu, Cindrigo vlasništvo u EES Dravacell Energetici kontrolira preko tvrtke Cindrigo Geothermal Limited s sjedištem u Londonu u kojoj 49,1 posto vlasništva kontrolira Danir AB. Biznisi koje je Danir AB pokrenuo ili u njih uložio sežu od nekretnina i turizma, preko naprednih tehnologija i konzaltinga do istraživanja rudnih bogatstava.

Švedska korporacija dobila je suvlasništvo u Cindrigo Gheotermal Limitedu u zamjenu za pozajmice koje je davala Cindrigu u tri navrata, u listopadu i studenome prošle te u siječnju ove godine. Ukupno su Šveđani posudili Cindrigu 4,5 milijuna funti, prema poslovnim izvješćima Cindriga. Otprilike isti iznos zaveden je u predstečaju EES Dravacell Energetike kao dug tvrtke povezanim društvima. U svakom slučaju, vjerovnički odnosi unutar EES Dravacell Energetike raspetljavati će se u stečaju.

Kada je u pitanju istražno polje Slatina 3, koncesionar je u obvezi, bez obzira na stečaj, sanirati bušotinu. U suprotnome država može aktivirati bankarsku garanciju koju je koncesionar predao prilikom ishođenja koncesije. Država je koncesiju za Slatinu 3 EES Dravacel Energetici dodijelila 2018.. Tada je stopostotni vlasnik spomenute tvrtke bio poduzetnik Marinko Mikulić koji je 90 posto vlasništva u EES Dravacel Energetici prodao Cindrigu u rujnu 2022..

Tagovi: geotermalni, slatina, dravacell, danir
PROČITAJ I OVO
OMV: Više nemamo ruski LNG
PLIN
OMV: Više nemamo ruski LNG
BEČ - Austrijska energetska kompanija OMV nema ruski ukapljeni prirodni plin (LNG) u svojim ugovorima, rekao je njen izvršni direktor, čak i ako velika količina LNG-a iz Rusije uvozi i dalje teče u Europu.
Von der Leyen je naznačila da bi EU mogla kupovati američki plin umjesto ruskog
PLIN
Von der Leyen je naznačila da bi EU mogla kupovati američki plin umjesto ruskog
BRUXELLES - Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen naznačila je da bi EU mogla zamijeniti ruski ukapljeni prirodni plin (LNG) američkim plinom. U trgovinskim odnosima sa SAD-om potrebno je razgovarati o zajedničkim interesima, uključujući LNG, rekla je.
Rusija razmatra spajanje triju naftnih divova
OPCIJE
Rusija razmatra spajanje triju naftnih divova
MOSKVA - Moskva radi na planu spajanja svojih najvećih naftnih kompanija u jedinstvenog nacionalnog šampiona, što je dogovor koji bi učvrstio kontrolu predsjednika Vladimira Putina na globalnim energetskim tržištima i ruskom ratnom gospodarstvu.
Struja za tvrtke skuplja od EU prosjeka
POSKUPLJENJA
Struja za tvrtke skuplja od EU prosjeka
ZAGREB - I dok stanovništvo i dalje uživa gotovo najnižu cijenu električne energije u Europskoj uniji, cijena koju tvrtke plaćaju za električnu energiju, a koje troše od 2.000-19.999 MWh električne energije, je u prvoj polovini ove godine viša od prosjeka EU, piše HUP u svojim tjednim analizama.
MOL: Dobit prije oporezivanja dosegnula 503 milijuna dolara
U PLUSU
MOL: Dobit prije oporezivanja dosegnula 503 milijuna dolara
BUDIMPEŠTA - MOL Grupa danas je objavila financijske rezultate za treće tromjesečje 2024.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE