GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Szijjártó: Odnosi Hrvatske i Mađarske najslabiji u energetici

Szijjártó: Odnosi Hrvatske i Mađarske najslabiji u energetici
PORUKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 13.02.2024 / 07:56
Autor: SEEbiz
PETRINJA - Odnosi Hrvatske i Mađarske najslabiji su na području energetike, rekao je u razgovoru za Hinu mađarski šef diplomacije Peter Szijjártó. Dodao je da Srbiji ne treba uvjetovati članstvo u Europskoj uniji pitanjem Kosova i da Rusija nije prijetnja nijednoj članici NATO saveza.

Szijjártó je u ponedjeljak u Petrinji otvorio novu osnovnu školu, izgrađenu nakon razornog potresa koji je pogodio grad krajem 2020. godine, za koju je Mađarska donirala gotovo 22 milijuna eura.

Nova škola stajat će „kao simbol prijateljstva Mađarske i Hrvatske”, rekao je tom prigodom Szijjártó.

Odnosi dviju zemalja najbolji su na području zaštite dviju manjina, njihovih identiteta i kulturnih ostavština, što je pozitivan primjer za cijelu Europu, kazao je Szijjártó u razgovoru za Hinu.

S druge strane, najslabija karika odnosa Zagreba i Budimpešta je energetska suradnja, tvrdi mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine.

On razumije da je povratak Ine u hrvatsko vlasništvo „ključno pitanje” za vladu, ali smatra da to ne smije biti „međudržavno pitanje” jer se eventualni povratak hrvatske naftne tvrtke mora realizirati u razgovoru s vlasnicima MOL-a koji jest mađarska, ali nije državna tvrtka.

„Mnogo sam puta ponovio hrvatskim partnerima da mi shvaćamo da je to problem, ali on se mora odvojiti od svih drugih aspekata bilateralne suradnje”, kazao je.

"Hrvatska vlada još nije spremna na to”, nastavio je Szijjártó.

MOL je u siječnju ponovno kritizirao hrvatski JANAF zbog njegove, smatra mađarska energetska tvrtka, previsoke tarife za transport nafte koju je prozvao nepravednom.

Mađari ukazuju na značajno poskupljenje JANAF-ovih usluga te ga prozivaju za „ratno profiterstvo”, prenio je N1 u siječnju. Hrvatska tvrtka se brani da je cijena jednaka za sve partnere i da se ona definira prema utvrđenoj metodologiji.

Szijjártó je u ponedjeljak rekao da ta situacija ne smije biti „ideologizirana ni politizirana” jer je riječ o tehničkom pitanju pošto Mađarska može kupovati plin samo iz dva smjera, iz Rusije preko Ukrajine, te putem Jadranskog naftovoda.

U slučaju gašenja naftovoda iz Rusije, koji opskrbljuje „dvije i pol države” – Mađarsku i Slovačku te djelomično Češku, JANAF to ne može nadoknaditi jer nema dovoljne kapacitete.

„Da je bilo stvarne volje da se kapacitet JANAF-a poveća, nešto bi se i dogodilo u dvije godine od izbijanja rata u Ukrajini, ali se nije dogodilo ništa, što Budimpeštu zbunjuje", rekao je ministar.

Naglasio je kako je za Mađarsku ključno pitanje sigurnosti opskrbe, a JANAF nudi samo zakup naftovoda na tri mjeseca te je značajno povećao cijenu od početka rata.

Tagovi: szijjarto, ina, mol, janaf, energetika
PROČITAJ I OVO
Jakić: Hrvatska može biti mirna po pitanju količine i cijene plina
PLIN
Jakić: Hrvatska može biti mirna po pitanju količine i cijene plina
ZAGREB - Europa je na rubu energetske krize zbog rasta cijena plina i skorog isteka ugovora o plinovodu koji prolazi kroz Ukrajinu. Očekuje li se rast cijena plina i kakav je položaj Hrvatske?
Rusija stranim kupcima omogućila neizravno plaćanje plina
POTEZI
Rusija stranim kupcima omogućila neizravno plaćanje plina
MOSKVA - Rusija je stranim kupcima omogućila neizravno plaćanje plina, prema ažuriranoj uredbi ruskog predsjednika Vladimira Putina, u potrazi za rješenjima za američke sankcije Gazprombanku.
Plenković: Bez Hrvatske nema Južne interkonekcije
JASNA PORUKA
Plenković: Bez Hrvatske nema Južne interkonekcije
BANJA LUKA - Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković stigao je danas u Banja Luku kako bi prisustvovao otvaranju Muzejsko-galerijskog prostora u samostanu "Marija Zvijezda" u Trapistima. Njegov dolazak nije bio zvanično najavljen.
Cijene nafte bez većih promjena
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte bez većih promjena
LONDON - Cijene nafte su se malo promijenile u današnjem azijskom trgovanju.
Studija: Širenje njemačke elektroenergetske mreže moglo bi stajati 651 milijardu eura
TROŠKOVI
Studija: Širenje njemačke elektroenergetske mreže moglo bi stajati 651 milijardu eura
BERLIN - Prema novoj ekonomskoj studiji objavljenoj u četvrtak, ambiciozni planovi za proširenje njemačke električne mreže u sklopu prelaska na obnovljivu energiju mogli bi stajati 651 milijardu eura (685 milijardi dolara) do 2045. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE