GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Tko stoji iza skrbničkih računa u Ini? Očito nikad nećemo doznati

Tko stoji iza skrbničkih računa u Ini? Očito nikad nećemo doznati
VLASNIŠTVO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.08.2022 / 08:25
Autor: SEEbiz / N1 info
ZAGREB - Treba li Hrvatska izvlastiti šest posto malih dioničara INA-e, od kojih se mnogi kriju iza skrbničkih računa, i tako preuzeti kontrolu nad kompanijom u skladu s člankom 50. hrvatskog Ustava?

U Ministarstvu gospodarstva kažu - ne, piše N1 televizija.

Da bi trebalo učiniti upravo to te tako ponovno preuzeti kontrolu nad INA-om bez direktne konfrontacije s MOL-om, predložio je prošli tjedan energetski stručnjak Jasminko Umičević.

Premijer Andrej Plenković je bio na godišnjem odmoru i izajvu nije ni čuo ni vidio. “Nisam čuo, neću komentirati.”

Ne vjeruju mu svi.

“Premijer je jako informiran, ali komentira kako mu odgovara”, smatra bivša premijerka Jadranka Kosor.

“Nema godišnjeg za političare, ja bih mu rekao onu crnogorsku – prasence se ne sprema dva dana prije Božića”, kazao je pak saborski zastupnik Fokusa Dario Zurovec.

Umičević upozorava da nije samo problem što Hrvatska nema većinu u INA-i, nego što ne znamo tko ima. “Možda su Rusi”, kaže.

“Ako su Rusi, to nije dobro. Treba samo vidjeti što se zakonski može”, rekao je Zurovec.

Ustavnopravni stručnjaci kažu, odgovor je u članku 50. hrvatskog Ustava gdje stoji da je “zakonom moguće u interesu Republike Hrvatske ograničiti ili oduzeti vlasništvo, uz naknadu tržišne vrijednosti. Poduzetnička se sloboda i vlasnička prava mogu iznimno ograničiti zakonom radi zaštite interesa i sigurnosti Republike Hrvatske, prirode, ljudskog okoliša i zdravlja ljudi”.

No po odgovoru koji smo dobili od Ministarstva gospodarstva čini se da tamo nisu vidjeli taj dio Ustava.

“Republika Hrvatska je članica Europske unije, a INA privatna kompanija koja kotira na burzi, stoga nacionalizacija ili izvlaštenje ne bi bili u skladu ni s hrvatskim ni s europskim zakonodavstvom”, poručili.

I mnogi drugi su oprezni oko ideje izvlaštenja, protiv je zastupnik Socijaldemokrata Domagoj Hajduković.

Boris Podobnik iz Udruge Glas poduzetnik pak kaže: “Prodali smo je jer smo bili korumpirani, i sada smo kroumpirani.

Posljedice prošlih koruptivnih radnji osjećamo i danas. Nacional je objavio dokumente iz kojih je vidljivo da bi Hrvatska, da premijerka Kosor nije raskinula Sanaderov ugovor o plinskom biznisu, pretrpjela štetu od 20 milijardi kuna.

“Tek sam tada vidjela ugovor, raskinula sam ga, a danas se i ja i mnogi čudimo blagonaklonosti prema MOL-u, rekla je Kosor.

Hrvatska u ovom trenutku ima pravomoćne presude za korupciju u slučaju INA, a Mađari imaju kontrolu nad INA-om. Od presude je prošlo već neko vrijeme i država nije žurila s konkretnim potezima, no možda je kriza potakne na akciju.

Tagovi: kompanija Ina, kompanija MOL, Boris Podobnik, Dario Zurovec, Jasminko Umičević
PROČITAJ I OVO
SAD vapi za gorivom, odobrit će prodaju nečistog benzina
GORIVO
SAD vapi za gorivom, odobrit će prodaju nečistog benzina
WASHINGTON - Američka Agencija za zaštitu okoliša (EPA) odobrit će i ovog ljeta prodaju mješavina benzina s visokim udjelom etanola kako bi ublažila potencijalne poremećaje u opskrbi zbog sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, pokazao je interni dokument.
Zarubežnjeft želi ulagati u plin, prodaju i solarnu energiju
INTERES
Zarubežnjeft želi ulagati u plin, prodaju i solarnu energiju
BANJA LUKA - Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić razgovarao je jučer u Banjoj Luci sa zamjenikom generalnog direktora Zarubežnjefta Igorom Šcelkunovim.
Švedska poziva na zabranu ruskog ukapljenog plina, Agencija protiv
LNG
Švedska poziva na zabranu ruskog ukapljenog plina, Agencija protiv
BRUXELLES - Sljedeći paket sankcija Europske unije trebao bi uključivati korake protiv "flote tankera u sjeni" koji prevoze rusku naftu kako bi se zaobišle sankcije, rekao je švedski ministar vanjskih poslova Tobias Bilstrom uoči sastanka ministara vanjskih poslova EU-a u Luksemburgu.
BH-Gas izgubio spor s mađarskim FGSZ-om, mora platiti 11 milijuna dolara
PORAZ
BH-Gas izgubio spor s mađarskim FGSZ-om, mora platiti 11 milijuna dolara
SARAJEVO - BH Gas i Energoinvest dužni su isplatiti mađarskom FGZS-u preko 11 miliona dolara zbog prelaska na Turski tok.
Studija: Njemačka i EU riskiraju da iznevjere svoje ciljeve vezane uz čisti vodik
RIZICI
Studija: Njemačka i EU riskiraju da iznevjere svoje ciljeve vezane uz čisti vodik
BERLIN - Čisti vodik kao izvor energije neophodan je za postizanje globalnih klimatskih ciljeva, ali Njemačka i Europska unija su u opasnosti da promaše svoje ciljeve vezane uz vodik, pokazala je studija objavljena u ponedjeljak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE