Najveće planirane sunčane elektrane kod nas su, podsjetimo, Promina španjolske Acciona Energije, instalirane snage 150 megavata, i SE Obrovac Sinjski, investitora Aureus Solis, kapaciteta 130 megavata.
- Za projekt SE Hrvatska Dubica ishođeno je energetsko odobrenje te se trenutno nalazi u postupku pribavljanja potrebnih dozvola i suglasnosti - navode iz tvrtke Dubica energija i dodaju da je njihov projekt "u početnoj fazi razvoja, pa ne mogu davati bilo kakve daljnje informacije i komentare". Prema rješenju Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije za SE Hrvatska Dubica o pokretanju postupka procjene utjecaja gradnje elektrane na okoliš, ukupna površina elektrane i pripadajuće infrastrukture je 121,7 hektara, predviđena je gradnja 20 izmjenjivača, internih transformatorskih stanica napona 33 kilovata i transformatorske stanice Hrvatska Dubica.
Priključak na elektroenergetsku mrežu planiran je na postojeći dalekovod Međurić - Prijedor gradnjom transformatorske stanice Hrvatska Dubica, navodi se u spomenutom rješenju Ministarstva, kojim je otvorena javna rasprava o gradnji sunčane elektrane. Nakon provedene javne rasprave i ako Dubica energija ishodi procjenu utjecaja na okoliš i rješenje o prihvatljivosti za okoliš, investitoru slijedi pribavljanje lokacijske i građevinske dozvole.
Osnivač je i direktor Dubica energije, prema podacima Financijske agencije, Tomislav Kitonić, koji se nakon menadžerske karijere u Ledu, gdje je bio predsjednik Uprave od 2008. do 2014., i još nekim tvrtkama tadašnjeg Agrokora posvetio vlastitim poslovnim projektima u stočarstvu, bioplinskim postrojenjima i obnovljivim izvorima energije. Kitonić je bio i član nadzornih odbora koprivničke Podravke i crikveničkog hotelskog poduzeća Jadran.
Uz Accionu, Aureus Solis i Dubica energiju, trenutno najveću sunčanu elektranu razvija državna tvrtka Hrvatska elektroprivreda, a riječ je o projektu Korlat, instalirane snage 99 megavata. Slijedi investicija tvrtke Solar Energy u Oroslavju u Hrvatskom zagorju, instalirane snage 90 megavata.