GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Turci pokreću arbitražu zbog spora s poznatim hrvatskim poduzetnikom

Turci pokreću arbitražu zbog spora s poznatim hrvatskim poduzetnikom
SPOROVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.03.2025 / 12:34
Autor: SEEbiz / Jutarnji list
ZAGREB - Otvoreni sukob između turskog investitora BLT-a i poduzetnika Dragana Jurilja za geotermalnu elektranu Velika Ciglena, koja je izvan pogona već godinu dana, najvjerojatnije će se, kako sada stvari stoje, rješavati u postupku arbitraže kojoj je turski investitor sve naklonjeniji.

Elektrana van pogona

Jer nakon što su se bivši partneri razišli, geotermalna elektrana je posljednju godinu izvan pogona, a tvrtka u čijem je vlasništvu skuplja dugove na listi poreznih dužnika i trenutačno je dužna 1,3 milijuna eura na osnovu naknade za koncesiju, piše Jutarnji list.

- Milijuni eura su nezakonito preusmjereni u privatne ruke, elektrana je nefunkcionalna i neoperativna, a tvrtka Geoen, koja je nositelj projekta elektrane Velika 1, trenutno ne posjeduje nikakvu imovinu niti ima upravljačku strukturu. Milijuni eura izvučeni su iz društva temeljem neopravdanih zadužnica, tvrde Turci.

Turski investitori će zaštititi svoja prava

Dodaju da oni ostaju čvrsto posvećeni zaštiti svojih prava kako kroz hrvatsko tako i kroz europsko pravosuđe.

Jedina hrvatska geotermalna elektrana već je godinu dana izvan pogona te ne proizvodi električnu energiju.

- Sve je to posljedica neodržavanja i kvarova uzrokovanih nekompetentnim upravljanjem društava u vlasništvu Gorana Pavlovića i Dragana Jurilja, koji su na nezakonit način preuzeli upravljanje postrojenjem. BLT kao 80 postotni vlasnik Geona nudi stručno znanje i financiranje za sanaciju no to je onemogućeno zbog nezakonitog prijenosa elektrane na potpuno drugu tvrtku (Geo Power Energy Development d.o.o.) koja je bez ikakve naknade upisana kao vlasnik elektrane u Velikoj Cigleni, iako je riječ o transakciji vrijednoj nekoliko desetina milijuna eura, tvrde Turci.

Visoki trgovački sud, naime, odbija postupiti u skladu s odlukama Vrhovnog suda koji je u tri navrata prošle godine ukinuo isto toliko rješenja VTS-a, a odnose se na sporove turskog investitora BLT i njihove tvrtke kćeri Geoen, koju su krajnje neobičnim manevrima pripojili vlasnici tvrtke Geothermal Solutions (GS), Dragan Jurilj i Goran Pavlović.

Što kaže Dragan Jurilj?

Reagirao je njihov bivši poslovni partner Dragan Jurilj kojeg su prozvali da im je ‘oteo‘ udjele.

- BLT i njegov osnivač Orkun Balat uporno pokušavaju plasirati narativ prema kojem su oni „oštećeni investitori“, no činjenice govore suprotno. Oni nisu izgubili udjele radi toga jer im ih je netko „oteo“, gubitak njihovih udjela rezultat je njihovog vlastitog nepoštivanja ugovornih obveza - tvrdi Jurilj dodajući da BLT pokušava "utjecati na sudove i institucije RH poput DORH-a, USKOK-a i dr..".

- BLT nije izvršavao ugovorne obveze iz našeg društvenog ugovora, odnosno nisu u Geoen uložili dodatna sredstva potrebna za realizaciju investicije u iznosu od 317 milijuna kuna, nego se umjesto toga kreditno zadužilo društvo, a sve na temelju stečenih prava i imovine koje sam osigurao prije partnerskog odnosa i ta imovina se procjenjuje na vrijednost veću od 40 milijuna eura - tvrdi Jurilj dodajući ipak da BLT ima pravo na pravičnu naknadu za te izgubljene udjele.

HROTE je, dodaje, prestala isplaćivati naknadu za uredno isporučenu električnu energiju iz geotermalne elektrane dok su banke pod pritiskom Turaka zatvorile sve poslovne račune društva.

Zato su, kaže, bili prisiljeni prava i obveze te imovinu prenijeti na društvo Geo Power Energy Development.

Tagovi: #BLT, #Dragan Jurilj, #geotermalna elektrana, #Velika Ciglena, #Orkun Balat
PROČITAJ I OVO
Nova energetska regulativa prilika je za investitore
PRILIKE
Nova energetska regulativa prilika je za investitore
KOLUMNA - Predsjednik Donald Trump počeo je provoditi opsežne promjene u energetskoj politici nakon ponovnog izbora za predsjednika SAD-a, usredotočujući se na povećanje upotrebe fosilnih goriva, posebice ugljena, i smanjenje podrške obnovljivim izvorima energije.
Hrvatska ipak mora platiti MOL-u 200 milijuna dolara
PRESUDA
Hrvatska ipak mora platiti MOL-u 200 milijuna dolara
ZAGREB - Američki savezni sud u Washingtonu odbio je zahtjev Hrvatske da odbaci nalog mađarskog MOL-a za provođenje odluke arbitraže iz 2022. godine, čime je još jednom potvrđena međunarodna pravna snaga arbitražnih presuda i obveza država prema investitorima u skladu s međunarodnim ugovorima, piše Večernji list.
Katarski fond drži 18,99 posto udjela u Rosneftu
OTKRIĆA
Katarski fond drži 18,99 posto udjela u Rosneftu
DOHA - Katarski stabilizacijski fond QIA uložio je u Rusiji preko 13 milijardi dolara, Rusiji, rekao je veleposlanik Šeik Ahmed bin Nasser Al-Thani u razgovoru s Katarskom izvještajnom agencijom (QNA), izdvojivši 18,99 posto udjela u Rosneftu i u sektorima bankarstva i maloprodaje.
Benzin pojeftinjuje za devet, a dizel za osam centi
CIJENE GORIVA
Benzin pojeftinjuje za devet, a dizel za osam centi
ZAGREB - Vlada je u petak na telefonskoj sjednici odredila najviše maloprodajne cijene goriva, prema kojima će od utorka 22. travnja osnovni benzin pojeftiniti za devet, a dizel za osam centi za litru.
U BiH potpisan memorandum o zapadnoj plinskoj interkonekciji s Hrvatskom
PLINOVOD
U BiH potpisan memorandum o zapadnoj plinskoj interkonekciji s Hrvatskom
SARAJEVO - Predstavnici Vlade entiteta Federacije BiH, triju županija i Brčko Distrikta potpisali su u četvrtak memorandum o realizaciji projekta "Zapadna plinska interkonekcija BiH i Republike Hrvatske", kojim bi se ta područja trebala povezati s hrvatskim plinskim sustavom.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE