GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U EU smanjena potražnja za plinom, Hrvatska među zemljama s većom potrošnjom

U EU smanjena potražnja za plinom, Hrvatska među zemljama s većom potrošnjom
PLIN
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.05.2024 / 18:27
Autor: SEEbiz
BRUXELLES - Potražnja za prirodnim plinom u EU smanjila se i u 2023., kliznuvši na najnižu razinu u 15 godina, a Hrvatska se svrstala u malu skupinu zemalja s većom potrošnjom, pokazali su danas podaci europskog statističkog ureda.

Na razini EU-a potražnja za plinom smanjila se lani za 7.4 posto, na ukupno 12.72 milijuna teradžula (TJ), najnižu razinu od 2008. godine kada je Eurostat počeo prikupljati mjesečne podatke.

U 2022. bila se smanjila za 13.3 posto.

Smanjena potražnja u protekle dvije godine rezultat je europskog programa REPowerEU koji je usvojen 2022. godine, nekoliko mjeseci nakon što su ruske postrojbe ušle u Ukrajinu.

Europska komisija odredila je članicama da smanje potrošnju za 15 posto kako bi se smanjila ovisnost o uvozu iz Rusije, diversificirala opskrba i potaknula proizvodnja energije iz obnovljivih izvora.

Prema izvješću EK, potrošnja je na razini EU-a od kolovoza 2022. do ožujka 2024. smanjena za 18 posto, što znači da je EU uštedio 125 milijardi kubika plina. Eurostat pak među razlozima za smanjenu potrošnju u prošloj godini izdvaja i energetsku krizu i povećanje cijena energije.

Najviše je plina lani potrošila Njemačka, ukupno 2.96 milijuna teradžula, za 3.8 posto manje nego u 2022., pokazuju Eurostatovi podaci.

Na drugom je mjestu ljestvice potrošača Italija s 2.35 milijuna teradžula i 10 posto manjom potrošnjom. Treće mjesto pripalo je Francuskoj s potrošnjom od 1,36 milijuna teradžula, što predstavlja smanjenje od 11.7 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Potražnja se smanjila u 21 zemlji, a porasla je u njih šest. Najviše je poskočila u Finskoj, za 25.6 posto. Dvoznamenkasti rast bilježila je i Švedska, za 11.1 posto.

Jednoznamenkaste stope rasta potražnje bilježile su Poljska i Malta, od 5.3 odnosno 4.5 posto. Najblaži rast bilježile su Danska i Hrvatska, za 1.1 odnosno za 0.8 posto u odnosu na 2022. godinu, pokazuje izvješće. Potrošnja je u Hrvatskoj lani iznosila oko 100 tisuća teradžula, otprilike kao i u Bugarskoj, prema podacima Eurostata.

Tagovi: #plin, #potražnja, #energenti
PROČITAJ I OVO
Šušnjar: Janaf bi mogao kupiti ruski udjel u Naftnoj industriji Srbije
IDEJE
Šušnjar: Janaf bi mogao kupiti ruski udjel u Naftnoj industriji Srbije
ZAGREB - Ministar gospodarstva Ante Šušnjar u intervjuu Jutarnjem listu iznio je zanimljivu ideju.
Chevron želi razvijati podatkovne centre i energiju za njih
INVESTICIJE
Chevron želi razvijati podatkovne centre i energiju za njih
HOUSTON - Chevron unaprjeđuje planove za iskorištavanje potražnje za energijom podatkovnih centara, pri čemu je naftna kompanija nedavno ušla u fazu izdavanja dozvola i inženjeringa za više lokacija u SAD-u za razvoj centara i električne energije za njihovu opskrbu, rekao je Reutersu ovaj tjedan izvršni direktor tvrtke.
Završeni radovi na plinovodu Zlobin-Bosiljevo
INFRASTRUKTURA
Završeni radovi na plinovodu Zlobin-Bosiljevo
BOSILJEVO - Prioritetno se ulaže u tri pravca, dionicu Zlobin-Bosiljevo, Lučko-Zabok koja bi trebala biti dovršena za 15 mjeseci, te Bosiljevo-Kozarac-Sisak čiji je rok 2027.
Dioničari Petrola odobrili novi Nadzorni odbor
NADZORNICI
Dioničari Petrola odobrili novi Nadzorni odbor
LJUBLJANA - Dioničari Petrola na današnjoj su skupštini imenovali novi nadzorni odbor. Članovi s četverogodišnjim mandatom postali su Mario Selecky, Goran Kralj, Vesna Južna, Luka Zajc, Tomaž Vesel i Marko Jazbec.
NIS isplaćuje prvi kupon za korporativne obveznice 21. marta
KUPON
NIS isplaćuje prvi kupon za korporativne obveznice 21. marta
BEOGRAD - NIS je danas objavio da 21. ožujka dospijeva na naplatu prvi kupon I emisije korporativnih obveznica koju su izdali 19. prosinca prošle godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE