“Mislim da se previše dozvola izdaje za obnovljive izvore energije jer se mora osigurati balansna energija”, rekao je Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koji je i jedan od direktora “Elektroprenosa”. BiH“ tvrtka.
On je, raspravljajući u Narodnoj skupštini Republike Srpske, rekao da je nedavno "Elektroprivreda BiH" u Petrovcu izdala saglasnost za 50 megavata solarnih elektrana i da je očito da toliko energije ne može ići u prijenosnu mrežu.
"Ta enormna proizvodnja energije iz obnovljivih izvora može ugroziti elektroprijenosni sustav i dovesti do njegovog kolapsa. To onda može dovesti do problema u gospodarstvu i možemo pričati kako imamo jeftinu struju, ali ako nemamo struje pola dana, to nije dobro”, rekao je Mazalica navodeći primjer izgrađenih vjetroelektrana na Velebitu gdje, kako kaže, dalekovod Donji Lapac – Kulen Vakuf jedan dan ima 30 megavata, drugi dan 90 megavata.
Inače, problem obnovljivih izvora energije je nepredvidivost u proizvodnji, odnosno tzv. peaks, koji se javljaju kada ima puno sunca ili vjetra i koji podrazumijevaju veliku proizvodnju energije koja opterećuje elektroprijenosnu mrežu, koja mora biti uravnotežena. Elektrodistribucijska mreža u Bosni i Hercegovini građena je u vrijeme kada su postojale samo hidroelektrane i termoelektrane, čiji je rad predvidljiv, odnosno zna se točno koliko radi termoelektrana i kada radi hidroelektrana, što omogućava uravnoteženje proizvodnje i potrošnje i održava mrežu stabilnom.
O problemima s obnovljivim izvorima energije nedavno je govorio Radovan Višković, premijer Republike Srpske, koji je rekao da distribucijska mreža u BiH, a samim tim ni u Republici Srpskoj, ne može podnijeti sve zahtjeve za izgradnju vjetroelektrana i solarne elektrane.
Višković je tada rekao da je u ovom trenutku interes investitora u Republici Srpskoj oko 3.000 megavata za solarnu energiju, oko 600 megavata za vodu i također 600 kilovata za vjetar, te da nema šanse da ovu količinu energije dobije. distribucijska mreža.
"Prijenosna mreža u budućnosti nije spremna primiti toliku količinu energije, ne može prihvatiti sve koncesije i to svi znaju. Ono što država treba učiniti je dovesti prijenosnu mrežu na razinu da može prihvatiti što više ove zelene energetske projekte što je više moguće.“, rekao je Visković.
Tada je rekao da Republika Srpska, što se tiče do sada izdanih koncesija i projekata, ne može doći u probleme u smislu tužbi, jer su Nezavisni operator sustava i Državna regulatorna komisija za električnu energiju dali suglasnosti svim koncesionarima za priključenje na distribucijska mreža i prijenosna mreža.