GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Vučić: SAD traže potpuno povlačenje ruskog interesa iz NIS-a

Vučić: SAD traže potpuno povlačenje ruskog interesa iz NIS-a
POVLAČENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.01.2025 / 17:26
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, komentirajući odluku američkog ministarstva financija, da je ta zemlja uvela sankcije NIS-u i da je riječ o najstrožim sankcijama koje pogađaju jednu tvrtku u Srbiji.

“Vlada Srbije je 2008. prodala NIS ruskom Gaspromnjeftu. Tadašnji predsjednik Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica donijeli su odluku da jedno od najvažnijih poduzeća prepuste Gazpomnjeftu, naravno za razumnu svotu. NIS je svih ovih godina značajno pridonio i proračunu i brojnim razvojnim projektima u Srbiji”, rekao je Vučić na konferenciji za novinare.

Kako je rekao, SAD je nekoliko dana pre promene vlasti uveo sankcije NIS-u.

"Nije namjera Srbije, ili tako kažu, biti meta Amerikanaca, niti samo NIS-a, nego sveobuhvatni napad na Rusiju, koja nema samo proizvodnju nafte, nego i sve povezane tvrtke, uključujući i NIS", rekao je.

Amerika je, dodaje, prije nekoliko minuta objavila službenu objavu, a odluke su se tek počele donositi.

“Govorimo o najstrožim sankcijama koje pogađaju kompaniju u Srbiji, od nas traže potpuni izlazak ruskih interesa iz NIS-a Novi Sad ad, pričekat ćemo da vidimo kakva će druga tumačenja biti... Ne dopuštaju mogućnost 49 posto, ali potpuni izlazak iz NIS-a”, dodao je.

NIS će moći samo nastaviti redovno poslovati, a s planom vlasničke transformacije morali bismo krenuti odmah, a moraju ga odobriti OFAC i Vlada SAD-a. Najavili su mogućnost konzultacija s Republikom Srbijom, što ćemo pokušati iskoristiti sutra (na sastanku s predstavnicima SAD-a), rekao je Vučić.

Dodao je da Srbija ima samo 45 dana za sve operacije, zaključno s 25. veljače. “Do tada ne samo da moramo završiti potpisivanje, nego i tzv "zatvaranja" bilo kakvog ugovora s ruskom stranom, jedino se eventualno neka financijska transakcija može produžiti do 12. ožujka, ali i tu transakciju mora odobriti odjel OFAC-a unutar američke vlade. Moguće je da kažu da nam ne daju da nekome prebacimo novac... Vjerujem da neće ići tako daleko”, rekao je.

Tagovi: #naftna industrija srbije,  #sankcije,  #gazprom,  #vučić
PROČITAJ I OVO
Tko su kandidati za nadzornike Petrola?
NADZORNICI
Tko su kandidati za nadzornike Petrola?
LJUBLJANA - Članovi nadzornog odbora Petrola u odlasku, pod predsjedanjem Janeza Žlaka, potvrdili su u četvrtak konačnu listu od šest kandidata, predstavnika kapitala, za nove nadzornike te naftne kompanije.
Dio radnika Ine traži povišice od 500 eura
ZAHTJEVI
Dio radnika Ine traži povišice od 500 eura
ZAGREB - Članovi Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske (NSRH) održali su u subotu ispred sjedišta Ine prosvjed nezadovoljni povećanjem plaća koje su dogovorili Ina i reprezentativni sindikati, te poručili da traže odmah povećanje plaća od 500 eura bruto.
Može li Trumpov dolazak promijeniti sudbinu NIS-a?
(NE)REALNO
Može li Trumpov dolazak promijeniti sudbinu NIS-a?
BEOGRAD - Održan je još jedan sastanak Vladine radne skupine za rješavanje problema američkih sankcija NIS-u, uz konzultacije s predstavnicima Rusije i SAD-a. Resorni ministar ocijenio je da su sljedeća četiri tjedna ključna za pitanje NIS-a.
Plin već poskupio, na pragu smo drugog vala energetske krize
ENERGENTI
Plin već poskupio, na pragu smo drugog vala energetske krize
ZAGREB - Hladnija zima potiče snažniju potrošnju i brže prazni europska skladišta plina, a tu je i prekid tokova prirodnog plina kroz Ukrajinu, pa se stoga iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) pitaju što će biti s cijenama i opskrbom plinom te dolazi li drugi val energetske krize.
Cijene nafte blizu 81 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte blizu 81 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima blizu 81 dolar budući da trgovci pred inauguraciju nagađaju o mogućim reakcijama novog predsjednika Donalda Trumpa na nove američke sankcije ruskom energetskom sektoru.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE