GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zdravković: Sankcije NIS-u teško ostvarive, mogle bi imati katastrofalne posljedice

Zdravković: Sankcije NIS-u teško ostvarive, mogle bi imati katastrofalne posljedice
SANKCIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.12.2024 / 08:32
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Sankcije SAD-a i Velike Britanije Naftnoj industriji Srbije (NIS), koje je najavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, teško su provedive, ali ako se provedu bit će katastrofa jer rezerve naftnih derivata, u vlasništvu države Srbije može pokriti potrebe tržišta tek za oko dva mjeseca, izjavio je danas energetski stručnjak Miloš Zdravković.

“Te sankcije zvuče nevjerojatno, a s druge strane, ruske kompanije su već pod najstrožim kaznama, zemlje Europske unije (EU) već su učinile sve što je bilo moguće”, rekao je Zdravković za Betu.

Danas, treći dan nakon što je Vučić najavio takvu mogućnost, SAD i Velika Britanija nisu službeno obavijestili srpsku javnost o takvoj odluci i o tome što ona podrazumijeva.

Ako su te informacije točne, posljedice bi, kažu stručnjaci, bile nesagledive, jer bi srpsko tržište bilo teško ili potpuno nemoguće opskrbiti naftnim derivatima, ali i petrokemijskim proizvodima, potrebnim drugim industrijama, poput mazuta, bitumena , primarni benzin koji se koristi u petrokemiji...

Razlog za uvođenje sankcija moglo bi biti većinsko vlasništvo ruske državne tvrtke Gazprom i njezine tvrtke Gazprom njeft u NIS-u, kao i isporuka nafte Jadranskim naftovodom (JANAF) iz luke Omišalj u Hrvatskoj u NIS-ove rafinerije u Pančevu i Novom Sadu.

Prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom njeft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva u NIS-u, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je 13. prosinca 2024. da SAD planiraju uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog većinskog vlasništva, a da će se tim sankcijama pridružiti i Velika Britanija.

Rekao je da nije vidio službeni dokument, ali da postoji "nekakva službena potvrda" da odluka stupa na snagu 1. siječnja 2025. godine.

Sudeći prema priopćenju NIS-a, danom nakon te vijesti, ni u toj tvrtki ne znaju ništa o mogućim sankcijama, prate, kako su naveli, situaciju i analiziraju sve moguće scenarije i potencijalne posljedice na poslovanje tvrtke, ali da postoji trenutno nema zakonskih ograničenja za aktivnosti tvrtke i njenih partnera.

Zdravković je rekao da SAD mogu pokušati Hrvatskoj, odnosno njihovoj tvrtki JANAF, zabraniti opskrbu NIS-a naftom koja uglavnom nije ruska, već uglavnom iračka, kazahstanska, libijska, norveška...

“Ako se EU, čija je članica i Hrvatska, pridruži sankcijama SAD-a i Velike Britanije, ne znam hoće li Hrvatska na to pristati, jer praktički živi od tranzitne takse za isporuku nafte rafinerijama NIS-a. i najveći je korisnik kapaciteta tog plinovoda i bankrotirao bi ako izgubi Srbiju kao korisnika”, rekao je Zdravković.

Nakon slične najave 2022. godine o uvođenju sankcija NIS-u, JANAF je s tom tvrtkom sklopio novi ugovor o transportu 10.000.000 tona nafte, plus-minus 10 posto do 31. prosinca 2026. godine.

Zdravković je rekao da, ako SAD donese odluku i provede sankcije, Srbija neće moći uvoziti naftu i derivate, jer bi transport baržama bio nemoguć, pa joj ne preostaje ništa drugo osim "svemirskog" transporta.

Počasni predsjednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da je teško govoriti o bilo kakvim rješenjima kada se odluka ne zna.

Prijevoz nafte ili derivata teglenicama, ako se zabrani prijevoz JANAF-om, bio bi skup i to bi ozbiljno utjecalo na rast cijena derivata, rekao je Atanacković.

Dodao je da će Srbija biti prisiljena uvoziti derivate te da ih i dalje uvoze privatnici i strane tvrtke, no pitanje je hoće li moći zadovoljiti potrebe.

U Srbiju derivate uvoze Mol iz Mađarske, OMV iz Rumunjske i Lukoil iz Bugarske, nešto grčki Hellenic.

Energetski konzultant Željko Marković rekao je da je slična najava o uvođenju sankcija NIS-u bila 2022. godine i da je od tada trebalo učiniti nešto da se smanji rizik.

Tada se spominjalo nekoliko rješenja, prije svega da Srbija kupi većinsko vlasništvo u NIS-u.

Odluku o uvođenju sankcija još nije potvrdio američki veleposlanik u Srbiji Christopher Hill, ali je rekao da ne može komentirati mogućnost uvođenja američkih sankcija NIS-u te da je rizik suradnje s ruskim tvrtkama, posebice u energetski sektor, poznat je već duže vrijeme.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Beograd je odbio pridružiti se zapadnim sankcijama protiv Moskve i nastavlja održavati veze s predsjednikom Vladimirom Putinom.

Tagovi: #miloš zdravković, #naftna industrija srbije, #vučić, #nafta, #janaf, #mol, #omv, #lukoil, #ruska nafta, #nafta
PROČITAJ I OVO
IJF: Pitanje je koliko su intervencije u cijene energije održive
ANALITIČARI
IJF: Pitanje je koliko su intervencije u cijene energije održive
ZAGREB - U svrhu ublažavanja posljedica energetskog šoka izazvanog ratom u Ukrajini, Hrvatska od 2022. provodi opsežne mjere subvencioniranja cijena energenata, uključujući snižene stope poreza na dodanu vrijednost, zamrznute cijene i izravne potpore opskrbljivačima.
Kvartalna dobit BP-a potonula 49% zbog nižih cijena sirove nafte
OŠTAR PAD
Kvartalna dobit BP-a potonula 49% zbog nižih cijena sirove nafte
LONDON - Britanski naftni div BP u utorak je objavio nešto slabiju neto dobit u prvom tromjesečju od očekivane, nakon nedavnog strateškog resetiranja i pada cijena sirove nafte.
U Novalji niče nova solarna elektrana
SOLARI
U Novalji niče nova solarna elektrana
ZAGREB - Austrijski Holding RP Global u utorak će započeti radove na izgradnji solarne elektrane u Novalji snage 21 MWp, i to na lokaciji Zaglava, najavili su u ponedjeljak iz hrvatske podružnice te kompanije.
Ina Grupa: Neto dobit u prvom kvartalu uzletjela 197%
UZLET
Ina Grupa: Neto dobit u prvom kvartalu uzletjela 197%
ZAGREB - Ina Grupa u prvom ovogodišnjem tromjesečju poslovala je s neto dobiti od 35,4 milijuna eura ili čak 197 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, izvijestili su u ponedjeljak iz te naftne kompanije.
Janaf izvrsno krenuo u godinu
DOBRA GODINA
Janaf izvrsno krenuo u godinu
ZAGREB - Janaf je u prvom kvartalu ove godine ostvarila ukupne prihode u iznosu od gotovo 36 mil. eura što je više za 6,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, bruto dobit u iznosu više od 18 mil. eura te neto dobit u iznosu od gotovo 15 mil. eura.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE