GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Američki ekonomski paradoks

Američki ekonomski paradoks
STVARNOST I DOJAM
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.11.2024 / 08:05
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - U danima kada sa zebnjom iščekujemo rezultate povijesno tijesnih američkih predsjedničkih izbora, na kraju će, usred dramatičnog spektakla holivudskih razmjera, milijardi dolara i toksičnosti na društvenim mrežama, pobjednika odlučiti bacanje novčića.

Američki izbori još su jedan od onih trenutaka kada možemo gledati kako se pred našim očima odvija jedan od središnjih paradoksa suvremenog svijeta. Nije li čudno kako smo mi ljudi, u vrijeme kada imamo na raspolaganju čitavu riznicu znanja, sve više zbunjeni, izmanipulirani i nesposobni kritički procijeniti osnovne informacije o svijetu koji nas okružuje.

Na financijskim tržištima imamo s jedne strane vrlo utjecajne profesionalne investitore sa svim alatima i informacijama povezanim s tržištima 24/7, as druge strane masu običnih investitora koji žive svoje živote i daju sve od sebe kako bi dobili obiteljske financije uredne. Baš kao što se bogate kapitalističke elite s pozicije moći ne znaju suosjećati s psihom malih investitora, vječito nezadovoljnih sve većim troškovima života i skupim nekretninama, a ne znaju ni ime predsjednika Feda, pa političke elite ne znaju suosjećati s psihom prosječnog američkog birača koji zna tko je predsjednik, ali ima vrlo malo znanja o njegovim ovlastima, osnovama političkog sustava i principu podjele moći.

Polovica ljudi u Americi ne izlazi na izbore. Druga polovica naprosto ne mari za politički teatar, pa predizborni skandali i ekscesi ne dopiru do njih, obično prije dolaska na birališta odluče za kojeg će kandidata glasati. Na kraju, kombinacija osobnih simpatija i antipatija prema kandidatima i njihovih stavova prema gorućim temama koje su kamen spoticanja opteretit će ovaj podskup loše informiranih birača koji će odlučiti izbore: pobačaj, migracije i ekonomska pitanja. situacija.

Prema tradicionalnoj anketi Gallupa, ovih dana 52 posto Amerikanaca kaže da im ide lošije nego prije četiri godine, 39 posto da im ide bolje, a 9 posto kaže da im je otprilike isto. Amerikancima je glavni trn u oku "loša" ekonomska situacija, koja je još uvijek pod dojmom rekordnog postkoronavirusnog rasta potrošačkih cijena. Ironija sudbine je da se svi ovi složeni socioekonomski fenomeni i iskrivljena percepcija stvarnosti odvijaju u trenutku kada objektivno teku med i mlijeko na američkim financijskim tržištima. Ako, kao neutralni promatrači, uzmemo u obzir pet najvažnijih financijskih i ekonomskih pokazatelja, poput tržišta dionica, gospodarskog rasta, realnog raspoloživog dohotka po glavi stanovnika, nezaposlenosti i inflacije, možemo se, bez pretjerivanja, zapitati kada su posljednji put Amerikanci stajali tako dobro.

Američki burzovni indeks ove je godine do 28. listopada u eurima dobio više od 26 posto, uz zavidnu statistiku: devet od 11 tjedana rasta, šest uzastopnih mjeseci rasta, 11 od 12 mjeseci rasta. Tržišta bikova ne umiru od starosti. Stoga je, prema Ned Davis Researchu, neovisno o ishodu izbora, linija manjeg otpora statistički nastavak pozitivnih kretanja na burzama, osim ako ne dođe do ozbiljnih pogrešaka u politici središnje banke, tvrdog prizemljenja ili nekog vanjskog šoka . Ako se tržište bikova produži u sljedeću godinu, povijesni prosječni očekivani povrat bit će 13 posto, no ako u međuvremenu dođe do nepredvidivog negativnog šoka, mogao bi nas pogoditi pad cijene od otprilike šest posto - što također neće biti kraj svijeta.

Tagovi: amerika, inflacija, izbori, fed, powell, trump, wall street
PROČITAJ I OVO
Trumpova politika imat će dugoročne posljedice, naročito za Europu
DALEKOSEŽNE ODLUKE
Trumpova politika imat će dugoročne posljedice, naročito za Europu
ANALIZA - Političke i ekonomske promjene stvorit će složenije okruženje za investitore 2025. godine. Fleksibilnost i svjesnost bit će ključni za navigaciju kroz ovo turbulentno razdoblje.
Investitori bježe iz francuskih obveznica
JASNA PORUKA
Investitori bježe iz francuskih obveznica
KOLUMNA - Njemačko-francuski vlak trebao bi odvesti cijelu Europu u bolja vremena, ali stvarnost je drugačija i to lijepo ilustriraju kretanja na francuskom tržištu obveznica i dionica.
Što pokreće financijska tržišta?
TRŽIŠTA
Što pokreće financijska tržišta?
KOLUMNA - Ovaj tjedan financijska su tržišta bila usredotočena na podatke o inflaciji, kretanja kamatnih stopa i tehnološki sektor, dok su geopolitička kretanja utjecala na cijene nafte.
Trumpove najave carina srušile europske burze
POSLJEDICE
Trumpove najave carina srušile europske burze
KOLUMNA - Trumpova najava dodatnih carina dovela je do pada europskih burzi u utorak, a najveći su gubitnici automobilske dionice.
IPO Studenca: Jesu li ciljevi pretjerano ambiciozni?
JAVNA PONUDA
IPO Studenca: Jesu li ciljevi pretjerano ambiciozni?
ANALIZA - Nakon godina čekanja,  uskoro će se dogoditi novo i veliko uvrštenje na Zagrebačku i (Varšavsku) burzu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE