Nakon oporavka u ponedjeljak u utorak je uslijedio još jedan pad, barem u Europi. Automobilske dionice i dalje trpe, s padom dionica BMW-a za više od deset posto.
Zbog slabe potražnje na najvažnijem kineskom tržištu i problema s Continentalovim kočionim sustavom (morat će se povući 1,5 milijuna vozila), BMW je snizio prognozu operativne marže za cijelu godinu (na između 6 i 7 posto umjesto prethodno prognoziranih 8). -10), koji šalje dionice u zonu najniže vrijednosti u posljednje dvije godine. Dionice su pale za 11 posto, kao i dionice BMW-ovog dobavljača Continentala, au minusu su dan završile i dionice Mercedes-Benza i Volkswagena, koji je u središtu krize u njemačkoj automobilskoj industriji (za oko 3 posto). -4%), koja prvi put u svojoj povijesti razmišlja o zatvaranju nekih njemačkih tvornica.
Frankfurtski burzovni indeks DAX (18.265 bodova) pao je u utorak nešto manje od postotka, izgubivši sve ono što je dobio u ponedjeljak. Njujorški Dow Jones (za razliku od indeksa S&P 500 i Nasdaq koji su bili na dobitku) također je završio trgovanje u utorak u minusu nakon što su dionice JPMorgan Chasea pale više od pet posto. Uprava banke upozorila je da su očekivanja o visini kamatne marže u idućoj godini previsoka. Sljedećih dana središnje banke s obje strane Atlantika održat će važne sastanke. Europska središnja banka će u četvrtak gotovo sigurno srezati kamatne stope za 25 baznih bodova (kamatna stopa na depozite će tako biti 3,5 posto), jer je godišnja inflacija u kolovozu pala na 2,2 posto, što je najniže od srpnja 2021. Fed će održati rujanskom sastanku sljedeći tjedan, ali nije isključeno da će kamatne stope srezati i za pola postotnog boda.
Neki strahuju da Fed kasni i da čak ni početak ciklusa smanjenja kamata neće moći spriječiti recesiju, što bi ostavilo snažan negativan dojam na Wall Streetu. Analitičari Financial Timesa napisali su da bi u slučaju recesije procijenjena zarada pala za 10 posto u odnosu na trenutne razine, a višestruka očekivana zarada S&P 500 pala bi s 21 na 16. To bi S&P moglo gurnuti sve do 3800. bodova ili 30 posto niže od sadašnje razine. S druge strane, obveznice bi u ovakvim uvjetima mogle zablistati, navodi Financial Times koji predviđa da će prinos na 10-godišnju američku obveznicu (cijena obveznica kreće se u suprotnom smjeru od traženog prinosa) skliznuti na tri posto do sljedeće godine. "Ulagači su s pravom davali prednost dionicama u odnosu na obveznice tijekom posljednje dvije godine, ali sada je vrijeme da se to promijeni."
Trgovanje zlatom bilo je mirno posljednjih dana, a cijena troy unce ostala je iznad 2500 dolara. Nove impulse dat će današnja objava kolovoške inflacije u SAD-u (CPI indeks) za koju se očekuje da će iznositi 2,6 posto na godišnjoj razini. Cijene sirove nafte ponovno su oštro pale u utorak, a Brent je pao ispod 70 dolara, najniže razine od studenog 2021. Kartel OPEC snizio je procjenu potražnje za ovu godinu po drugi put u dva mjeseca, sada predviđajući rast globalne potražnje za dva milijuna barela dnevno, što je 80 tisuća barela manje od prethodne procjene. Za iduću godinu OPEC je snizio procjenu rasta potražnje za 40.000 barela od 159 litara, na 1,7 milijuna. Sve to ponajviše zbog slabije kineske potražnje nauštrb sve veće uloge električnih vozila.
Kriptoplatforma Gemini u utorak je objavila svježe izvješće o stanju na tržištu kriptovaluta (2024 Global State of Crypto report) u kojem napominju da, unatoč brojnim izazovima, postoji stabilan interes za kriptovalute. U usporedbi s 2022. udio muškaraca koji posjeduju kriptovalute porastao je s 59 na 69 posto. ETF fondovi, čije je trgovanje u SAD-u odobreno u siječnju, igraju sve važniju ulogu, pa je sada 37 posto američkih vlasnika bitcoina ušlo na ovo tržište upravo uz pomoć ovog instrumenta. Gotovo dvije trećine vlasnika kriptovaluta u ulaganju vidi dugoročni investicijski potencijal, 38 posto ih vidi kao zaštitu od inflacije. Čak 73 posto Amerikanaca koji posjeduju kriptovalute reklo je u anketi Geminija da će na njihovu odluku na izborima u studenom utjecati mišljenje oba kandidata o kriptovalutama. Kao što je poznato, veliku naklonost prema kriptovalutama u zadnje vrijeme posebno pokazuje Donald Trump.