GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Globalna zaduženost nikad nije bila veća

Globalna zaduženost nikad nije bila veća
ZADUŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.09.2021 / 11:16
Autor: Marko Majić
KOLUMNA - U SAD-u nervozu na financijskim tržištima uzrokuje i prijedlog povećanja poreza, koji demokrati žele donijeti zakonom. Veće porezno opterećenje opteretit će dobit tvrtki, kao i pojedinaca koji zarađuju više od 400.000 dolara godišnje.

U Goldman Sachsu nagađaju da će zarada po dionici tvrtki uključenih u indeks S&P 500 pasti za pet posto ako se porez na dobit poveća na 25 posto. No, postoji još jedna teorija da povećanje poreza ne bi pretjerano usporilo gospodarski rast, ali bi smanjilo nejednakost u prihodima (između ožujka i prosinca 2020. godine, najbogatiji Zemljani povećali su svoje bogatstvo za ukupno 3,9 bilijuna dolara), što bi dugoročno za tržište moglo imati pozitivan utjecaj.

Američki potrošač moći će nastaviti potaknuti gospodarski rast. Nedavno izvješće američkih Federalnih rezervi pokazuje da je imovina američkih kućanstava krajem lipnja dosegla novi rekord od 141,7 bilijuna dolara, kao rezultat povrata na burzi i napretka na tržištu nekretnina. U odnosu na prvo tromjesečje, imovina je porasla za 5,9 bilijuna, od čega je 3,5 bilijuna posljedica bikovskog trenda na burzama, a 1,2 bilijuna posljedica su viših cijena nekretnina.

U odnosu na lipanj prošle godine, imovina se povećala za nevjerojatnih 23,2 bilijuna dolara (rekord za kalendarsku godinu 2019.: 11,6 bilijuna), a u odnosu na prvo tromjesečje 2020. godine za 31 bilijun ili 28 posto. Još jedna stvar: Amerikanci su u lipnju imali 10,6 bilijuna dolara depozita u bankama, nešto manje nego u prvom tromjesečju (10,8).

Iznad svega, veći porezni prihodi koristili bi državnim proračunima koji imaju rastuće deficite, a dug se već groteskno napuhava. I to ne samo državni dug. Prema Institutu za međunarodne financije, trenutačno globalno zaduženje već iznosi gotovo 300 bilijuna dolara, a taj iznos uključuje javni dug, zaduženost kućanstava i poduzeća.

Samo prošle godine taj se iznos povećao za 9,3 bilijuna dolara u odnosu na prethodnih osam godina zajedno. Sve dok je monetarna politika središnjih banaka toliko labava, a kamatne stope na nuli, visoki dug još ne izaziva toliko zabrinutosti, ali problem će nastupiti kada započne ciklus zaoštravanja monetarne politike.

Tagovi: Globalna zaduženost, tržište kapitala, monetarna politika, Goldman Sachs
PROČITAJ I OVO
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
LUDO TRŽIŠTE
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
KOLUMNA - Nakon pada Wall Streeta od 5% u travnju, ulagači su ponovno osjetili priliku za zaradu.
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
POTONUĆE
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
KOLUMNA - Geopolitičke napetosti malo su prigušile vrijednosti burzovnih indeksa, ali panike nije bilo.
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
POST FESTUM
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
ANALIZA - Na financijskim tržištima reakcija na nedavni iranski napad na Izrael bila je ograničena jer su se tržišta barem privremeno malo smirila jer iranski osvetnički napad na izraelsko bombardiranje iranskog veleposlanstva u Siriji nije prouzročio pretjeranu štetu.
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
VAŽNA PREKRETNICA
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
KOLUMNA - U sljedeća 24 sata kripto zajednica svjedočit će važnoj prekretnici: četvrti "halving" u povijesti bitcoina.
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KAMATNE STOPE
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KOLUMNA - Dow Jones jučer je prekinuo šestodnevni gubitnički niz, ali neizvjesnost ostaje na Wall Streetu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE