Američka središnja banka u srijedu je na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici snizila kamatne stope za 25 baznih bodova, očekivano, na 4,25 posto, a nešto manje očekivana je bila najava da iduće godine možemo očekivati samo dva sniženja. Za siječanjsku sjednicu čini se prilično izvjesnim da smanjenja neće biti. Inflacija ponovno diže glavu, a dolaskom Donalda Trumpa u Bijelu kuću i višim carinama rizici će biti još veći. Fed sada vjeruje da će ciljana inflacija, dva posto, biti dostignuta tek 2026. godine, pa je za očekivati doktrinu "više za duže" - dulje razdoblje visokih kamata, što se Wall Streetu ne sviđa, jer smanjuju atraktivnost rizičnih ulaganja i otežavaju zaduživanje tvrtki te su manje hrabra u donošenju novih investicijskih odluka. Sve je to bilo u mislima ulagača u srijedu, dok je Dow Jones pao za više od tisuću bodova (ili 2,6 posto) za 10. dan zaredom gubitaka, najduži neslavni niz od listopada 1974. godine.
Još više su ga prikupile tehnološke dionice (NASDAQ indeks u srijedu je pao za 3,6 posto), koje su još prštale snagom u prvoj polovici prosinca, što je Nasdaq prvi put gurnulo preko granice od 20.000 bodova. “Poraz” je morala priznati i obitelj dionica BAATMANN, koja uključuje tvrtke Broadcom (nedavno je tržišna kapitalizacija ovog proizvođača poluvodiča prvi put premašila trilijun dolara), Apple, Tesla, Microsoft, Meta, Amazon, Alphabet i Nvidia. Riječ je o američkim tehnološkim divovima od kojih su očekivanja posebno velika, ponajviše zbog generativne umjetne inteligencije. Pa od početka studenog Tesline dionice su dobile uglavnom na račun Trumpove pobjede na izborima u SAD-u, a 11. prosinca su dosegle novu rekordnu vrijednost. U srijedu su pale za osam posto, ali su ipak bile 75 posto više nego na dan izbora.
Ovih dana se ne govori da bi Wall Street u skoroj budućnosti mogao snažnije zaljuljati prema dolje, ali analitičari upozoravaju da je takav scenarij sasvim moguć uz vrlo visoka vrednovanja: “Američka burza danas je čak jedanaest puta veći od ostalih Osamdesetih godina prošlog stoljeća udio američkog BDP-a u svjetskom BDP-u iznosio je 30 posto 27 posto, a tržište dionica predstavlja 70 posto globalne tržišne kapitalizacije. Je li to održivo?"
"Udio besplatnog novca u portfelju profesionalnih ulagača najniži je u povijesti. Prema Shiller Cape Indikatoru, bio je viši samo jednom u povijesti. Ulagači su najoptimističniji u povijesti indeksa S&P 500. Sve su to pokazatelji koji su po mom mišljenju opravdani oprez ili djelomično povlačenje. Rasprodaja u srijedu također pokazuje koliko je situacija zagrijana kada je Fed smanjio kamatne stope i naznačio da ćemo 2025. dolaze dva smanjenja stopa umjesto tri. Već je došlo do male rasprodaje, a indeks volatilnosti (također poznat kao indeks straha) imao je svoj drugi najveći dnevni skok u povijesti. Po mom mišljenju, ostatak regije nudi veće očekivane povrate od američkog tržišta dionica danas."