GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Imaju li muzeji šansu da prežive pandemiju?

Imaju li muzeji šansu da prežive pandemiju?
KULTURHACK
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.10.2020 / 19:10
Autor: Vera Vojvodić
KOLUMNA - Čuveni britanski paleontolog Richard Fortey izjavio je svojevremeno da jedno društvo možemo da vrednujemo po kvalitetu njegovih muzeja.

Ne samo ovaj, već i mnogi drugi činioci ukazuju na njihovu vitalnu ulogu za zajednicu, pre svega obrazovnu, ekonomsku, pa čak i zdravstvenu.

Na temeljima tolerancije i kulturnih razlika, muzeji jačaju društvenu koheziju, neguju kreativnost, čuvaju i prenose kulturu kolektivnog sećanja. Oni nam pomažu da učimo iz sopstvene prošlosti kako bismo bolje razumeli sadašnjost, društvo, našu zemlju, kao i nas same, te kako bismo ostvarili pozitivne promene za budućnost.

Ne treba zanemariti i njihovu ulogu u promociji turizma kao ključnog doprinosa u održivom ekonomskom razvoju jedne zemlje. Studije pokazuju da muzeji godišnje prihoduju državnom budžetu kako od prodaje ulaznica, publikacija, suvenira i potrošnje ostvarene u muzejskim restoranima i kafeima, tako i indirektnim prihodima koje posetioci ostavljaju trošeći svoj novac oko samih muzejskih institucija, na smeštaj, hranu i sl.

U godini pandemije, koja je uzrokovala zdravstvenu, a sasvim izvesno i ekonomsku krizu, muzeji su nam značajni i zbog njihovog doprinosa boljem mentalnom zdravlju. Mnogobrojni muzejski projekti kao i istraživanja izvedena u saradnji sa zdravstvenim ustanovama ukazuju na njihovu veliku ulogu u redukovanju anksioznosti, depresije i pozitivnog uticaja na stanje uma kod pojedinaca. Zbog toga su nam u periodu poljuljanog mentalnog zdravlja usled karantinske izolacije, socijalnog distanciranja ali i ekonomske krize, muzejska okruženja i njihovi sadržaji preko potrebni.

No, i njima je, kao i kompanijama, neophodna pomoć da opstanu i prevaziđu teške uslove koje nameće kriza. Prema izveštaju UNESCO-a, karantin je primorao oko 85.000 muzeja širom sveta da privremeno zatvore vrata za svoje posetioce. Trećina njih će otpuštanjem i ostalim rezanjem troškova morati da smanji svoje kapacitete kako bi opstala, dok njih više od 10% moguće da se nikada neće ponovo otvoriti. Mnogi muzeji, među kojima i institucije iz regiona, prilagodili su se već novonastaloj situaciji tako što su povećali svoju digitalnu prisutnost na internetu za 50%. Međutim, iz iskustva svetske ekonomske krize iz 2008. godine, institucije kulture sasvim izvesno čeka borba za opstanak nakon pandemije virusa covid-19. Smanjenje budžeta kao i ostvarenih prihoda, otpuštanje radnika, samo su neki od neizbežnih scenarija u postpandemijkoj godini. Jesmo li nešto naučili iz prethodnog iskustva kada su muzeji bili primorani da razviju svoje preduzetničke sposobnosti, ostaje da se vidi.

Kulturhack podcast u saradnji sa SEEbiz portalom nastoji da obradi teme različitih modela finansiranja institucija kulture, njihov značaj za ekonomiju, ali i društvo, kao i resursa koji mogu da im pomognu u opstajanju u vreme ekonomske krize. Na SEEbiz portalu moći ćete da pratite specijalno izdanje podcasta, koje će se kroz razgovore sa stručnjacima iz oblasti pretežno muzeologije i ekonomije baviti modelima finansiranja u kulturi, uticajem ekonomske krize na muzejske institucije kao i primerima iz prakse saradnje kulturnog i komercijalnog sektora.

Tagovi: Kulturhack podcast, koronakriza, panedmija, muzeji, finansiranje kulture, Vera Vojvodić, SEEbiz
PROČITAJ I OVO
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
LUDO TRŽIŠTE
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
KOLUMNA - Nakon pada Wall Streeta od 5% u travnju, ulagači su ponovno osjetili priliku za zaradu.
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
POTONUĆE
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
KOLUMNA - Geopolitičke napetosti malo su prigušile vrijednosti burzovnih indeksa, ali panike nije bilo.
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
POST FESTUM
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
ANALIZA - Na financijskim tržištima reakcija na nedavni iranski napad na Izrael bila je ograničena jer su se tržišta barem privremeno malo smirila jer iranski osvetnički napad na izraelsko bombardiranje iranskog veleposlanstva u Siriji nije prouzročio pretjeranu štetu.
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
VAŽNA PREKRETNICA
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
KOLUMNA - U sljedeća 24 sata kripto zajednica svjedočit će važnoj prekretnici: četvrti "halving" u povijesti bitcoina.
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KAMATNE STOPE
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KOLUMNA - Dow Jones jučer je prekinuo šestodnevni gubitnički niz, ali neizvjesnost ostaje na Wall Streetu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE