GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Jačanje eura loša vijest za brojne europske kompanije

Jačanje eura loša vijest za brojne europske kompanije
VALUTE I TRŽIŠTA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.05.2025 / 08:41
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - Nakon dva tjedna snažnog rasta, burzovni indeksi u New Yorku su lagano pali, a svi se sada nadaju trgovinskom sporazumu između SAD-a i Kine.

Tržište kriptovaluta postaje sve vruće, a vrijednost ethera porasla je za gotovo 70 posto u nešto više od mjesec dana.

Dan nakon što se Donald Trump s Velikom Britanijom dogovorio o smanjenju carina na izvoz britanskih automobila i čelika, američki predsjednik rekao je da bi Kina trebala otvoriti svoje tržište Sjedinjenim Državama te da smatra da su carine od 80% na kinesku robu pravedne. Kao što je poznato, carine na kineske proizvode trenutno iznose čak 145%, što je apsurdno visoko. Pa, čak ni carine od 80% nisu puno bolje, pa se investitori nadaju da će dvije najveće ekonomske sile postići razuman kompromis na pregovorima u Švicarskoj ovog vikenda.

Koliko je to važno za dobro raspoloženje na burzama vidjeli smo 9. travnja, kada je Trump odgodio provedbu recipročnih tarifa za 90 dana. Dionički indeksi od tada neprestano rastu, a posebno se ističe frankfurtski DAX s dobitkom od 27 posto, dok se njujorški S&P 500 oporavio za oko 17 posto od najniže vrijednosti u travnju.

S&P 500 je još uvijek osam posto ispod svog veljačkog vrhunca. U razdoblju smo objave poslovnih rezultata za prvo tromjesečje. Više od 72 posto tvrtki iz S&P 500 indeksa objavilo je zaradu, a do sada je 76 posto tvrtki prijavilo pozitivna iznenađenja u zaradi, što je iznad 10-godišnjeg prosjeka od 75 posto. Međugodišnji rast dobiti u prvom tromjesečju ostaje na 12,8 posto i iznad je 11,5 posto očekivanih krajem prošle godine. Važno je gledati unaprijed, jer su očekivanja rasta dobiti u drugom tromjesečju oslabila, dok tvrtke upozoravaju na neizvjesnost oko potrošača, carina i trgovinskih pregovora. Prognoza rasta dobiti za drugi kvartal pala je na 5,8 posto, što je znatno ispod 11,3 posto očekivanih krajem prošle godine. Naravno, prognoze se mogu brzo promijeniti jer su trgovinski pregovori u tijeku.

Sve više europskih tvrtki ne samo da upozorava na posljedice Trumpovih tarifa, već osjeća i utjecaj jačeg eura, koji je ove godine dobio gotovo 10 posto u odnosu na dolar. Prema Financial Timesu, o tome su javno govorili njemačka softverska tvrtka SAP, proizvođač luksuznih automobila Porsche, pivovara Heineken i francuski industrijski div Schneider Electric. Snažan euro potkopava njihovu konkurentnost u SAD-u, gdje potrošači već osjećaju nelagodu zbog trgovinskog rata.

Iako su tvrtke uglavnom zaštićene od valutnih fluktuacija, mnoge predviđaju nižu dobit. SAP-ov glavni financijski direktor, Dominik Asam, bio je u tome vrlo precizan i izračunao je da svakih 100 pipova (jedan pip je desettisućiti dio tečaja) jačeg eura znači 30 milijuna eura manje u SAP-ovim godišnjim prihodima. Za ovu godinu su svojom strategijom "zaštite" uglavnom pripremljeni za jačanje eura, ali očekuju veće probleme sljedeće godine.

Heineken je objavio da bi ih jačanje eura u usporedbi s drugim valutama, uključujući meksički pezo, moglo koštati 180 milijuna eura prilagođene neto dobiti, dok je Schneider Electric još pesimističniji, predviđajući da bi se godišnji prihod mogao smanjiti za 1,25 milijardi eura. Podsjetimo se da je dolar bio blizu pariteta s eurom na prijelazu iz 2025. u 2025. godinu, pa su financijeri većinu svojih predviđanja davali pretpostavljajući da će vrijednost eura biti oko 1,04 dolara. Već je ove godine na burzama primijećeno da dionice istaknutih europskih izvoznih tvrtki ne prate rast ukupnog tržišta.

Valutni trgovci očekuju daljnje slabljenje dolara. Bank of America kaže da je, kako se bližila nova godina, tržište bilo previše optimistično u pogledu SAD-a i previše pesimistično u pogledu Europe. Objavom njemačkih mjera poticaja vrijednih bilijun eura i Trumpovim carinama, odnos snaga značajno se promijenio u korist eura, koji bi, prema procjenama stručnjaka BOA-e, do kraja godine trebao dosegnuti 1,17 dolara. Usput: najnoviji podaci kažu da se 30 posto globalnog izvoza fakturira u eurima, a više od polovice u dolarima.

Tagovi: #euro, #dolar, #jačanje eura, #s&p 500, #Schneider Electric, #dow jones, #heineken, #porsche, #sap
PROČITAJ I OVO
Investitori trenutno bježe od rizika
SLOŽENA SITUACIJA
Investitori trenutno bježe od rizika
ANALIZA - Kako se rat između Izraela i Irana i dalje zahuktava, investitori na financijskim tržištima nerado se izlažu prevelikom riziku. Dok su padovi burzovnih indeksa prošli tjedan bili minimalni, unca zlata izgubila je malo više, pomalo iznenađujuće.
Dionice iz energetskog sektora opet u prvom planu
GEOPOLITIKA I TRŽIŠTA
Dionice iz energetskog sektora opet u prvom planu
ANALIZA - Nakon što su početkom mjeseca dosegnule rekordne razine, globalna tržišta dionica donekle su se smirila. U SAD-u su indeksi ovog tjedna blago pali, uglavnom zbog ostvarivanja profita u tehnološkom sektoru.
Zlato ima sve važniju ulogu u rezervama središnjih banaka
REZERVE
Zlato ima sve važniju ulogu u rezervama središnjih banaka
ANALIZA - Ratna situacija na Bliskom istoku i neuvjerljiva američka maloprodaja u svibnju uzrokovali su pad burzovnih indeksa jučer. Danas tržište čeka ishod lipanjskog sastanka američkih Federalnih rezervi.
Obveznice više nisu sigurno utočište
GEOPOLITIKA I TRŽIŠTA
Obveznice više nisu sigurno utočište
KOLUMNA - Burze su jurile prema rekordnim razinama zbog znakova da je trgovinski sporazum između SAD-a i Kine na pomolu, ali onda je izraelsko-iranski sukob izazvao paniku. Cijene nafte naglo su porasle. Zlato je bilo sigurno utočište, a ne državne obveznice,.
Tehnološki divovi u središtu pozornosti
POKRETAČI
Tehnološki divovi u središtu pozornosti
ANALIZA - Od travnja ove godine američke burzovne indekse pokreću prvenstveno tehnološki divovi poput Nvidije, Microsofta, Broadcoma i drugih, koji čine visoku koncentraciju u indeksu S&P 500.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE