GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Mali investitori nikad nisu bili ovako pesimistični

Mali investitori nikad nisu bili ovako pesimistični
PESIMIZAM
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.04.2025 / 08:54
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - Trumpove carine šokirale su ulagače. Val rasprodaja zahvatio je gotovo sva tržišta, a rekordno je palo i zlato. Teško je dokučiti da Wall Street svojim potezima ruši sam predsjednik, a vrlo je neobičan način na koji je Trump uveo carine cijelom svijetu.

Nakon što je Donald Trump u srijedu pred Bijelom kućom iznio detalje svog plana, javnost je ubrzo saznala koja logika stoji iza Trumpovih carina svim vanjskotrgovinskim partnerima (pa čak i otocima nastanjenim samo pingvinima). Prvo je na poseban način izračunao kolike carine pojedine zemlje naplaćuju Americi, zatim je tu stopu (jer je, kako kaže, velikodušan) podijelio s dva. Zvuči pošteno, ali problem je kakva je bila Trumpova matematika za određivanje carina koje zemlje naplaćuju SAD-u.

Naime, trgovinski suficit svake zemlje podijelio je s vrijednošću njezina izvoza u SAD. Pogledajmo primjer Europske unije: njezin prošlogodišnji trgovinski suficit sa SAD-om od 235,6 milijardi dolara podijeljen je na godišnji izvoz u SAD, odnosno 605,8 milijardi dolara. Računica je donijela brojku od 0,39, što po Trumpovoj logici znači da EU na američke proizvode u prosjeku naplaćuje carine od 39 posto. Tu je brojku prepolovio i odredio EU carinsku stopu od 20%.

“Kad bi srednjoškolac profesoru ekonomije prezentirao ovakvu tarifnu logiku, ovaj bi se nasmijao i rekao mu da se vrati za svoju klupu i malo više radi”, komentirao je jedan analitičar.

Pa kad se američki predsjednik služi ovakvom logikom, cijela je stvar, naravno, tragikomična, tim više što su europske carine na američku robu u prosjeku gotovo deset puta niže nego što je on sam izračunao. U svakom slučaju, duh je izašao iz boce, trgovinski rat je u punom jeku, a ostatak svijeta to neće lako prihvatiti. Prva je reagirala Kina koja će 10. travnja uvesti dodatne carine od 34 posto na američku robu, a odgovor Europe može se očekivati za nekoliko dana. Ogorčenje je sveopće, Trump je, smatra ekonomist Jeremy Siegel, napravio najgoru političku pogrešku u posljednjih 95 godina, ali inače već govori reakcija financijskih tržišta.

Uz sve veću vjerojatnost da je recesija neizbježna, burzovni indeksi doživjeli su najveće tjedne padove od izbijanja epidemije. Njujorški S&P 500 pao je devet posto. Wall Street, koji je posljednjih godina doživio procvat i privukao milijarde ulagača iz cijelog svijeta, više nije atraktivna destinacija, s ovako grubim Trumpovim akcijama nema razloga da ulagači kupuju dionice koje su još uvijek uvelike precijenjene. U petak su doživjele krah i sirovine, bakar (ova ključna sirovina najbolje dočarava očekivanja o gospodarskim kretanjima) za čak devet posto, dok su cijene nafte u pet dana pale za 11 posto i pale na najnižu razinu od kolovoza 2021. (usput, gorivo u Sloveniji u utorak ionako neće pojeftiniti jer su prosječne cijene u posljednja dva tjedna ipak više nego prethodna dva tjedna). Ni plemeniti metali nisu bili sigurno utočište krajem tjedna (zlato je palo s rekorda postavljenog u četvrtak ujutro, a srebro u petak sedam posto), ali su kriptovalute bile iznenađujuće prilično stabilne.

Donald Trump tvrdi da njegov Dan neovisnosti donosi prosperitet Americi i vraća radna mjesta u industriji. Postoji velika vjerojatnost da se to neće dogoditi, ali će mnogi proizvođači, koji ionako posluju s niskim maržama, potonuti zbog poskupljenja ulaznih materijala i problema u opskrbnom lancu. Uostalom, zašto bi dolar u četvrtak tako dramatično izgubio na vrijednosti da je Deutsche Bank čak upozorila na rizik od krize povjerenja u dolar, a neki već spominju kraj dugogodišnje dominacije američke valute. Pritom je pesimizam među malim ulagačima jedna od najvećih u povijesti. U tjednu do 2. travnja, prema istraživanju Američke udruge malih ulagača (AAII), 62 posto privatnih ulagača bilo je medvjeđeg raspoloženja, što znači da očekuju pad cijena na Wall Streetu u sljedećih šest mjeseci. U povijesti ovih mjerenja (od 1987.), u ukupno 1971 tjednu, samo se dvaput dogodilo da još veći udio predvidi loša vremena (listopad 1990. i ožujak 2009.). Prognoze gospodarskog rasta za SAD i cijeli svijet naglo padaju, investicijska banka JP Morgan već je povećala vjerojatnost da će svijet do kraja godine ući u recesiju na 60 posto (ranije 40 posto).

Kako dalje? Možda je još uvijek previše pesimizma na tržištima pa će uslijediti oporavak? Ili je ovo tek početak i čekaju nas novi i novi padovi?

Nažalost, nemamo jasan odgovor, previše je varijabli u igri, pa nam ostaju samo mogući scenariji. Prije svega bit će važno kako će druge zemlje, posebice EU i Kina, reagirati na američke carine. To je ključno. Ako uslijede protumjere, a ne prevlada spremnost na pregovore i bistru glavu, bit ćemo svi na gorem položaju, a posebice potrošači. Ima i poprilično neizvjesnosti u pogledu SAD-a, namjerava li američka administracija zadržati carine kako bi se većina proizvodnje vratila u SAD. To bi moglo značiti više cijene za potrošače, rast inflacije i značajan pad životnog standarda. U tom bi slučaju SAD i potencijalno Europska unija vjerojatno skliznule u recesiju, a burze bi u kratkom roku mogle pasti za dodatnih 15 do 20 posto.

Tagovi: #TRŽIŠTE KAPITALA, #WALL STREET, #ZLATO, #DOLAR, #INFLACIJA, #TRUMPOVE CARINE
PROČITAJ I OVO
Zlato je u posljednja dva desetljeća nadmašilo američke dionice
USPOREDBE
Zlato je u posljednja dva desetljeća nadmašilo američke dionice
KOLUMNA - Dok se situacija na financijskim tržištima posljednjih dana donekle smirila, napetosti između Donalda Trumpa i predsjednika Feda eskaliraju. Trump je sve odlučniji smijeniti Powella prije nego što njegov drugi četverogodišnji mandat završi u svibnju 2026.
Profesionalni investitori strahuju od recesije i klade se na zlato
NEIZVJESNOST
Profesionalni investitori strahuju od recesije i klade se na zlato
KOLUMNA - Divlje promjene na financijskim tržištima ustupile su mjesto, barem privremeno, nadama da bi trgovinske napetosti mogle malo popustiti. Pozornost ulagača također se donekle usmjerila na uspješan početak objava kvartalnih zarada. Ali ipak – neizvjesnost ostaje.
Trump izazvao neviđeni kaos na tržištima
KAOS
Trump izazvao neviđeni kaos na tržištima
KOLUMNA - Wall Street je odradio jedan od najluđih tjedana u povijesti, no burzovni indeksi ipak su se vidno oporavili.
Panici ulaz zabranjen
NERVOZA NA TRŽIŠTIMA
Panici ulaz zabranjen
KOLUMNA - Tržišta kapitala posljednjih su tjedana pod pritiskom. Nakon dugo vremena, promjene u globalnom trgovinskom režimu dolaze do izražaja.
Stagnacija je izvjesnija od recesije
TURBULENTNO RAZDOBLJE
Stagnacija je izvjesnija od recesije
KOLUMNA - Bez obzira na aktualne tržišne turbulencije izazvane Trumpovim divljanjem, trenutno je prerano govoriti o ozbiljnijoj recesiji u SAD-u ili globalno.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE