GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Morgan Stanley stišava tržišnu euforiju

Morgan Stanley stišava tržišnu euforiju
SMIRIVANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.12.2023 / 08:19
Autor: Marko Majić
KOLUMNA - Do sredine tjedna, kada je prekinut pravocrtni rast dionica, S&P 500 je u 36 trgovinskih dana ojačao 16 posto, a Russell 2000 indeks manjih kompanija čak 24 posto. U oba slučaja teško bi se u povijesti mogli pronaći primjeri tako izraženog rasta.

Dovoljno govori i činjenica da je jednako ponderirani indeks S&P 500 (dakle, uglavnom bez tako velikog utjecaja tehnoloških divova) put od 52-tjednog dna do 52-tjednog vrha "prošetao" u samo 33 dana. . Nakon 1957. to se brže dogodilo samo jednom - 1982. Uobičajeno, nakon takvog razdoblja rasta, ulagači su srijedom bilježili dobit, no u drugoj polovici tjedna smjer je ponovno bio prema gore, tako da je indeks S&P 500 u tjednoj usporedbi 0,8 posto više u petak navečer. To je osmi uzastopni tjedni dobitak, što se nije dogodilo od 2017. U tjednu do 20. prosinca, prema anketi Američke udruge malih ulagača (AAII), 52,9 posto privatnih ulagača bilo je optimistično (što znači da će u idućem očekuju rast tečajeva za pola godine), što je najviše u zadnje dvije i pol godine.

U danima oko Božića optimistično raspoloženje na Wall Streetu inače je vrlo uobičajeno. U posljednjih pet trgovinskih dana stare godine i u prva dva nove godine prosječni rast dionica u New Yorku iznosio je 1,3% (prema podacima od 1969.), a zanimljivo je i da kada nije bilo Božića rasta, u pravilu je slijedila loša godina.

Glavni pokretač ovogodišnjeg rasta je očekivanje da će Fed početi snižavati kamatne stope već u ožujku. Prema nekim izračunima, šanse za to su više od 70%, tim više prema konačnoj procjeni američkog gospodarskog rasta koji nije iznosio 5,2%, nego (prilagođeno godišnjoj razini) 4,9%.

U Morgan Stanleyju smiruju strasti i kažu da će inflacija u nadolazećim mjesecima ipak biti previše tvrdoglava da bi Fed već na proljeće krenuo u ciklus labavljenja monetarne politike, pa tipuju na lipanj, kada će doista imati dokaze da inflacija se približava dva posto. Ulagači su do studenog i prosinca vjerojatno bili previše ravnodušni prema svim rizicima i previše optimistični u svojim očekivanjima o tome što će Fed učiniti, također je upozorio UBS. Prema njima, ulagači koji su kupovali proteklih tjedana upali su u bikovsku zamku, budući da se očekuje preokret prema dolje, posebice negativno iznenađenje u prvom kvartalu. Njihovo predviđanje: S&P 500 trgovat će se na 4.280 krajem ožujka, što je pad od osam posto u odnosu na trenutnu vrijednost.

Najveća kineska tvrtka po tržišnoj kapitalizaciji, tehnološki div Tencent, teško je pogođen u petak jer su vlasti pooštrile propise na tržištu online igara, gdje je Tencent ostvario petinu svih prihoda u trećem kvartalu. Dionice su izgubile 12 posto, izgubivši 43 milijarde dolara tržišne vrijednosti Tencenta. Ovo je još jedna u nizu ovogodišnjih neugodnih priča vezanih uz Kinu, koja je osakaćena ponajviše krizom u sektoru nekretnina. Dok su svjetske burze ove godine jasno ojačale, središnji indeks dionica u Shenzhenu izgubio je 11 posto od početka godine, dok je burza u Hong Kongu 19 posto ispod razine. Mnoge su dionice sada duboko podcijenjene (osobito u usporedbi s tržištem u New Yorku) i vrlo privlačne dugoročnim ulagačima, ali je naravno teško predvidjeti kada će se dogoditi oporavak.

Tagovi: #morgan stanley,  #inflacija,  #S&P500,  #nasdaq,  #zlato,  #fed,  #tencent,  #inflacija
PROČITAJ I OVO
Privremeni predah ili preokret trenda?
ZATIŠJE NA TRŽIŠTIMA
Privremeni predah ili preokret trenda?
KOLUMNA - Rast burzovnih indeksa ovaj je tjedan zaustavljen (ili smanjen u New Yorku), a Trumpova trgovina (Trump trade) izgubila je zamah.
Želite igrati na sigurno? Ulažite na Wall Streetu
TRŽIŠTA
Želite igrati na sigurno? Ulažite na Wall Streetu
KOLUMNA - Čini se da je gotovo svako ulaganje dobar bijeg od fiat valuta, zbog čega ove godine bilježimo rekordno visoke vrijednosti burzovnih indeksa, zlata i bitcoina.
Trumpova politika imat će dugoročne posljedice, naročito za Europu
DALEKOSEŽNE ODLUKE
Trumpova politika imat će dugoročne posljedice, naročito za Europu
ANALIZA - Političke i ekonomske promjene stvorit će složenije okruženje za investitore 2025. godine. Fleksibilnost i svjesnost bit će ključni za navigaciju kroz ovo turbulentno razdoblje.
Investitori bježe iz francuskih obveznica
JASNA PORUKA
Investitori bježe iz francuskih obveznica
KOLUMNA - Njemačko-francuski vlak trebao bi odvesti cijelu Europu u bolja vremena, ali stvarnost je drugačija i to lijepo ilustriraju kretanja na francuskom tržištu obveznica i dionica.
Što pokreće financijska tržišta?
TRŽIŠTA
Što pokreće financijska tržišta?
KOLUMNA - Ovaj tjedan financijska su tržišta bila usredotočena na podatke o inflaciji, kretanja kamatnih stopa i tehnološki sektor, dok su geopolitička kretanja utjecala na cijene nafte.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE