Iran je važan član kartela OPEC. Kad bi Izrael doista u osvetničkom bijesu počeo uništavati iranske naftne crpne stanice, čak četiri posto svjetske zalihe nafte bilo bi ugroženo. Strahuje se i da bi otežan prolazak kroz Hormuški tjesnac, ključan za opskrbu naftom, također prouzročio eskalaciju ionako iznimno napete situacije. Trgovci za sada uglavnom ignoriraju crne scenarije. Postoji mnogo slobodnih kapaciteta koje bi OPEC vjerojatno mogao brzo izgraditi, a na tržište još uvijek utječe OPEC-ova politika povećanja proizvodnje krajem godine. I iznad svega: otvoren je rekordan broj kratkih pozicija (špekulanti ih koriste za klađenje na pad cijena), jer predviđa višak ponude za 2025.
Ipak, mnoge je upozorio da bi nafta kratkoročno mogla naglo poskupjeti. U Goldman Sachsu kažu da bi dugotrajnije smanjenje iranske proizvodnje za milijun barela dnevno (i ako, naravno, OPEC ne reagira) povećalo cijenu crnog zlata za čak 20 dolara po barelu (tj. na gotovo 100 dolara), dok u švedskoj banci SEB ističu potencijalni rast cijena nafte i do 200 dolara po barelu. Nafta Brent u proteklom je tjednu poskupila sa 72 na 78 dolara, Brent je u petak nakratko premašio 79 dolara, pa je tjedni rast iznosio deset posto. Nije bilo takvih uzlaznih pomaka unutar tjedan dana od listopada 2022. Pomogla je i kineska najava mjera likvidnosti za pokretanje gospodarstva.
Burze je u petak (osim naftnih kretanja) zanimala i najava američkog ministarstva rada o otvaranju novih radnih mjesta u rujnu. Otvoreno je neto 254.000 novih radnih mjesta, što je znatno više od prognoze (140.000). Stopa nezaposlenosti neočekivano je pala na 4,1 posto. Ovo je najljepši dokaz da se američko gospodarstvo ne hladi prebrzo, na što se naslućivalo nakon prethodne dvije slične objave u srpnju i kolovozu. Strahujući od prevelike štete za tržište rada (i sve više uvjeren da je borba protiv inflacije dobivena), Fed je na rujanskom sastanku počeo snižavati kamatne stope, spustivši ih za nevjerojatnih 50 bodova s njihovih najviših razina u 23 godine.
Prije sljedećeg sastanka Federalnih rezervi 6. i 7. studenog malo tko očekuje da će Fed ponovno smanjiti kamatne stope za pola postotnog boda. Većinski stav je da ćemo vidjeti "normalno" smanjenje, dakle za četvrtinu postotnog boda, na 4,50 posto. No, Wall Street je tijekom trgovanja u petak prilično ojačao - Dow Jones (+0,8%) dosegao je rekordnu vrijednost, a Russell 2000 (+1,5%), koji uključuje i manje tvrtke, još je osjetnije porastao. Među pojedinačnim sektorima posebno je zazelenio financijski sektor, koji će također biti pod lupom sljedeći tjedan, jer počinje sezona objave kvartalnih rezultata, a već ovaj tjedan na redu su financijski divovi JP Morgan Chase, Wells Fargo i BlackRock .
U Cresset Capitalu ističu kako je njujorški S&P 500 lijepo pratio rast dobiti i dividende između 2010. i 2023. godine, ali ne više nakon početka 2023. godine. Prema njihovim izračunima, tečajevi su trenutno u prosjeku 18 posto iznad očekivanih razina. Američke tvrtke moraju opravdati ovo povjerenje ulagača snažnim rastom zarade, samo će tada visoke procjene opstati. Prema LSEG Datastreamu, dionicama unutar S&P-a trenutno se trguje s 21,5 puta većom zaradom od očekivane zarade za sljedećih 12 mjeseci. To je blizu najviših vrijednosti u zadnje tri godine i prije svega znatno iznad prosjeka od 15,7.