Iako su mnogi očekivali manje smanjenje, Fed se odlučio za veće jer je ekonomska situacija komplicirana. Neki vjeruju da Fed svojim potezom ispravlja srpanjsku pogrešku nesmanjenih kamatnih stopa.
Američko tržište komercijalnih nekretnina, koje je iznimno osjetljivo na promjene kamatnih stopa, trenutačno je pod velikim pritiskom, što potiče daljnje pozive za brže smanjenje kamata. Rast kamatnih stopa doveo je do značajnog pada cijena poslovnih nekretnina, a situaciju su dodatno pogoršale posljedice pandemije, povećani troškovi rada i energije te manja popunjenost uredskih, odmorišnih i drugih poslovnih prostora.
Prvi rizik od sistemskog šoka stoga je upravo američko tržište komercijalnih nekretnina, jer će u iduće dvije godine na naplatu dospjeti više od trilijun dolara kredita, što donosi veliki rizik, posebice za male i srednje banke koje drže stare (visoke) cijene u svojim knjigama poslovnih nekretnina koje bi sada mogle biti u problemima. Male, srednje i veće banke s imovinom manjom od 250 milijardi dolara osjetljivije su na veću izloženost, manje rezerve i manje kapitala za apsorbiranje gubitaka od velikih banaka s imovinom većom od 250 milijardi dolara, izračunao je Conference Board.
Ako dođe do značajnih gubitaka po tim kreditima, to bi moglo predstavljati rizik od sistemskog šoka, jer bi kreditna kriza ili čak kolaps nekoliko srednjih i manjih banaka negativno utjecali na cjelokupno gospodarstvo. Veći troškovi financiranja smanjuju ionako iznimno osjetljive cijene na tržištu poslovnih nekretnina i smanjuju potražnju. Oni su prije imali visoke cijene zbog niskih kamata. To je i jedan od razloga većeg smanjenja kamatnih stopa od 0,5 posto. Ali ostaje pitanje hoće li Fed biti dovoljno brz da smanji kamatne stope, i ako hoće, hoće li ga onda sustići skok inflacije. Na kraju, ali ne i najmanje važno, cijene nafte već su znatno pale od travnja ove godine, uglavnom zbog slabije potražnje u Kini, ali bi mogle početi rasti, posebice uz niže kamatne stope.
Promatrači tako imaju osjećaj da Fed hoda po žici, budući da bi nedavno naglo povećanje kamata u relativno kratkom razdoblju, nakon gotovo desetljeća ekstremno niskih kamata, moglo imati posljedice na jednom ili više mjesta u financijskom sektoru. sustava (u smislu maksime "nema besplatnih ručkova"). Ove posljedice mogu predstavljati značajan rizik ako se ne postupa na odgovarajući način. Fed, koji nastoji održati punu zaposlenost i postići takozvano meko slijetanje, svakako će pozorno pratiti i vjerojatno reagirati na rizike na američkom tržištu komercijalnih nekretnina u uvjetima inflacije.
Fed očekuje gospodarski rast od 2% i nižu inflaciju od 2,3% za 2024. godinu. Odluka o smanjenju kamata nije bila jednoglasna - jedan član povjerenstva podržao je manje smanjenje. Fed predviđa da će kamatne stope polako nastaviti padati u nadolazećim godinama. Tržišta su oprezno reagirala nakon prošlotjednog smanjenja kamatnih stopa, budući da velika smanjenja kamatnih stopa često najavljuju recesiju. Ključno će biti kako će Fed koordinirati daljnja smanjenja stopa u nadolazećim mjesecima kako bi održao gospodarski rast i stabilnost tržišta rada uz izbjegavanje velikih šokova.