Što se tiče trgovinskih napetosti s Kinom i reizbora Donalda Trumpa, koji će deregulacijom promovirati pozitivne promjene u američkom gospodarstvu, ulagači mogu očekivati i povremenu veću volatilnost zbog mogućnosti uvođenja novih carina u pojedinim sektorima, uglavnom radi zaštite domaćih proizvođača.
No, moramo biti svjesni da je globalna industrija izrazito međuovisna, što znači da uvođenje novih carina može uzrokovati barem privremene poremećaje, čije bi posljedice vjerojatno dovele do stabilizacije ili dovele do stabilizacije tijekom vremena.
Automobilska industrija
Primjer za to je automobilska industrija, gdje europski proizvođači imaju svoje tvornice u SAD-u, što im omogućuje bolji pristup američkom tržištu, niže troškove logistike i prilagodbu lokalnim potrebama. Također, neki američki proizvođači automobila, poput Tesle, imaju proizvodne pogone u Europi. Zbog tih je veza povećanje carinskih tarifa teže u potpunosti provesti u takvom sektoru.
Nove carine iz SAD-a i promjene u transatlantskim trgovinskim odnosima također bi posredno mogle utjecati i na Hrvatsku kroz europsko gospodarstvo. Gospodarska nestabilnost u Njemačkoj mogla bi pogoditi hrvatske tvrtke usko povezane s njemačkim tržištem, posebice izvoznike.
Bivši talijanski premijer i bivši šef Europske središnje banke Mario Draghi izradio je strateški dokument koji zahtijeva stotine milijardi eura ulaganja u gospodarstvo. Gdje pronaći ta sredstva, predmet je žestokih rasprava. Čini se da su novi zajednički dugovi EU-a isključeni.
Politička kriza
Europske čelnike posebno zabrinjava trenutno oslabljena Njemačka koja je na rubu recesije i mogla bi povući ostatak Europe u gospodarsku krizu. Politička kriza u Berlinu i unutarnje oslabljeni francuski predsjednik Emmanuel Macron čine njemačko-francusko vodstvo i inicijative unutar EU-a mnogo slabijima. U ovaj prostor sada bi mogli ući desničarski nacionalistički krugovi oko Mađara Viktora Orbana ili također desničarska talijanska premijerka Giorgia Meloni.
Financijska tržišta stabilna
Unatoč tome, i u budućnosti očekuje se stabilno i uspješno poslovanje domaćih kotiranih društava. U financijskom sustavu postoji dovoljno likvidnosti, kamatne stope padaju, a cijene nafte stabilne su oko 70 dolara po barelu, što stvara povoljne uvjete za rast. Veće korekcije na domaćem tržištu dionica bile bi izgledne tek ako bi se uvjeti na tržištu rada znatno pogoršali.