GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Odlična godina za europske banke

Odlična godina za europske banke
BANKARSKI SEKTOR
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 01.11.2024 / 09:04
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - U 2024. godini europski bankarski sektor bilježi mješavinu rasta i prilagodbe makroekonomskim promjenama koje donose niže kamatne stope i određene neizvjesnosti na tržištima eurozone.

Dobit banaka nastavlja jačati, a slovenske, talijanske, njemačke i španjolske banke svaka na svoj način slijede slične ciljeve: stabilan rast prihoda, pažljivu kontrolu troškova i diverzifikaciju poslovanja.

Banke u Hrvatskoj u prvoj su polovini ove godine poslovale s dobiti u iznosu od 806,8 milijuna eura, što je za 102,9 milijuna ili 14,6 posto više nego u istom razdoblju lani, pokazuju podaci Hrvatske narodne banke (HNB). Prema privremenim nerevidiranim podacima i tablicama koje je središnja banka objavila na temelju podataka koje su joj dostavile kreditne institucije, s dobiti je u prvih šest mjeseci ove godine poslovalo svih 20 banaka u Hrvatskoj. Najveću dobit u prvih šest mjeseci 2024. imala je Zagrebačka banka, 257,1 milijun eura, što je za 39,8 milijuna eura ili za 18,3 posto više nego u istom razdoblju lani. Privredna banka Zagreb (PBZ) u prvom je polugodištu ove godine poslovala s dobiti od 186,9 milijuna eura, što je na godišnjoj razini porast za 19,8 posto, ili 30,9 milijuna eura više.

Slovenske su banke u prvih osam mjeseci 2024. godine ostvarile rekordne rezultate jer su dobiti porasle za gotovo 19 posto u odnosu na prošlu godinu. NLB će objaviti svoje rezultate za treće tromjesečje 7. studenog 2024., a analitičari su optimistični u pogledu nastavka pozitivnih trendova koje je NLB pokazivao tijekom cijele godine. NLB će ove godine isplatiti još jednu dividendu - isplatit će drugi dio ovogodišnje dividende od 5,5 eura svakom dioničaru. Rast neto dobiti u slovenskim bankama dolazi uglavnom od visokih kamatnih marži, no nekamatni prihodi također dobivaju na značaju jer se banke sve više oslanjaju na stabilne izvore prihoda, poput provizija i usluga. Unatoč ukupnom rastu, banke povećavaju rezerviranja za gubitke po kreditima, što ukazuje na oprez u nestabilnom gospodarskom okruženju.

Talijanske banke, uključujući UniCredit, Banco BPM i Intesa Sanpaolo, prilagođavaju se očekivanom smanjenju kamatnih stopa od strane Europske središnje banke (ECB), što bi moglo utjecati na njihov neto prihod od kamata u budućnosti. Iako su zadržali relativno stabilne marže u području kreditiranja, analitičari očekuju da će se morati još više usredotočiti na diversifikaciju prihoda i prilagodbu troškova.

Njemačka Deutsche Bank briljirala je poboljšanom financijskom stabilnošću i rastom dobiti. S naglaskom na troškovnu učinkovitost i upravljanje kreditnim rizikom, održava visoku kapitalnu bazu i stabilan povrat kapitala. To banci omogućuje ostvarivanje dugoročnih ciljeva, uključujući postizanje 30 milijardi eura prihoda do 2025. godine. Deutsche Bank je dodatnu pozornost posvetila smanjenju troškova, što je jedan od ključnih čimbenika za postizanje stabilnosti i povećanje snage kapitala.

U Španjolskoj je Banco Santander nadmašio očekivanja u trećem tromjesečju, uspjevši povećati neto dobit za 12% unatoč nižim neto prihodima od kamata zbog pada kamatnih stopa. Tome su pridonijele niže rezervacije za kreditne gubitke i optimizacija troškova, što posebno jača domaće tržište. Banka ostaje stabilna uz snažnu dobit i nastavlja vraćati kapital dioničarima kroz dividende.

Ulagači koji žele iskoristiti prilike u europskom bankarskom sektoru mogu to učiniti putem BNK ETF-a, koji prati indeks STOXX Banks. ETF fondovi, kao što je BNK, omogućuju ulaganje uz niže troškove upravljanja u odnosu na uzajamne fondove, a često ostvaruju veće prinose. ETF-ovi su likvidniji jer se njima trguje na burzi putem računa za trgovanje, a također su dostupni putem štednih proizvoda i usluga kao što je Individualno upravljanje imovinom (IUP). To omogućuje investitorima bržu prilagodbu tržišnim uvjetima i lakše upravljanje pozicijama.

Europske banke sve su svjesnije važnosti održavanja stabilnosti. Uz sve veći oprez u pogledu ekonomskih rizika, europske banke povećavaju rezervacije za kreditne gubitke i diverzificiraju prihode s većim naglaskom na provizije, savjetodavne i investicijske usluge. Talijanske banke, primjerice, održavaju stabilne marže i očekivani povrat kapitala unatoč nižim kamatama. Njemačke i španjolske banke također optimiziraju troškove dok traže prilike za rast na ključnim tržištima, što pomaže u poboljšanju financijskog zdravlja i smanjenju razlika u vrednovanju u odnosu na europske konkurente.

Tagovi: banke, unicredit, zaba, pbz, intesa, santander, deutsche, nlb, gorenjska
PROČITAJ I OVO
Investitori bježe iz francuskih obveznica
JASNA PORUKA
Investitori bježe iz francuskih obveznica
KOLUMNA - Njemačko-francuski vlak trebao bi odvesti cijelu Europu u bolja vremena, ali stvarnost je drugačija i to lijepo ilustriraju kretanja na francuskom tržištu obveznica i dionica.
Što pokreće financijska tržišta?
TRŽIŠTA
Što pokreće financijska tržišta?
KOLUMNA - Ovaj tjedan financijska su tržišta bila usredotočena na podatke o inflaciji, kretanja kamatnih stopa i tehnološki sektor, dok su geopolitička kretanja utjecala na cijene nafte.
Trumpove najave carina srušile europske burze
POSLJEDICE
Trumpove najave carina srušile europske burze
KOLUMNA - Trumpova najava dodatnih carina dovela je do pada europskih burzi u utorak, a najveći su gubitnici automobilske dionice.
IPO Studenca: Jesu li ciljevi pretjerano ambiciozni?
JAVNA PONUDA
IPO Studenca: Jesu li ciljevi pretjerano ambiciozni?
ANALIZA - Nakon godina čekanja,  uskoro će se dogoditi novo i veliko uvrštenje na Zagrebačku i (Varšavsku) burzu.
Bitcoin u manje od tri tjedna uzletio više od 40%
VAL OPTIMIZMA
Bitcoin u manje od tri tjedna uzletio više od 40%
KOLUMNA - Na financijskim tržištima tjedan je prošao u znaku Nvidijinih kvartalnih rezultata i nagađanja o tome kada će bitcoin prijeći 100 tisuća dolara.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE