Svi strahuju od viših kamatnih stopa Fed-a. One bi u ovom ciklusu mogle narasti i do pet posto.
S&P 500, koji mjeri učinak 500 najvećih američkih korporacija, skliznuo je na 2.237 bodova ubrzo nakon izbijanja epidemije u ožujku 2020., a bio je 114 posto viši (4.796 bodova) ranije ove godine. On se sada odmakao više od 20 posto od rekorda, što je prema "burzovnim pravilima" trenutak kada možemo najaviti kraj bikovskih kretanja i dolazak na burzu nepopularne životinje - medvjeda. Naravno, možemo samo nagađati koliko dugo će to pritiskati, ali veliku ulogu će svakako imati američke Federalne rezerve, koje više ne posluju pozitivno na tržištu, jer pooštravaju monetarnu politiku.
Ako je vjerovati analizi LPL Researcha, nakon Drugoga svjetskog rata u S&P 500 indeksu je uočeno 17 medvjeđih trendova, prosječni pad u tim neugodnim razdobljima iznosio je 30%, a trajanje je bilo oko godinu dana. Ulazak Wall Streeta u područje medvjeda također je loš znak za cjelokupno gospodarstvo. Samo jednom u posljednjih 50 godina (s padom burze 1987.) medvjeđi trend nije pratila recesija. Još u ožujku Morgan Stanley je rekao da je vjerojatnost recesije samo pet posto, sada 27 posto.
Elitni Dow Jones trenutno je 16 posto udaljen od rekorda. U posljednjih tjedan dana njegova vrijednost pala je za 2,9 posto. Ovo je osmi uzastopni pad na tjednoj bazi ili negativna serija, što nije bio slučaj od 1923. Osobito u srijedu, Dow Jones je pretrpio težak udarac (najgori od 2020.), srušivši se za 1164 boda ili 3,6 posto.
Iako je Jerome Powell "uvjeravao" da se povećanje kamatne stope od 0,75 postotnih bodova na sljedećem sastanku ne očekuje, neki se upravo toga boje. U Nomura Securities čak predviđaju da će Fed biti toliko agresivan ne samo na lipanjskoj, već i na srpanjskoj sjednici. Terminska tržišta procjenjuju mogućnost da će kamatne stope u lipnju biti veće za 75 baznih bodova s vjerojatnošću od devet posto. Vodeći ekonomisti Deutsche Bank smatraju da će vrhunac ovog ciklusa biti 5,0 posto, što bi bilo najviše od 2006. godine.