GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ovo je ključno pitanje za svjetska tržišta

Ovo je ključno pitanje za svjetska tržišta
DVOJBE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 07.09.2024 / 08:16
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - Izvješće američkog tržišta rada (ADP) pokazalo je da su privatne tvrtke u kolovozu otvorile manje od 100.000 radnih mjesta, znatno ispod tržišnih očekivanja od 145.000.

Osim toga, drugo izvješće Challengera i Graya pokazalo je porast otpuštanja. To je izazvalo zabrinutost da će jučerašnje izvješće o zapošljavanju također pokazati slabe rezultate (izvješće o plaćama u SAD-u). To je u skladu sa zabrinutošću oko slabijeg tržišta rada koje je Powella potaknulo na jasan pomak prema labavijoj monetarnoj politici još u njegovom govoru u Jackson Holeu. Kao rezultat toga, tržišta su sada povećala oklade da bi američka središnja banka mogla smanjiti kamatne stope za 125 baznih bodova do kraja godine, što je pad od očekivanih 100 baznih bodova krajem kolovoza. U međuvremenu, prinos na 2-godišnju obveznicu pao je ispod prinosa na 10-godišnju obveznicu prvi put od 2021.

Rujan je obilježen oprečnim čimbenicima koji odražavaju trenutnu fazu gospodarskog ciklusa: s jedne strane očekujemo niže kamatne stope, a s druge strane suočeni smo s usporavanjem rasta globalne ekonomije. Ključno pitanje ostaje hoće li smanjenje kamata biti dovoljno brzo i učinkovito da kratkoročno ublaži negativne učinke mogućeg usporavanja rasta na burzama.

Kina pokazuje znakove usporavanja gospodarskog rasta, što je dovelo do snižavanja prognoza rasta BDP-a od strane središnjih investicijskih banaka, koje sada sumnjaju da će Peking postići svoj cilj od 5% rasta 2024. Prema ISM proizvodnom PMI indeksu, američka proizvodnja je u peti mjesec zaredom u padu, premašivši očekivanja, dok u europodručju HCOB indeks ukazuje na više od dvije godine uzastopnih kontrakcija u proizvodnom sektoru, sada uz značajno smanjenje novih narudžbi. U europodručju sve je to rezultat pooštrenih financijskih uvjeta ECB-a, skupljih energenata u nedavnoj prošlosti i nedavnog većeg rasta gotovo svih preostalih troškova u tvrtkama.

Američki BDP porastao je u drugom tromjesečju 3 posto, dok je rast državne potrošnje, koja predstavlja približno 18 posto BDP-a, iznosio 3,9 posto. Državna potrošnja već godinu dana snažno podržava gospodarski rast, unatoč višim kamatama. Snižavanjem kamatnih stopa možemo očekivati povećanje privatnih investicija uz ionako visoke javne rashode, što dugoročno stvara rizik ponovnog jačeg inflatornog pritiska.

Trenutno su kretanja cijena nafte povoljna za razinu inflacije. Cijena nafte WTI kreće se oko 69 dolara po barelu nakon višemjesečnog, iako donekle nestabilnog razdoblja pada s travanjskih razina iznad 86 dolara po barelu. Cijene nafte trenutno su pod pritiskom manje potražnje iz Kine i planova OPEC+ za povećanje proizvodnje.

Ukratko, nije isključen rizik nešto većih oscilacija kamatnih stopa i inflacije u budućnosti. Trenutačno smo vjerojatno u početnoj fazi donekle ubrzanog smanjenja stopa. Inflacija u europodručju pala je na 2,2 posto u kolovozu, najnižu razinu od srpnja 2021. i što jača očekivanja da će ECB već sljedeći tjedan smanjiti kamatnu stopu za najmanje 25 baznih bodova. Ta se očekivanja jasno odražavaju i na europskim burzama. Njemački indeks DAX dosegao je rekordnih 18.935 bodova na kraju prošlog tjedna - potaknut nadom da će smanjenje kamatnih stopa imati pozitivan učinak na korporativnu dobit i procjenu vrijednosti.

Inflacija je pala u Njemačkoj, Španjolskoj, Italiji, Francuskoj. S druge strane, indeks cijena osobne potrošnje (PCE), koji Fed trenutačno vrlo pažljivo prati, zabilježio je u srpnju u SAD-u rast od 0,2% na mjesečnoj razini, pri čemu je godišnja inflacija ostala na 2,5%, a temeljna inflacija na 2,6 posto, oboje malo ispod očekivanja. Ukratko, također zbog ovakvih kretanja, tržišta očekuju da će Fed smanjiti kamatne stope za najmanje 25 baznih bodova na sjednici u rujnu.

Tagovi: tržište rada, nezaposlenost, radnici, inflacija, kamate, fed
PROČITAJ I OVO
Nafta skače na 100 dolara? Ima i pesimističnijih prognoza...
ZNATAN RAST
Nafta skače na 100 dolara? Ima i pesimističnijih prognoza...
KOLUMNA - Cijene nafte znatno su porasle zbog rata na Bliskom istoku, gorivo će opet poskupjeti. Iako je riječ o najvećem tjednom porastu u dvije godine, odgovor na iranski raketni napad na Izrael zapravo je bio prilično miran. Jesu li trgovci previše ravnodušni?
Stižu li novi inflacijski pritisci?
GEOPOLITIČKE TENZIJE
Stižu li novi inflacijski pritisci?
ANALIZA - Iranski režim suočava se s ozbiljnim unutarnjim i vanjskim prijetnjama. Gubitak vodstva Hezbollaha ih je učinio ranjivima, što dovodi do straha da bi iransko vodstvo moglo biti sljedeća meta izraelskih napada.
Što možemo očekivati na tržištu kapitala do kraja godine?
OČEKIVANJA
Što možemo očekivati na tržištu kapitala do kraja godine?
KOLUMNA - Njujorški S&P 500 porastao je 21 posto u prvih devet mjeseci ove godine. Wall Street nije imao tako uspješno razdoblje siječanj-rujan od 1997.
Najbolji tjedan za kineske dionice od 2008.
BLISTAVO
Najbolji tjedan za kineske dionice od 2008.
KOLUMNA - Smjer na burzama ostaje uzlazni. Prošli tjedan zablistala je Kina, gdje su vlasti najavile opsežne mjere likvidnosti. Vodeći bluechip indeks skočio je u prosjeku za nevjerojatnih 16 posto, što je najveći jednotjedni dobitak od financijske krize.
Slovenske dionice i dalje iznimno atraktivne
TRŽIŠTE KAPITALA
Slovenske dionice i dalje iznimno atraktivne
ANALIZA - Slovensko tržište dionica, predstavljeno indeksom SBITOP, doživjelo je visok rast u 2024. godini, ali ostaje među pristupačnijim u usporedbi s drugim regionalnim i svjetskim tržištima.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE