Paneuropski indeks STOXX 600 pao je za 2,4 posto. Francuska je u središtu zabrinutosti. Predsjednik Emmanuel Macron raspustio je francuski parlament i raspisao prijevremene izbore nakon teškog poraza njegove stranke. Pariški burzovni indeks CAC40 od ponedjeljka do petka izgubio je šest posto i tako skliznuo ispod vrijednosti s početka ove godine.
Pale su i francuske obveznice, posljedično je porastao traženi prinos, spread na njemačku 10-godišnju obveznicu najveći je u sedam godina i iznosi 77 baznih bodova. Ulagači nagađaju što bi se dogodilo da krajnja desnica dođe na vlast s Marine Le Pen, čije bi neobuzdano trošenje moglo izazvati financijsku krizu.
Takvog scenarija strahuje i ministar financija Bruno Le Maire, no on je sukrivac za sadašnju situaciju. Francuska ima visok proračunski deficit, a javni dug iznosi 110 posto BDP-a. S&P je krajem svibnja snizio dugoročni kreditni rejting drugog najvećeg europskog gospodarstva na AA-. Sve to utječe i na ostala velika europska tržišta. Londonski FTSE100 pao je peti tjedan zaredom. To se nije dogodilo od izbijanja epidemije u ožujku 2020. U Frankfurtu je minus DAX indeksa iznosio tri posto, što je najveći tjedni pad od lanjskog kolovoza. Zaoštravanje trgovinskog rata s Kinom dodatno je opterećenje europskim burzama. EU uvodi nove carine na kineska električna vozila, očekuje se uzvratna mjera Kineza.
U SAD-u je i dalje zapanjujuće vidjeti samo nekoliko dionica koje guraju S&P 500 i NASDAQ prema gore, dok je Russell 2000 indeks srednje kapitalizacije, na primjer, ove godine u minusu. Probudile su se i Appleove dionice nakon što je proizvođač iPhonea najavio da će u svoje uređaje uključiti personaliziranu umjetnu inteligenciju (Apple Intelligence). Zbog toga su dionice u utorak porasle za sedam posto (na novi rekord), a Apple (3,3 bilijuna dolara) nakratko je postao najveća kompanija po tržišnoj kapitalizaciji. Sve više upozoravajući da su dionice koje su ove godine najtoplije već jako precijenjene, poznati burzovni komentator Jim Cramer također savjetuje ulagačima da unovče dobit u AI sektoru. Iako je Cramer previše puta pogriješio da bi ga se shvatilo ozbiljno...
Koliko će trajati bikovski trend u New Yorku (osobito na burzi NASDAQ), naravno, nezahvalno je pitanje, ali vjerojatno dokle god makroekonomski podaci budu ohrabrujući i američkom gospodarstvu ne prijeti recesija. Možda je svijet siguran sve dok je pjevačica Taylor Swift na svojoj turneji Eras Tour, dakle do prosinca. Američka pjevačica ovih je dana ludo popularna u Velikoj Britaniji, a odavno je poznato da njezini koncerti donose veliku ekonomsku korist gradu u koji posjećuje. U Edinburghu, gdje je prošlog vikenda svratila na tri koncerta, izračunali su da je time tamošnju ekonomiju "obogatila" za 77 milijuna funti. Barclays procjenjuje da će cijela pjevačeva britanska turneja dodati milijardu funti britanskom BDP-u.
Fenomen "Swiftonomics" (pozitivan utjecaj na gospodarstvo zbog koncerata Taylor Swift) donosi i "Swiftflation", tj. veću inflaciju od uobičajene, naravno zbog pretrpanih hotela, restorana, ali i avionskih karata, što povećava inflaciju usluga. Zbog toga će Banka Engleske imati teži zadatak ako želi ukrotiti rastuće cijene. Budući da će tisuće obožavatelja Taylor Swift u kolovozu odletjeti u London na posljednje koncerte britanskog dijela turneje, očekivano smanjenje kamata Banke Engleske u kolovozu moglo bi se odgoditi za mjesec dana. Podsjetimo, Europska središnja banka već je prije 10 dana započela ciklus snižavanja kamata, a pred Fedom će nastupiti i Banka Engleske, koja trenutno drži kamatu na 5,25 posto, što je 16-godišnji vrhunac.