Narodna banka Kine najavila je nove mjere za likvidnost, između ostalog, snizit će sedmodnevnu repo kamatu za 0,2 postotna boda (s 1,7 na 1,5 posto), a stopu obvezne pričuve za poslovne banke snizit će za pola godine. postotni bod. Tržišta dionica u Kini odgovorila su snažnim rastom dionica, pri čemu je indeks CSI 300 skočio za 4,3 posto, što je najveći jednodnevni rast od srpnja 2020. Dionice kineskih kompanija također su snažno porasle u New Yorku, a proizvođač električnih vozila BYD porastao je za pet posto i na ovogodišnjem je maksimumu (Volkswagen je, primjerice, gotovo 30 posto ispod svog vrha u 52 tjedna), a online trgovina Alibaba porasla je sedam posto.
U utorak su Wall Street ponovno obilježili novi rekordi, što nije iznenađenje jer svježi podaci o povjerenju potrošača izazivaju nelagodu. Očito je slabije tržište rada (u srpnju je američko gospodarstvo otvorilo najmanje radnih mjesta od siječnja 2021.) srušilo moral prosječnog Amerikanca, pa je indeks povjerenja potrošača pao s kolovoških 105,6 na 98,7 bodova. Pad je bio veći od predviđanja. Ulagači su to zanemarili, oštro su porasle dionice Nvidije (+3,9%) (opet su iznad 120 dolara i time više nego na lipanjskom split-u), kao i proizvođača građevinskih strojeva Caterpillar (+4,0%) kod kojeg se rast veže uz kineski mjere.
Cijena zlata dosegnula je novi rekord, premašivši 2.650 dolara za uncu od 31,1 grama, dok je srebro (rijetki predviđaju veći rast od zlata u budućnosti) skočilo za gotovo pet posto, iznad 32 dolara. To je još uvijek reakcija na Fedovo veliko smanjenje kamatne stope Fed-a prošlog tjedna, u kombinaciji s rastućim geopolitičkim rizicima kako se uvjeti na Bliskom istoku pogoršavaju. Tu je i neizvjesnost pred američke izbore, a naravno i jake kupovine mnogih središnjih banaka. Priča se da Saudijska Arabija prilično tajno gomila svoje rezerve zlata. Zlato je ove godine već poraslo gotovo 30 posto i sve govori da je ovo najbolja godina za ovaj najcjenjeniji plemeniti metal u 14 godina.
Kako se čini, rujan ovoga puta neće opravdati svoju reputaciju najgoreg mjeseca u godini jer, osim panike početkom mjeseca, indeksi traže nove vrhunce, što je uglavnom povezano s početak snižavanja kamatnih stopa u SAD-u. Na sastanku u rujnu, Fed je samo snizio kamatne stope s njihovog 23-godišnjeg vrhunca za čak 50 baznih bodova. Neki to vide kao zlokoban znak, budući da je 2001. i 2007. Fed također započeo svoj ciklus smanjenja stopa s takvim smanjenjem, nakon čega su uslijedili oštri padovi burzovnih indeksa. Zanimljivo, u 2007. godini razdoblje snižavanja kamata počelo je 18. rujna, a Fed je kao i prošli tjedan kamatnu stopu spustio s 5,25 na 4,75 posto.