Četvrtak je bio 100. dan trgovanja u New Yorku 2024. Statistike o kretanju indeksa S&P 500 od 1950. pokazuju da je ovaj njujorški barometar gotovo uvijek nastavio rasti do kraja godine kada je bio barem 10% viši u prvih 100 dana u godini. U prosjeku je u takvim godinama godišnji porast iznosio 25%. Rast ove godine (slično kao i prošle godine) prilično je koncentriran u nekolicini "vrlo letećih" dionica kompanija kao što je Nvidia, proizvođač čipova (+137% od 1. siječnja) ili Constellation Energy (+100%), koja upravlja nuklearnom energijom bilje. Novi rast Nvidijinih dionica u utorak je gurnuo NASDAQ indeks iznad granice od 17.000 po prvi put u povijesti.
Nvidia, čiji su čipovi nezamjenjivi u uslugama umjetne inteligencije, impresionirala je svojim kvartalnim rezultatima prošlog tjedna. U usporedbi s istim razdobljem prošle godine neto dobit porasla je za 628 posto, na 14,9 milijardi dolara. Dionice lete u nebo, ove su godine već poskupile 137 posto, tečaj je u utorak dosegao gotovo 1150 dolara, a tržišna kapitalizacija od 2,8 bilijuna dolara "napada" Microsoft i Apple, odnosno najvrjednije tvrtke na svijetu. Nvidijina ukupna vrijednost sada je za više od 900 milijardi dolara veća od ukupne vrijednosti svih američkih energetskih kompanija, a veća je i od ukupne tržišne kapitalizacije Frankfurtske burze.
Koliko visoko tržište može ići? Upravitelji imovine imaju težak zadatak u ovim vremenima. Oni jednostavno moraju uložiti novac koji su im kupci povjerili, a teško je zamisliti ignoriranje UI industrije, bez obzira na visoke procjene. Pasivni investitori također utiru put prema gore. Svježi novac na Njujoršku burzu pritječe i preko ETF fondova (čija ulaganja moraju samo oponašati indeks koji ETF prati), a ova vrsta ulaganja trenutno predstavlja 45 posto cjelokupnog američkog tržišta dionica.
Investitori jednostavno “uključe autopilota” i čekaju da tržište odradi svoje. U povijesti Wall Streeta to je uvijek dugoročno funkcioniralo. Međutim, sve veći broj pasivnih ulagača može dramatično odmaknuti procjene od temelja. Postoji rizik što će se dogoditi kada masovno žele izaći iz tih investicija. Neki upozoravaju da bismo čak mogli vidjeti i pad sličan onom iz 1987. godine, iako se trenutno takvi strahovi čine prenapuhanim.
Od utorka na njujorškoj burzi ponovno vrijedi pravilo T + 1, što znači da se nagodba trgovine na burzi odvija unutar jednog, a ne dva radna dana. Zadnji put je tako bilo prije stotinjak godina. Kupac ili prodavatelj udjela odmah zna da je posao sklopljen, ali do službene razmjene vlasništva nad pojedinačnim vrijednosnim papirom do sada je trebalo proći nekoliko dana. Početkom devedesetih nagodba se odvijala u pet dana, zatim u tri, dva, a sada u sljedećem danu nakon sklapanja posla. To čini tržište još učinkovitijim, a smanjuje se i rizik od FTD-a ("failure to deliver"), ako nešto pođe po zlu s poslom.