Budući da je njujorška burza u ponedjeljak bila zatvorena zbog praznika, tek je jučer mogla reagirati na vijest da je predsjednik Trump odgodio uvođenje novih carina na uvoz iz Europske unije do 9. srpnja. S&P 500 porastao je za dva posto, NASDAQ za 2,5 posto. Pomogla je i objava indeksa povjerenja američkih potrošača, koji je, prema mjerenjima Conference Boarda, porastao s 85,7 bodova u travnju na 98 bodova u svibnju. Ovo je prvi rast indeksa nakon pet uzastopnih mjeseci pada. Razloge za to možemo pronaći uglavnom u smirivanju trgovinskih napetosti između SAD-a i ostatka svijeta.
Dobrodošle su i vijesti s tržišta obveznica. Potrebni prinos na 10-godišnju američku obveznicu pao je ispod 4,5 posto, a na 30-godišnju ispod 5 posto. U oba slučaja ovo je važan psihološki prag. Prošli tjedan još je bilo mnogo nemira, jer je Zastupnički dom SAD-a odobrio Trumpov proračunski zakon BBB (Big Beautiful Bill), koji bi mogao značajno povećati javni dug, procijenjen na dodatnih gotovo četiri bilijuna dolara tijekom sljedećeg desetljeća.
Europske burze također bilježe rast ovog tjedna, a frankfurtski DAX jučer je postavio novi rekord na 24.226 bodova. Sve je veća mogućnost da će Europska središnja banka na sljedećem sastanku (5. lipnja) smanjiti kamatne stope za još 25 baznih bodova. Inflacija usporava, a godišnja stopa inflacije u Francuskoj u svibnju iznenađujuće je pala na 0,7 posto, najnižu razinu od veljače 2021. Indeks potrošačkih cijena eurozone za svibanj bit će objavljen 3. lipnja, a stručnjaci predviđaju pad inflacije na 2,0 posto (s 2,2 posto u travnju).
U međuvremenu, sezona objava kvartalnih zarada američkih korporacija polako se bliži kraju. Do sada je 96 posto tvrtki uključenih u indeks S&P 500 već predstavilo svoje bilance. Čak 78 posto ih je premašilo predviđanja analitičara. Možda najvažnija objava dolazi danas, jer će Nvidia izvijestiti o svojoj kvartalnoj dobiti. Tvrtka za razvoj čipova nedavno je upozorila da će je ozbiljno pogoditi zabrana prodaje njezinog H20 čipa u Kini, a očekuje se da će prihodi biti 15 milijardi dolara niži u 12 mjeseci zbog odluke Trumpove administracije.
Zato će, čak i važnije od samih rezultata za prvo tromjesečje (prema analitičarima, očekuje se da će Nvidia povećati dobit za 45 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a prihode za 66 posto), večeras biti važno što će uprava reći o očekivanjima za ostatak godine. Izvršni direktor tvrtke Jensen Huang prije nekog vremena izjavio je da je Nvidia prije 2022. imala 95 posto udjela na tržištu grafičkih procesorskih jedinica u Kini, ali zbog ograničenja Bidenove administracije taj je udio pao na 50 posto. U travnju je Donald Trump uveo dodatna ograničenja na izvoz H20 čipa, što je Huang opisao kao vrlo bolno. Usput: Nvidia u Kini ostvaruje otprilike 14 posto ukupnih prihoda.